Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΚ 1-2: Το έκρινε η γκολάρα του Άμπραχαμ (PICS&VIDEO)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την νέα σεζόν η ΑΕΚ που κέρδισε με 2-1 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Άνοιξε το σκορ ο Τρισκόφσκι στο 38΄ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ιωάννου, ισοφάρισαν οι τυπικά γηπεδούχοι με τον Βάγκνερ στο 61′, με τον Άμπραχαμ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με ένα υπέροχο γκολ στο 68′.

Με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κονφέ στο 66′ ολοκλήρωσε το ματς η Νέα Σαλαμίνα, συγκίνησαν Ιβάν Τριτσκόφσκι με την αφιέρωση στον Νικόλα  Θεοδότου στο 1-0 αλλά και η αντίδραση του κόσμου των Ερυθρόλευκων.

Re-Play:

Μονόλεπτος σιγή για τον Νικόλα Παναγιώτου

5′ Kάθετη πάσα του Οσέι εντός περιοχής, βγήκε και μάζεψε ο Τέουνκενς.

10′ Xωρίς αξιόλογη φάση στο πρώτο δεκάλεπτο

10’Μακρινό σουτ του Κονφέ, άστοχο

12′ Σουτ από τον Σπιρόφσκι, σταμάτησε ο Χριστοφόρου την φάση με τάκλιν

21′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Σπόλιαριτς, κεφαλιά από τον Μοϊσόφ, ο Τριτσκόφσκι δεν μπορεί να σκοράρει…

25′ Διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές

27′ Eυκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα με τον Βαρέλα να στέλνει την μπάλα πάνω από τον Τέουκνες που βγήκε με τον Μικέλ να σώζει προ της τελικής γραμμής!

35′ Eκτέλεση φάουλ από τον Βαρέλα, άουτ

38΄ ΓΚΟΛ! 0-1 για την ΑΕΚ μετά από σέντρα του Ιωάννου, κεφαλιά του Τριτσκόφσκι για το 0-1.

Ο Ιβάν Τριτσκόφσκι αφιέρωσε το γκολ στον Νικόλα Θεοδότου και ο κόσμος της Νέας Σαλαμίνας χειροκρότησε για την κίνηση του ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β’ μέρους

46′ Ακοράν αντί Θάντι

50′ Ο Ντανίλο πέρασε στον Μπρένο που μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το γύρισμα αλλά ο Γκονζάλεθ σταμάτησε τη φάση.

54′ Μακρινό σουτ από τον Βαρέλα, άστοχο.

59′ Διαγώνιο σουτ από δεξιά στην περιοχή με τον Σιρίνο, πάνω στον Τέουνκενς

62′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Βάγκνερ περνάει και τον Τέουνκενς μετά από κάθετη πάσα του Οσέι και ισοφάρισε με πλασέ

66′ ΑΠΟΒΟΛΗ! Ο Κονφέ δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Ακοράν και αποβάλλεται.

68′ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Σπόλιαριτς τροφοδοτεί εκτός περιοχής τον Άμπραχαμ που με ένα… άπιαστο σουτ έκανε το 1-2.

72′ Διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές

83′ Ο Βεσελόφσκι έδιωξε σε κόρνερ την προβολή του Φλοριάν.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

Τέλος αγώνα

Nέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Μπαραβίκας (Παύλου 80′), Λοράν, Κμοβς, Κονφέ, Ανδρέου, Βαρέλα (Βάγκνερ 58′), Κρεχίν (Σανκό 67′), Οσέι, Σιρίνο.

Στον πάγκο οι Κίσσας, Σεργίου, Λεμέσιος, Πικής, Νικολάου, Καλογήρου,.

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Μοϊσοφ, Τρουγιόλς, Θάντι (Ακοράν  46′), Σπιρόφσκι (Χέιτλι 58′), Άμπραχαμ, Σπόλιαριτς, Τριτσκόφσκι, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Κωνσταντίνου (Φλοριάν 67′)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Φερνάντεθ, Αναστασίου, Ράσπας, Μακρής, Νάντο

Κίτρινες: Σιρίνο 35′, Κονφέ 44′.Οσέι 85′, Χριστοφόρου 90’+/ Κωνσταντίνου 37′, Τρουγιόλς 40′, Ακοράν 80′, Tέουνκενς 89′

Κόκκινη: Κονφέ 66′ (Δευτ. κίτρινη)

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»
Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος