Ολυμπιακός-Πάφος 2-1: Πρώτη εντός και.. τρίτωσε! (PICS&VIDEO)

Mε σκόρερ τους Μάντζη (60′) και Γκουστάβο (76′) ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 την Πάφο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Μείωσαν με εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις με τον Βαλακάρι οι φιλοξενούμενοι.

Άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι στο 60′ με κεφαλιά του Μάντζη έπειτα από σέντρα του Νάνι, έκανε το 2-0 ο Γκουστάβο με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Μείωσε με πέναλτι για χέρι του Σωτηρίου ο Βαλακάρι στο 90’+3′.

Πρώτη εντός έδρας νίκη για την ομάδα του Τακτακαλά που ανέβηκε στους 9 βαθμούς, παρέμεινε στους 2 βαθμούς μετά από 5 αγώνες η Πάφος.

Re-Play:

2′ Σουτ από τον Γκουστάβο, μαζεύει ο Ρούντκο

4′ Κίτρινη κάρτα στον Γαρουφαλιά για φάουλ στον Βαλακάρι

8′ Ισορροπημένο το παιχνίδι μέχρι στιγμής

12′ Κόρνερ για την Πάφο, περνάει ανεκμετάλλευτο

13’Γύρισμα του Βα από πλάγια θέση, κοντράρει στον Ανδρέου η μπάλα και καταλήγει στον Μιχαήλ.

17′ Σέντρα από τον Φουρ, ο Βα έδωσε στον Βαλακάρι με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και την άμυνα του Ολυμπιακού να διώχνει σε κόρνερ.

18′ Σουτ από τον Χάτσισον, άστοχο.

22′ Εκτέλεση φάουλ από τον Πάντσεον, άουτ

24′ Διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές

28′ Σέντρα από τον Χάτσισον ο Βαλακάρι έκανε την κεφαλιά, άουτ

34′  Ο Μάντζης προς την εστία της Πάφου πασάρει προς τον Φαν Κέσελ, προλαβαίνει και… σώζει την Πάφο ο Βαλεριάνος.

36′  Ο Φαν Κέσελ έδωσε ωραία την μπάλα στον Μανρίκε, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ, άουτ!

38′ Ο Μάντζης δεν μπορεί να σκοράρει από κοντά με την άμυνα της Πάφου να την διώχνει σε κόρνερ.

42′ Κίτρινη κάρτα στον Βαλεριάνο για φάουλ στον Γαρουφαλλιά.

45′ Δύο λεπτά είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β’ μέρους

58′ Zαχαρίου αντί Σαντάνα

59′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ζαχαρίου μετά την σέντρα του Φαν Κέσελ, σουτάρει αποκρούει ασταθώς ο Ρούντκο και στην συνέχεια διώχνει σε κόρνερ ο Αουρέλιο!

60′ ΓΚΟΛ 1-0 με κεφαλιά του Μάντζη ο Ολυμπιακός παίρνει προβάδισμα

64′ Κίτρινη στον Χάτσινσον για φάουλ στον Γαρουφαλιά

66′ Ράκελς αντί Μπεριγκό

68′ Σωτηρίου αντί Γαρουφαλιά

68′ Διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές

71′ Στην αντεπίθεση ο Ζαχαρίου, έδωσε στον Φαν Κέσελ ο οποίος έκανε το σουτ και ο Χάτσισον έδιωξε σε κόρνερ.

76′ ΓΚΟΛ 2-0 με τον Γκουστάβο να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ!

76′ Φυλακτού αντί Χάτσισον

76′ Πεχλιβάνης αντί Μάντζη

80΄ Σουτ από τον Φυλαχτού, η μπάλα χτυπάει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και άουτ

89′ Υπόδειξη οφσάιντι ο Σάιζ

90′ Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

90’+3′ Πέναλτι για την Πάφο για χέρι του Σωτηρίου

90’+4′ ΓΚΟΛ 2-1 ο Βαλακάρι μειώνει με εκτέλεση πέναλτι

Τέλος αγώνα

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Σαμπίνια, Γαρουφαλλιάς (Σωτηρίου 68′), Μάντζης (Πεχλιβάνης 76′), Γκουστάβο,Σαντάνα (Ζαχαρίου 58′), Μανρίκε, Ανδρέου, Νάνι, Κυριάκου, Βαν Κέσελ.

Στον πάγκο οι: Καράδαης, Ψάλτης, Σάλι, Κα, Κοστόβ, Χάνι.

Πάφος FC: Ρούντκο, Σάιζ, Χάτσισον (Φυλακτού 76′), Βα, Μπεριγκό (Ράκελς 66′), Βαλεριάνος, Φοορ (Κούζικ 81′), Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάντσεον.

Στον πάγκο οι: Μάννιον, Πέτρου, Βαρέλα, Κβίντα, Αντωνίου,Έβανς.

