Νέα Σαλαμίνα-Ανόρθωση 1-4: Σπουδαίο διπλό για την Ανόρθωση / Χατ-τρικ ο Μανιάς

Με πρωταγωνιστή τον Μανιά που πέτυχε χατ-τρικ, η Ανόρθωση επιβλήθηκε της Νέας Σαλαμίνας με 1-4.

Ο Ελλαδίτης έδωσε προβάδισμα στο σκορ στο 10′ που ήταν εύστοχος σε εκτέλεση πέναλτι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 0-2. Η Νέα Σαλαμίνα μείωσε σε 1-2 με πανέμορφο γκολ του Βαρέλα στο 40′.  Το 1-3 πέτυχε ο Μανιάς εκ νέου με πέναλτι, με τον Βργκοτς με κεφαλιά στο 78′ μετά από εκτέλεση κόρνερ να πετυχαίνει το τελικό 1-4. Οι φιλοξενούμενοι αγωνιζόντουσαν με 10 από το 49′, μετά από αποβολή του Αμπαρτζουμιάν.

RE-PLAY

Λίγα λεπτά μας χωρίζουν από την έναρξη της αναμέτρησης.

Έναρξη αναμέτρησης.

Κινητό στον αγωνιστικό χώρο βρήκε ο ρεφ Φελλάς και το έδωσε στον τέταρτο διαιτητή.

2′ Καλή προϋπόθεση από τον Ντανίλο, μπήκε αριστερά μέσα στην περιοχή της Ανόρθωσης, ωστόσο ο Βργκοτς τελευταία στιγμή τον εμπόδισε.

5′ Κεφαλιά από τον Μανιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα άουτ.

9′ Πέναλτι για την Ανόρθωση! Μετά από κόρνερ έγινε το μελέ στα καρέ της Νέας Σαλαμίνας με τον Ντανίλο να ανατρέπει τον Αμπαρτζουμιάν.

10′ Γκολ για την Ανόρθωση! Ο Μανιάς έστειλε την μπάλα αριστερά, τον Βεσελόφσκι δεξιά και η Ανόρθωση προηγείται με 0-1!

14′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Γκαλίτσιος επιχείρησε τη σέντρα από δεξιά, ο Μανιάς πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Βεσελόφσκι γράφοντας το 0-2!

Στο 20′ η αναμέτρηση, η Ανόρθωση ελέγχει πλήρως το παιχνίδι, αναμφίβολα τη βοήθησαν τα δύο γρήγορα τέρματα.

22′ Κεφαιλά του Βργκοτς μετά από εκτέλεση φάουλ του Χουσμπάουερ, η μπάλα άουτ.

26′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Το σουτ του Ανδρέου θα κτυπήσει στον Αρτυματά και η μπάλα θα καταλήξει λίγα μέτρα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

28′ Σουτ του Ντανίλο, σωστά τοποθετημένος ο Λόρια αποκρούει την μπάλα.

38′ Κεφαλιά του Ντανίλο μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα άουτ.

40′ ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ωραίος συνδυασμός Ντανίλο με Βαρέλα, με τον δεύτερο με ωραίο σουτ εκτός περιοχής να κερδίζει τον Λόρια και να μειώνει σε 1-2.

41′ Νέα καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μετά από κόρνερ και μελέ, ο Ντανίλο με πλασέ έστειλε την μπάλα άουτ.

42′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Ελουντού μπήκε στην περιοχή ωστόσο σε τετ-α-τετ με τον Βεσελόφσκι έστειλε την μπάλα άουτ.

44′ Πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση, ο Χούσμπαουερ μεταβίβασε κάθετα τον Μίχα, με το σουτ του Ισραηλινούς εντός περιοχή να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

45+2′ Σέντρα σουτ του Αμπαρτζουμιάν, η μπάλα άουτ.

Τέλος ημιχρόνου.

46′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Κρεχίν στη θέση του Κμοβς.

Με 4-4-2 συνεχίζει η Νέα Σαλαμίνα

49′ Δεύτερη κίτρινη για τον Αμπαρτζουμιάν, με 10 συνεχίζει η Ανόρθωση.

Διπλή αλλαγή ετοιμάζει ο Κετσπάγια, καθώς φώναξε τους Κβιλιτάια και Μαργκάσα.

52′ Έχει τον έλεγχο και την αριθμητική η Νέα Σαλαμίνα, που έχει κερδίσει ένα φάουλ σε καλή θέση.

54΄Πέναλτι για την Ανόρθωση! Ο Μανιάς τροφοδότησε τον Ελουντού, ο Καμερουνέζος τσίμπησε την μπάλα με τον Βεσελόφσκι να τον ανατρέπει και τον Φελλά να δείχνει τη λευκή βούλα.

55′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Μανιάς ευστοχεί και γράφει το 1-3.

55′ Διπλή αλλάγη για την Ανόρθωση. Μαργκάσα και Κβιλιτάια πέρασαν στις θέσεις των Μανιά και Μίχα.

61′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Σιαθάς στη θέση του Οσέι.

68′ Πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Ελουντού επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Βεσελόφσκι από τα 40 μέτρα, ωστόσο η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.

70′ Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Βαρέλα επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Λόρια και στην επαναφορά το πλασέ του Ντανίλο αποκρούστηκε από αμυνομένους.

72′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μόντες στη θέση του Ανδρέου.

75′ Μακρινό σουτ του Κρεχίν, η μπάλα άουτ.

76′ Ο Κβιλιτάια θα επιχειρήσει την προβολή μετά από σέντρα του Κορέια, η μπάλα άουτ.

76′ Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση, στη θέση του Ελουντού πέρασε ο Σελίν.

78′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Βργκοτς με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Χουσμπάουερ θα σημειώσει το 1-4!

80′ Κόκκινη στον Πάμπο Χριστοδούλου για διαμαρτυρίες.

83′ Ο Μόντες θα επιχειρήσει το σουτ από δεξιά, η μπάλα θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι και ακολούθως άουτ.

88′ Σουτ του Μόντες αποκρούει ο Λόρια.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις. Διαδικαστικό το παιχνίδι πλέον.