ΑΕΚ-ΑΕΛ 2-1: Το ανέτρεψε και την προσπέρασε (PICS&VIDS)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Η ΑΕΚ νίκησε με ανατροπή σκορ 2-1 την ΑΕΛ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και ανέβηκε στο… ρετιρέ με συγκάτοικο τον Aπόλλωνα με 10 βαθμούς, στους 9 παρέμεινε η AEΛ.

Άνοιξε το σκορ ο Ριέρα στο 23′, ισοφάρισε ο Μακρής στο 37′, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με το 100ό του γκολ με την φανέλα της AEK σε όλες τις διοργανώσεις ο Ιβάν Τριτσκόφσκι.

Re-Play:

6′ Εκτέλεση φάουλ από τον Χέιτλι, μαζεύει ο Βοζίνια

8΄ Άστοχο σουτ του Σπιρόφσκι

11΄ Πρώτο κόρνερ για την ΑΕΛ, το εκτέλεσε ο Ριέρα, πέρασε ανεκμετάλλευτο

13′ Παιχνίδι με χαμηλό ρυθμό μέχρι στιγμής

23′ ΓΚΟΛ 0-1 ο Σίτο Ριέρα μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ και συνεργασία Ντανίλο και Μαέ με τον Ριέρα να ανοίγει το σκορ

24′ Διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές

32′ Πρόβλημα με τον Μπουντόζα που δεν μπορεί να συνεχίσει

33′ Ράσο αντί Μπουνόζα

36′ Aπό μία τελική προσπάθεια

37′ ΓΚΟΛ 1-1. Σκοράρει ο Ανδρέας Μακρής και δεν το πανηγυρίζει σεβόμενος την πρώην ομάδα του. Σέντρα από τον Ιωάννου, κακή εκτίμηση από τον Βοζίνια, γύρισμα από τον Τριτσκόφσκι με τον Μακρή να σκοράρει από κοντά…

38′ Βρίσκει χώρο εκτός περιοχής και σουτάρει με το αριστερό ο Ναράνχο, άουτ

42′ Κόρνερ για την AΕΛ

42′ Διώχνει ο Τέουνκενς μετά από κεφαλιά του Αντωνίου

43′ Προσπάθεια από τον Μαέ στην περιοχή, κόρνερ για την AΕΛ

Aπομακρύνουν οι αμυντικοί των γηπεδούχων

45′ Κίτρινη στον Σπιρόφσκι για φάουλ στον Ριέρα

45′ Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

45′ +3′ Κίτρινη στον Σάντος

45’+3′ Εκτέλεση φάουλ από τον Τριτσκόφσκι, άουτ

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β’ μέρους

46′ Άμπραχαμ αντί Σπιρόφσκι

47′ Ο Μηνάς Αντωνίου έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό

Κίτρινη στον Χέιτλι

55′ Kίτρινη στον Ναράνχο για φάουλ στον Μεντόγεβιτς

61′ Ακοράν αντί Μακρή

64′ Μπάμπιτς αντί Μαέ

65′ ΓΚΟΛ 2-1! Κλέψιμο στα χαφ από τον Ακοράν, πολύ ωραία μπαλιά από τον Ναράνχο με τον Τριτσκόφσκι να υποδέχεται υποδειγματικά κάνοντας το 2-1

70΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναράνχο, καθαρίζει ο Βοζίνια

73΄ Καθοριστική παρέμβαση του Ιωάννου, ετοιμαζόταν να εκτελέσει ο Ριέρα

70′ Κίτρινη στον Τεσέιρα για φάουλ στον Ναράνχο

75′ Kίτρινη στον Ντανίλο για Ακοράν

78′ Aντάμοβιτς αντί Παπαφώτης

7-4 οι τελικές προσπάθειες

79′ Σπόλιαριτς αντί Νάντο

83′ Σέντρ από τον Ριέρα, κεφαλιά από τον Μπάμπιτς, μαζεύει ο Τέουνκενς!

83′ Κίτρινη στον Μεντόγεβιτς

87′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ναράνχο να δίνει στον Ακοράν που προσπάθησε να πασάρει στον Τριτσκόφσκι, σε κόρνερ ο Ράσο. Περνάει ανεκμετάλλευτο…

90′ Δοκάρια! Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ! Σέντρα από τον Κυριάκου, γυριστό από τον Μπάμπιτς στο οριζόντιο δοκάρι, κεφαλιά στην επαναφορά ο Αντωνίου πάλι στο δοκάρι και κόρνερ!

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

Κεφαλιά από τον Σάντος, μαζεύει ο Τέουνκενς

Τέλος αγώνα

AEK: Τέουνκενς, Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι (Άμπραχαμ 46′), Τριτσκόφσκι, Νάντο (Σπόλιαριτς 79′), Χέϊτλι, Φερνάντες, Ιωάννου, Ναράνχο, Μακρής (Ακοράν 61′), Μόϊσοφ
Στον πάγκοΤόνιο, Θάντι, Αντωνιάδης, Αναστασίου, Φλοριάν, Ναούμ

AΕΛ:Βοζίνια, Τεσέιρα, Μεντόγεβιτς, Ριέρα,Αντωνίου, Παπαφώτης (Αντάμοβιτς 78′), Μπουνόζα (Ράσο 33′), Σάντος, Κυριάκου, Ντανίλο, Μαέ
Στον πάγκο: Κεραυνός, Νταβόρ, Κέρκεζ, Δ. Αβραάμ, Γεωργίου, Μπάμπιτς, Νικολεττίδης

*Ο Τεσέιρα συμπλήρωσε 3 κίτρινες κάρτες η AEΛ έχει δικαίωμα να αποφασίσει σε ποιον από τα 2 επόμενα ματς θα εκτίσει την ποινή (με Oμόνοια εκτός ή με EΝΠ εντός).

*Τρίτο γκολ από τον Τριτσκόφσκι στην φετινή σεζόν. 70ο σε αγώνες πρωταθλήματος συνολικά ενώ έχει σημειώσει 10 στο κύπελλο και 20 στην Ευρώπη.

*Ντεμπούτο για τον Μπάμπιτς με την φανέλα της AEΛ

*Πρώτο γκολ για τον Σίτο Ριέρα με την φανέλα της AEΛ στην τέταρτη του συμμετοχή

*Δύο αλλαγές συγκριτικά με το ματς με την Καρμιώτισσα από τον Ντούσαν Κέρκεζ: Ριέρα, Σάντος αντί Τόρες, , Έουλερ.

*Πέντε αλλαγές συγκριτικά με το ματς κυπέλλου με τον Κούρη Ερήμης από τον Καρίγιο: Σπιρόφσκι, Τρισκόφσκι,  Φερνάντες, Ιωάννου, Μόϊσοφ αντί Τάντι, Σπόλιαριτς,  Έκτορ, Πλάνας, Φλοριάν

*Πέντε αλλαγές στην εντεκάδα συγκριτικά με το προηγούμενο ματς πρωταθλήματος με την Ομόνοια. Τόνιο, Άμπραχαμ, Σπόλιαριτς, Ακοράν, Μικέλ εκτός, οι Σπιρόφσκι, Ιωάννου, Ναράνχο, Μακρής και Τέουνκενς μέσα.

*Ντεμπούτο Μακρή και πρώτο γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος.

Σάββατο, 26.09.2020 / 20:30