Ανόρθωση-Απόλλωνας 1-3: Μεγάλο διπλό για τον Απόλλωνα και κορυφή (PICS&VIDEOS)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Σε ένα ματς με μπόλικο πάθος, ανατροπή, κάρτες και ένταση ο Απόλλων παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει με 1-0, ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα και πήρε μία μεγάλη νίκη, κερδίζοντας με 1-3 την Ανόρθωση μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο 19’ με τον Οκριασβίλι, με τον Απόλλων να ισοφαρίζει στο 38’ με τον Μπένσοπ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Πίττας με μακρινό σουτ και με σύμμαχο το δοκάρι έκανε το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Απόλλωνα διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα της και κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη της Ανόρθωσης και να φθάσει στο 1-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

REPLAY

Έναρξη της αναμέτρησης.

1′ Κόρνερ για την Ανόρθωση από αριστερά, ο Δημητρίου βγαίνει και καθαρίζει τη φάση.

5′ Πρώτη αντεπίθεση για την Ανόρθωση, όμως ο Χριστοφή θα καθυστερήσει να δώσει την μπάλα στον Οκριασβίλι και έτσι η καλή προϋπόθεση έκανε φτερά.

7′ Εκτέλεση φάουλ από τον Οκριασβίλι, η μπάλα κτύπησε στο τείχος, έφθασε στον Κβιλιτάια με το σουτ του Γεωργιανού να αποκρούεται από τον Ρομπέρζ.

9′ Ο Γιαννιώτας εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, δίχως όμως αποτέλεσμα.

14′ Δοκάρι για τον Απόλλωνα! Ο Νταμπό με σουτ εκτός περιοχής, ανάγκασε το Λόρια με τα ακροδάχτυλα να αποκρούσει, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και ακολούθως να απομακρύνεται.

19′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Εξαιρετική ατομική ενέργεια από τον Κορέια, ο Βραζιλιάνος μπήκε στην περιοχής πλάσαρε τον Δημητρίου, ο οποίος απέκρουσε αρχικά, ωστόσο ο επερχόμενος Οκριασβίλι με πλασέ έγραψε το 1-0

21′ Σουτ του Μπένσοπ από πλάγια, η μπάλα άουτ.

22′ Κίτρινη στο Βασιλείου.

29′ Σουτ του Μαργκάσα εκτός περιοχής, ο Δημητρίου θα αποκρούσει σε κόρνερ.

30′ Ωραίος συνδυασμός του Χριστοφή με τον Κβιλιτάια, το  σουτ του Γεωργιανού όμως απεκρούστηκε από τον Κατελάρη.

33′ Κίτρινη στον Νταουσβίλι

34′ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Γιαννιώτα από τα 40 μέτρα, με τον Λόρια με υπερένταση να αποκρούει σε κόρνερ.

36′ Πέναλτι για τον Απόλλωνα.

37′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Μπένσοπ ευστοχεί στο πέναλτι και φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

40΄Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Βασιλείου με σουτ από καλή θέση, έστειλε την μπάλα άουτ.

42′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κορέια, ο Γκαλίτσιος έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Τρίλεπτη διακοπή στο παιχνίδι. Ο Γκαλίτσιος σωριάστηκε στο έδαφος μετά την ευκαιρία που βρήκε στο 42′ με τους γιατρούς να τρέχουν εσπευσμένα να παράσχουν τις πρώτες βοήθειες στον Ελλαδίτη. Ο Γκαλίτσιος σηκώστηκε, ωστόσο αποχώρησε από το παιχνίδι με τον Αμπαρτζουμιάν να περνά στη θέση του. Ελπίζουμε, να μην αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό ο Ελλαδίτης.

45+1′ Ωραία σέντρα του Γιαννιώτα από δεξιά, ο Βασιλείου με καρφωτή κεφαλιά ανάγκασε τον Λόρια να αποκρούσει με υπερένταση την μπάλα σε κόρνερ.

45+2′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Μετά από εκτέλεση κόρενρ, ο Πίττας πήρε την μπάλα και με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λόρια και ακολούθως στα δίχτυα.

Τέλος ημιχρόνου.

46′ Ξεκίνημα με αλλαγή για τον Κετσπάγια, με τον Χούσμπαουερ να περνά στη θέση του Μαργκάσα.

47′ Σουτ του Οκριασβίλι, ο Δημητρίου θα αποκρούσει σε κόρνερ.

54′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Οκριασβίλι μόνος με τον Δημητρίου εντός της μικρής περιοχής, θα κάνει το σουτ όμως ο Δημητρίου θα τον νικήσει, στην πορεία ο Νταουσβίλι με μακρινό σουτ θα στείλει την μπάλα άουτ.

58′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Ντιγκινί θα περάσει εντός αντί του Μπένσοπ.

60′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάρκοβιτς, ο Λόρια την ασταθή απόκρουση με τον Βργκοτς να απομακρύνει σε κόρνερ.

61′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Ελουντού στη θέση του Αρτυματά.

66′ Κίτρινη στον Κετσπάγια.

68΄Σουτ του Γιαννιώτα, αποκρούει ο Λόρια.

70′ Πολύ καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, ο Νταμπό μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ ο Λόρια απέκρουσε ασταθώς και ο Νταουσβίλι προ του Ντιγκινί απομάκρυνε την μπάλα.

72′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Λάρσον στη θέση του Γιαννιώτα.

73′ Σουτ του Λάρσον, με διπλή προσπάθεια αποκρούει ο Λόρια.

76′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Λάθος μεταβίβαση του Οκριασβίλι στο μισό της Ανόρθωσης, η μπάλα έφθασε στον Νταμπό, που έδωσε αριστερά στον αμαρκάριστο Λάρσον, που με πλασέ νίκησε τον Λόρια.

81′ Τρίτη αλλαγή για τον Απόλλων. Ο Σακέτι στη θέση του Νταμπό.

88′ Εκπληκτική απόκρουση του Δημητρίου, σε καρφωτή κεφαλιά του Κβιλιτάια, ο νεαρός κήπερ του Απόλλωνα θα αποκρούσει κόρνερ.

89′ Νέα καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Σίλτενφελντ μόνος με την εστία δεν κατάφερε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε και έτσι το 1-3, παραμένει.

Τέσσερα λεπτά ο πρόσθετος χρόνος.

90+2′ Ο Μάρκοβιτς σε μία περίεργη φάση, θα στείλει την μπάλα εξωτερικά πάνω από τα δίχτυα της εστίας του Λόρια.