Δύο φορές προηγήθηκε η Πάφος, δύο φορές απάντησε ο Εθνικός (PICS&VIDS) – Balla.com.cy

Δύο φορές προηγήθηκε η Πάφος, δύο φορές απάντησε ο Εθνικός (PICS&VIDS)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Σε έναν ισορροπημένο αγώνα η Πάφος προηγήθηκε δύο φορές αλλά ο Εθνικός κατάφερε να βρει ισάριθμες απαντήσεις και να φύγει από το “Στέλιος Κυριακίδης” με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ο Σαΐθ στο 36′, ισοφάρισε ο Ντολεζάλ για τους φιλοξενούμενους, με την ομάδα της Πάφου να παίρνει εκ νέου προβάδισμα με τον Βα στο 68′ και την ομάδα της Άχνας να ισοφαρίζει στο 78′ με εκτέλεση πέναλτι του Κουντόμπιακ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Re-play:

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′  Δοκάρι για την ομάδα του Εθνικού έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και το σουτ του Ντεϊβίσον

13΄ Ο Κουσιάππα από το ύψος του πέναλτυ έκανε το σουτ, με τον Ρούτκο να διώχνει σε κόρνερ

15΄ Κίτρινη ο Πάντσεον, η πρώτη στον αγώνα

17΄ Κίτρινη στον Ηλία για χέρι

19′  Πρώτη ευκαιρία για την ομάδα της Πάφου, ο Μπογκατίνοφ έδιωξε το σουτ του Φουρ

25′  Cooling Break

36΄ ΓΚΟΛ! 1-0 Το κόρνερ για την ομάδα της Πάφου, ο Σαϊζ έπιασε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Μπογκατίνοφ

41′  Πρώτη αλλαγή στον αγώνα για την Πάφο, στη θέση του Μπεριγκό, πέρασε ο Μέρφι

45΄ ΓΚΟΛ! 1-1 Mε τον Ντολεζάλ να κάνει την ωραία ενέργεια και να βρίσκει χώρο για το σουτ, με το οποίο ισοφαρίζει για την ομάδα του Εθνικού

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

49′  Κίτρινη κάρτα στον Κβίντα για φάουλ στον Ηλία

50′  Κίτρινη στον Παπαγεωργίου για φάουλ στον Πάντσεον

51′  Δεύτερο δοκάρι για τον Εθνικό με τον Ντολεζάλ να επιχειρεί να κρεμάσει τον Ρούτκο και την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι

53′  Κίτρινη στον Σαϊζ

53΄  Δεύτερη αλλαγή για την Πάφο, Ακάλε στην θέση του Κουζίκ

54′  Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου με την μπάλα να περνά χωρίς να την ακουμπήσει κανείς

59′  Μακρινό σουτ του Κουσιάππα, ο Ρούτκο αποκρούει

62′  Ο Μέρφι μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και προσπάθησε να κρεμάσει τον Μπογκατίνοφ με τον τερματοφύλακα του Εθνικού να μαζεύει την μπάλα, μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο

68′ ΓΚΟΛ! 2-1 Ο Πάντσεον μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Βα ο οποίος πλάσαρε ιδανικά

70′  Χαραλάμπους αντί Κουσιάππα

77′  Ζάκπα στην θέση του Σάντος

77′  Πέναλτυ για τον Εθνικό που κερδίζει ο Ζάκπα, με το που πέρασε στο γήπεδο, να ξεπερνά τον Ρούτκο και αυτός να τον ανατρέπει

78΄ ΓΚΟΛ! 2-2 Εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Κουντόμπιακ

79′  Τρίτη αλλαγή για την Πάφο, Πανός στην θέση του Αουρέλιο

85΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, με τον Βα και τον Μέρφι να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα

85′  Τρίτη αλλαγή και για τον Εθνικό, ο Κουμής στην θέση του Παπαγεωργίου

89′  Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, το σουτ του Ζάκπα από καλή θέση στην περιοχή φεύγει ελάχιστα έξω

Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρονος

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πάφoς: Ρούτκο, Αουρέλιο(79΄ Πανός), Βαλεριάνος, Κβίντα, Σαϊζ, Φουρ, Πάντσεον, Βαλακάρι, Βα, Κουζίκ(53′ Ακάλε), Μπεριγκό(41′ Μέρφι).

Eθνικός: Μπογκαντίνοφ, Περατικός, Ηλία, Παπαγεωργίου(85′ Κουμής), Σάντος(77′ Ζάκπα), Ντεϊβίσον, Ντολεζάλ, Κουντόμπιακ, Κυπριανού, Χριστοφή, Κουσιάππα(70′ Χαραλάμπους).

Οι δηλώσεις μετά τον αγώνα…

Χαραλάμπους: «Μπορούσαμε και οι δύο να κερδίσουμε. Χάσαμε μεγάλη φάση στο τέλος, συνεχίζουμε τη δουλειά και θα έρθουν τα αποτελέσματα».

Κυπριανού: «Ήρθαμε μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα σε μια δύσκολη έδρα. Παλέψαμε μέχρι το τέλος, κάναμε καλές φάσεις, είχαμε 2 δοκάρια. Χάσαμε μια μεγάλη φάση στο τέλος, κατά κάποιο τρόπο μας αδικεί η ισοπαλία. Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα, πάμε με την Ανόρθωση να το παλέψουμε όπως κάνουμε πάντα. Βελτιωθήκαμε αμυντικά και ευτυχώς σήμερα σκοράραμε και πήραμε έστω την ισοπαλία».

Μίκαελ Πανός: «Πρέπει να διορθώσουμε κάποια πράγματα για να είμαστε πιο έτοιμοι στα επόμενα παιχνίδια. Παίζουμε πάντα για τη νίκη».