ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ 1-0: Πρώτη νίκη στο ντέρμπι που κρίθηκε από… “σπόντα”! (VIDEO)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Ναι μεν ήταν ελαφρώς καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ, αλλά όπως αποδείχθηκε εκ του αποτελέσματος, μόνο από… αυτογκόλ (Μεντόγιεβιτς) θα μπορούσε να νικηθεί ο Βοζίνια (που έπιασε και πέναλτι του Σαχάρ) και έτσι, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, έφθασε στην πρώτη φετινή της νίκη με 1-0, στο ντέρμπι με την ΑΕΛ, που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο ΓΣΠ.

Πρώτη φετινή απώλεια για την ομάδα της Λεμεσού.

Ο ΑΠΟΕΛ, είχε περισσότερη κατοχή, η ΑΕΛ ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα της επανάληψης, είχε και δοκάρι, όπως το ίδιο, αργότερα και ο ΑΠΟΕΛ, που έχασε και πέναλτι στο 73`, για να λυτρωθεί από το αυτογκόλ του Μεντόγιεβιτς, σε γύρισμα του Τάμαρι.

Θυμηθείτε το live του γαλαζοκίτρινου ντέρμπι:

1`Έναρξη αγώνα

4` Πέναλτι ζητά ο ΑΠΟΕΛ, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κυριάκου. O κ. Σωτηρίου θα μπορούσε να καταλόγιζε την παράβαση

8`Απόκρουση του Σίλβα σε εκτέλεση φάουλ του Μαέ

12` Την τελευταία στιγμή ο Βοζίνια αποκρούει προ του Ντε Βισέντι, που καθυστέρησε και τον πρόλαβε ο κήπερ της ΑΕΛ

13` Νέα σωτήρια επέμβαση του Βοζίνια, απέναντι από τον Σαχάρ που βρέθηκε μόνος

20` Άστοχο σουτ του Ντε Βισέντι στην κατάληξη της φάσης, μετά από προσπάθεια γυριστού από τον Κλωναρίδη

25` Ανάπαυση ενός λεπτού για τους παίκτες των δυο ομάδων

34` Άστοχο σουτ του Ντονγκαλά από καλή θέση

44` Σουτ του Γουίλερ, αλλά ο Βοζίνια διώχνει σε κόρνερ, από την κλειστή του γωνιά

45` Λήξη ημιχρόνου. ΑΠΟΕΛΑΕΛ 0-0

46` Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

47`O Σίλβα διώχνει σε κόρνερ από σουτ του Παπαφώτη

49`ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ, σε προσπάθεια του Παπαφώτη που απειλεί ξανά την πρώην ομάδα του

55` Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, καθώς το πλασέ του Τόρες από πολύ καλή θέση, ήταν άστοχο

59` Άουτ καταλήγει η μπάλα, μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Έουλερ

62`ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΕΛ, σε πλασέ με φάλτσο από τον Ζαχίντ

65` Σωτήρια επεμβαίνει ο Βοζίνια σε πλασέ του Τάμαρι. Σπουδαία ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

68` Ενός λεπτού διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες

70` ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΑΠΟΕΛ. Ανατροπή του Τάμαρι από τον Μπουνόζα

72` Ο Βοζίνια αποκρούει στην εκτέλεση του Σαχάρ και κρατάει το μηδέν για την εστία του!

73` Νέα επέμβαση από τον κήπερ της ΑΕΛ, στο γύρισμα που έγινε μετά την απόκρουση του πέναλτι από τον ίδιο

85` ΓΚΟΛ: Ο Τάμαρι κάνει προσπάθεια από αριστερά, με τη μπάλα να αλλάζει πορεία καθώς βρήκε στον Μεντόγιεβιτς ξεγελώντας τον Βοζίνια

90` + 2` Ο Βοζίνια διώχνει σε κόρνερ σε προσπάθεια του Τάμαρι

90` + 4` Λήξη αγώνα: ΑΠΟΕΛΑΕΛ 1-0

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ενσούε, Σιέλης (76` Ζεράλδες), Σάντος, Γουίλερ, Ανουάρ, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Ντονγκαλά (57` Τάμαρι), Κλωναρίδης (52` Ατζίλι), Σαχάρ

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Ζεράλδες, Ζόρζε, Ντίας, Λουντέμο, Σατσιάς, Τάμαρι, Ατζίλι, Κατσαντώνης

ΑΕΛ: Βοζίνια, Έουλερ (82` Αβραάμ), Κυριάκου, Ράσο, Μπουνόζα, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Γκαζαριάν (52` Αντωνίου), Ντανίλο (67` Ζντραβκόβσκι), Μαέ, Τόρες

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Αβραάμ, Νταβόρ, Αντάμοβιτς, Ριέρα, Κέρκεζ, Μηνάς, Μαϊντεβατς, Μπάμπιτς

18:30 Στάδιο ΓΣΠ