*Πρώτη εντός έδρας νίκη για τον Oλυμπιακό\

*Πρώτο φετινό γκολ για τον Βαλακάρι

*Τρίτο γκολ για τον Μάντζη

*Δεύτερο γκολ για τον Γκουστάβο

*Ντεμπούτο για Χάτσινσον

*Δύο αλλαγές από τον Κάμερον Τόσακ συγκριτικά με το ματς με τον Eθνικό: Χάτσισον, Αραγιούρι αντί Κβίντα, Κουζίκ.

*Οκτώ αλλαγές από τον Γιάννη Πετράκη σε σχέση από το πρόσφατο ματς κυπέλλου με την Ξυλοτύμπου Μιχαήλ, Σαμπίνια,  , Μάντζης, Γκουστάβο, Σαντάνα, Μανρίκε,  , Νάνι,  , Βαν Κέσελ αντί Καράδαη, Ψάλτη, Κα, Πεχλιβάνης , Σωτηρίου, Χαραλάμπους,  Χάνι, Κοστόφ. Δύο αλλαγές από το τελευταία ματς πρωταθλήματος με Eρμή: Γαρουφαλλιάς, Μάντζης αντί Σαλί, Ζαχαρίου.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος
Παρατηρητής: Αργυρού Μιχάλης

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Γιάννης Πετράκης: «Συγχαρητήρια στους παίκτες. Κάναμε μια σπουδαία νίκη απέναντι σε μια ομάδα που ήθελε και αυτή τους βαθμούς, απέναντι σε μια ομάδα με πολύ ποιότητα. Πιστεύω ότι η προσέγγιση που είχαμε στο παιχνίδι αν αποτυπώσουμε την εικόνα ήταν καθολικά υπέρ μας. Νομίζω δεν κινδυνεύσαμε ιδιαίτερα. Εμείς κάναμε τουλάχιστον 5-6 κλασικές ευκαιρίες. Η Πάφος μπορεί να είχε λίγο την κατοχή, αλλά αυτό που καθορίζει την εικόνα είναι οι ευκαιρίες που δημιουργούνται στην μια και στην άλλη πλευρά. Είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Αυτή η νίκη πολύ σπουδαία, αλλά είμαστε ακόμα στην αρχή. Θέλω κάθε μέρα να εξελισσόμαστε και να γινόμαστε καλύτεροι σαν ομάδα. Πιστεύω είμαστε σε καλό δρόμο και αυτό τον δρόμο δεν πρέπει να τον χάσουμε με τίποτα. Να είμαστε προσγειωμένοι και ταπεινοί. Στην πορεία να δούμε τι δικαιούμαστε και τι θα πάρουμε».

Για το τι άλλαξε στο Β’ μέρος…

«Κερδίσαμε μπάλες στο Β’ ημίχρονο, έχουμε παίκτες με ποιότητα στην επίθεση και αξιοποιήσαμε πολύ καλά την συνθήκη αυτή. Πιστεύω έχοντας το σκορ, δώσαμε παραπάνω γήπεδο στον αντίπαλο, εκτός από το πέναλτι δεν έγινε κάποια άλλη σημαντική φάση».

Κάμερον Τόσακ: «To παιχνίδι ήταν πολύ άσχημο στο πρώτο 20λεπτο αφού οι δύο ομάδες έδιναν την μπάλα εύκολα. Το ίδιο συνεχίστηκε για όλο το πρώτο ημίχρονο. Στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου νομίζω ήμασταν καλύτεροι. Θεωρώ πιέσαμε τον Ολυμπιακό και τον κλείσαμε στο δικό του μισό όμως δεν καταφέραμε να κάνουμε κάτι καλύτερο. Το πρώτο γκολ που δεχθήκαμε ήταν απογοητευτικό γιατί προήλθε από μια μακρινή μπαλιά. Δεν ήμασταν τόσο καλοί στα στημένα, αλλά γενικά είμαι απογοητευμένος με τον τρόπο που δεχθήκαμε το πρώτο γκολ. Οι παίκτες μου μετά το δεύτερο γκολ έχασαν την αυτοπεποίθηση τους και είναι εκεί που ουσιαστικά πρέπει να κτίσεις χαρακτήρα για να προσπαθήσεις περισσότερο. Στη συνέχεια προσπαθήσαμε, κάναμε ευκαιρίες, είχαμε δοκάρι που θα μπορούσαμε με λίγη παραπάνω τύχη ίσως να παίρναμε την ισοπαλία. Είχαμε κάποια δύσκολα παιχνίδια με τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος, πήγαμε καλά αλλά σε κάποια άλλα δεν πήγαμε όσο θα έπρεπε. Σίγουρα πρέπει να δούμε όλοι τα λάθη μας για να γίνουμε καλύτεροι».

Σε ερώτηση για το αν πιστεύει ακόμη στην είσοδο στην πρώτη 6άδα είπε: «Ναι, σίγουρα ναι, 100%».