Πάφος FC-Δόξα 0-1: Σπουδαίο διπλό με Ντερβίτ και… Γκρεμσλ (pics&vid) – Balla.com.cy

Πάφος FC-Δόξα 0-1: Σπουδαίο διπλό με Ντερβίτ και… Γκρεμσλ (pics&vid)
Α' Κατηγορία

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

H Δόξα κέρδισε την Πάφο με 1-0 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής στο Στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης» με σκόρερ τον Ντερβίτ στο 89′ αλλά και τον Γκρεμσλ  ο οποίος έκανε σπουδαίες αποκρούσεις..

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

H Πάφος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 9′ απείλησε για πρώτη φορά με τον Φυλακτού, αλλά ο Γκρεμσλ έδιωσε σε κόρνερ. 10 λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι με τον Μπεσάρα, αλλά ο τερματοφύλακας της Δόξας, μάζεψε εύκολα.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και για να δούμε ευκαριία έπρεπε να φτάσουμε στο 38′ με τον Νέμετς να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Βα να έκανε το σουτ αλλά ο Ντερβίτ έδιωξε πάνω στην γραμμή. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Μπεσάρα έκανε το σουτ αλλά ο Γκρεμσλ, μάζεψε.

Στο 73′ η Δόξα έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία . Αρχικά ο Παπαφώτης έκανε το σουτ με τον Ρούτκο να αποκρούει με τα πόδια και στην επαναφορά ο Κάρλος έκανε το σουτ αλλά αμυντικός της Πάφου έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Στο 80′ η Πάφος απείλησε με τον Σιρόκ, αλλά ο Γκρεμσλ έδιωξε σε κόρνερ ενώ 4 λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Βα έφυγε έξω. Στο 86΄οι γηπεδούχοι έχασαν νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία  με τον Νέμετς να δίνει στον Γουίλιαμς, ο οποίος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Δυο λεπτά αργότερα ο Βα έφυγε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα της Δόξας, ο οποίος και πάλι κράτησε το μηδέν.

Και αφού δεν κατάφερε η Πάφος να σκοράρει, η ομάδα της Κατωκοπιάς την τιμώρησε στο 89′ με τον Παπαφώτη να κάνει την σέντρα και τον Ντερβίτ με κεφαλιά να κάνει το 0-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι η Δόξα κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Replay

Τέλος αγώνα

89′ ΓΚΟΛ για την Δόξα και 0-1. Ο Παπαφώτης έκανε την σέντρα και ο Ντερβίτ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

88΄Ο Γκρέμσλ λέει και πάλι “όχι” στο τετ α τετ του Βα.

86΄Νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Νέμετς να δίνει στον Γουίλιαμς, ο οποίος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

84′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, με τον Σιρόκ να κάνει την σέντρα και τον Βα να κάνει την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά έξω.

80′ Σουτ από τον Σιρόκ, αποκρούει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Δόξας.

73΄Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα. Αρχικά ο Παπαφώτης έκανε το σουτ με τον Ρούτκο να αποκρούει με τα πόδια και στην επαναφορά ο Κάρλος έκανε το σουτ αλλά αμυντικός της Πάφου έδιωξε πάνω στη γραμμή.

55′ Κεφαλιά του Ντερβίτ, έξω.

53′ Σουτ του Μπόλιεβιτς, αποκρούει ο Ρούτκο.

46′ Έναρξη β’ μέρους.

Τέλος ημιχρόνου

45′ Σουτ από τον Μπεσάρα, μαζεύει ο Γκρεμσλ.

39΄Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Βα να κάνει το σουτ αλλά ο Ντερβίτ έδιωξε πάνω στην γραμμή.

38′ Eυκαιρία για την Πάφο με τον Νέμετς από κοντά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

19′ Κεφαλιά από τον Μπεσάρα, μαζεύει ο τερματοφύλακας της Δόξας.

9′ Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από τον Φυλακτού, αποκρούει σε κόρνερ ο Γκρεμσλ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Αντωνίου, Σιρόκ, Φυλακτού (67’Γουίλιαμς), Βαλεριάνος, Μπεσάρα (62΄Φιλιώτης), Πανός, Αραγιούρι, Πάντσεον, Νέμετς, Βα.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Βαλέντε (76’Καρλάο), Παπαφώτης, Λουίς Κάρλος (84’Τραϊσέφσκι), Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Χαραλάμπους (59’Ίταλο), Μέσκα, Χριστοφή.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαφώτης / Πάντσεον, Βαλεριάνος, Φυλακτού.