Ομόνοια – ΑΠΟΕΛ 0-0: Ισοπαλία μετά από δραματικό παιχνίδι (pics & vids) – Balla.com.cy

Ομόνοια – ΑΠΟΕΛ 0-0: Ισοπαλία μετά από δραματικό παιχνίδι (pics & vids)
Α' Κατηγορία

Oμόνοια και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 0-0 στο ΓΣΠ μετά από ένα δραματικό παιχνίδι αφού οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Ντε Βινσέντι, ενώ οι πράσινοι θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 46′ αν ο Τιάγκο σκόραρε σε κενή εστία..

Η εικόνα του αγώνα

Μόλις στο 3′ ο ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λανγκ στον Σάβιτς μέσα στην περιοχή και φάνηκε πως υπήρχε επαφή. Στο 11′ η Ομόνοια απείλησε με κεφαλιά του Ματ, μετά από φάουλ του Τιάγκο αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 20′ οι πράσινοι απείλησαν και πάλι όταν μετά από φάουλ του Γκόμεθ, ο Λούφτνερ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μπέλετς, μάζεψε. Δυο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ απείλησε μετά από κόρνερ ο Πάβλοβιτς έκανε την κεφαλιά αλλά ήταν άστοχη.

Στην συνέχεια το συγκρότημα του Μπεργκ είχε την κατοχή της μπάλας και γυρόφερνε στην περιοχή του Μπέλετς χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει την εστία του.

Μάλιστα η ομάδα του Ντολ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 44′ όταν ο Ζοαζίνιο βρήκε μέσα στην περιοχή τον Τάμαρι, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Φαμιάνο έδιωξε σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Σάβιτς έκανε του σουτ αλλά ήταν άστοχο και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Με το καλημέρα του δευτέρου μέρους το τριφύλλι έχασε σπουδαία ευκαιρία για να προηγηθεί όταν ο Μαύριας έκανε την σέντρα και ο Μερκής άθελα του έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Τιάγκο ο οποίος σε κενό τέρμα έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 57′ οι πράσινοι έχασαν νέα ευκαιρία , με τον Τιάγκο να βρίσκει τον Μποτεάκ μέσα στην περιοχή, αλλά αυτός δεν βρήκε όπως ήθελε την μπάλα, με αποτέλεσμα ο Μπέλετς να μαζέψει την μπάλα.. Στο 61′ ο Τάμαρι μετά από ατομική προσπάθεια έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 86′ ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι σε κράτημα του Λανγκ στον Τάμαρι, ωστόσο δεν φαινόταν να ήταν ικανό για να δοθεί πέναλτι. Μετά από αυτή τη φάση το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά αφού οι φίλοι της Ομόνοιας έριχναν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Στις καθυστερήσεις ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το πέναλτι και έστειλε την μπάλα έξω και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε 0-0.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Χούμποτσαν Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Γκόμεθ, Γκόμες, Τιάγκο (76′ Κακουλλής), Μποτέακ, Ντάρμπισαϊρ.

Στον πάγκο οι Κυριακίδης, Μανρίκε, Κούσουλος, Κατελάρης, Τζιωνής, Ορτέγα, Εζρά, Κακουλλής, Μικού.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς, Ζοαοζίνιο (67’Γιάκολις), Σόουζα, Μάτιτς, Τάμαρι, Εφραίμ (59’Μπέζιακ), Πάβλοβιτς (83’Ντε Βινσέντι).

Στον πάγκο οι Βάτερμαν, Σιέλης, Άλεφ, Ντε Βινσέντι, Γιάκολις, Χάνι, Αλωνεύτης, Μπέζιακ, Χαλένιους.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σόουζα.

Re play

Τέλος αγώνα

Έχασε το πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ με τον Ντε Βινσέντι να στέλνει την μπάλα έξω.

87′ Διακοπή λόγω αντικειμένων

86′ Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ για κράτημα του Λανγκ στον Τάμαρι, ωστόσο δεν φαίνεται να ήταν ικανό για να δοθεί πέναλτι.

84′ Σουτ από τον Γκόμεθ, μαζεύει ο Μπέλετς.

80′ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα. Χωρίς φάσεις τα τελευταία λεπτά.

61′ Σουτ από τον Τάμαρι, άστοχο.

57′ Μεγάλη ευκαιρία για τους πράσινους, με τον Τιάγκο να βρίσκει τον Μποτεάκ μέσα στην περιοχή, αλλά αυτός δεν βρήκε όπως ήθελε την μπάλα.

46′ Mεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Αρχικά μετά από σέντρα του Μαυρία ο Μερκής έστειλε άθελα του την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια ο Τιάγκο από το ένα μέτρο και χωρίς τερματοφύλακα έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τέλος ημιχρόνου.

44′ Σουτ από τον Σάβιτς, άστοχο.

44′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Τάμαρι να κάνει το σουτ αλλά τον Φαμπιάνο να αποκρούει σε κόρνερ.

28′ Φάουλ ζήτησε η Ομόνοια με τον Μιχαΐλοβιτς να ανατρέπει τον Τιάγκο ο οποίος έφευγε στην αντεπίθεση και λανθασμένά δεν δόθηκε η παράβαση.

25΄ Πέναλτι ζήτησε ο ΑΠΟΕΛ μετά από μαρκάρισμα του Λέζιακς στον Τάμαρι και λανθασμένα δεν δόθηκε.

22′ Μετά από κόρνερ ο Πάβλοβιτς έκανε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

20′ Eυκαιρία για την Ομόνοια με τον Λούφτνερ να κάνει την κεφαλιά, μετά από φάουλ του Γκόμεθ αλλά ο Μπέλετς μάζεψε.

11′ Μετά από φάουλ του Τιάγκο, ο Ματ έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε έγω.

3΄ Πέναλτι ζήτησε ο ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Λανγκ στον Σάβιτς και φάνηκε πως υπήρχε επαφή.