ΑΠΟΕΛ

Ήταν κυρίαρχο και έφτασε στην πρώτη εκτός έδρας νίκη

Η νίκη του ΑΠΟΕΛ απόψε στο Παραλίμνι συνοδεύτηκε από μια εκ νέου πειστική εμφάνιση μετά από αυτή στο Καζακστάν.

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε στο γήπεδο από το πρώτο λεπτό με διάθεση να δείξει σε όλους ότι είναι το αφεντικό του αγώνα. Μετά από την δεύτερη εκτέλεση κόρνερ του Ατζίλι στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα, η μπάλα έμεινε στην περιοχή και τελικά έφτασε στον Ζαχίντ που πλάσαρε από κοντά και έγραψε το 0-1 από πολύ νωρίς. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την κυριαρχία του αγώνα σε όλο το πρώτο ημίχρονο χωρίς όμως να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ αν και είχαν τις ευκαιρίες τους με τον Νούχιου να απειλεί σε δύο περιπτώσεις.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη κρατούσαν την κατοχή χωρίς όμως να απειλούν ιδιαίτερα πέρα από κάποια μακρινά σουτ. Την λύση έδωσε στο 72′ και πάλι ο πολύ καλός και απόψε Ζαχίντ από του ύψος του πέναλτι, μετά από γύρισμα του Τάμαρι που μπήκε στην περιοχή. Από εκεί και έπειτα η ομάδα της Λευκωσίας έκανε διαχείριση του υπερ της αποτελέσματος με την Ένωση να μην απειλεί πέραν από μια τριπλή μεγάλη ευκαιρία στο 89′, η οποία όμως δεν έφερε αποτέλεσμα.

Το ΑΠΟΕΛ έφτασε έτσι στην πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη και τους 7 βαθμούς, αφήνοντας την Ένωση στους 0 πόντους και την τελευταία θέση.