Απόλλωνας-Νέα Σαλαμίνα 4-1: Την… καθάρισε σε ένα ημίχρονο (pics&vids) – Balla.com.cy

Απόλλωνας-Νέα Σαλαμίνα 4-1: Την… καθάρισε σε ένα ημίχρονο (pics&vids)

Ένα 45λεπτο ήταν αρκετό για να σφραγίσει την νίκη απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα ο Απόλλωνας.

Η ομάδα της Λεμεσού στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA με ένα γκολ του Ζελάγια (31′). δύο γκολ του Γκακπέ (41′), (45′) και ένα του Περέιρα (90’+2) επικράτησε με 4-1 επί της ομάδας της Αμμοχώστου και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς.

Μείωσε στο 67′ από τα έντεκα βήματα για τη Νέα Σαλαμίνα ο Κίγκσλεϊ.

Του Τάσου Θεοδώρου

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Επιβλητική ήταν η παρουσία του Απόλλωνα από τα πρώτα λεπτά μέχρι και τα τελευταία στο πρώτο ημίχρονο.

Η Νέα Σαλαμίνα επέλεξε ένα συντηρητικό παιχνίδι και έψαξε για το λάθος του αντιπάλου για να χτυπήσει στην αντεπίθεση, χωρίς όμως αποτέλεσμα σε όσες προϋποθέσεις δημιούργησε.

Στο 31′ έσπασε το ρόδι ο Ζελάγια με κεφαλιά σημειώνοντας το 1-0, βρίσκοντας τον στόχο που δεν βρήκε ο Γιούστε στο 24′ ο οποίος σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι. Το γκολ έδειχνε να επηρεάζει αρνητικά τους φιλοξενούμενους και να ανεβάζει τους γηπεδούχους.

Ακολούθως ο Απόλλωνας έψαξε και για δεύτερο και τρίτο γκολ για να «κλειδώσει» τη νίκη. Αυτό το πέτυχε με δύο προσωπικά γκολ του Γκακπέ με δύο αντίστοιχα σουτ σε 41′ και 45′.

Το 3-0 ήταν μεγάλο και βαρύ για τη Νέα Σαλαμίνα. Δίκαιο όμως σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε με μόνο σκοπό να διατηρήσει το ευρύ του προβάδισμα και εν τέλη τα κατάφερε.

Ο ρυθμός ήταν πιο χαμηλός σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και οι δύο προπονητές ολοκλήρωσαν σχετικά νωρίς τις αλλαγές του.

Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε τελικά να μειώσει σε 3-1 με εύστοχοη εκτέλεση πέναλτι το Κίνγκσλεϊ στο 67′. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν επηρεάστηκαν αρνητικά από αυτό και συνέχισαν να είναι οι κυρίαρχοι.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90’+2′ ο Φακούντο Περέιρα. Τελικό σκορ 4-1.

PRE-GAME:

RE-PLAY:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

1′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα.

Ο Παπουλής βρήκε τον Γκακπέ, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά έξω.

3′ Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα.

Η μπαλιά στον Κίνγκσλεϊ από τον Νουρ, άσχημο το κοντρόλ, μαζεύει ο Μολ.

5′ Πιο επιθετικός ο Απόλλωνας στο πρώτο πεντάλεπτο στην αναμέτρηση. Αμύνεται η Νέα Σαλαμίνα.

10′ Πρώτο δεκάλεπτο στη Λεμεσό. ΑπόλλωναςΝέα Σαλαμίνα στο 0-0.

15′ Σέντρα του Χάμπου Κυριάκου, σουτ στην κίνηση από τον Παπουλή, η μπάλα άουτ.

16′ Αντεπίθεση για τη Νέα Σαλαμίνα. Σουτ από τον Ελουντού, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

20′ Εικοσάλεπτο στη Λεμεσό. Παραμένει το 0-0.

23′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα!

Σουτ από τον Ζελάγια από πολύ καλή θέση μετά από μεταβίβαση από τον Γκακπέ, η μπάλα μόλις άουτ.

24′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα!

Φάουλ του Πέδρο, κεφαλιά από τον Γιούστε, η μπάλα καταλήγει στο κάθετο δοκάρι.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Σάλαϊ.

29′ Κίτρινη κάρτα στον Νουρ.

31′ Δυνατό σουτ από τον Χάμπο Κυριάκου, αποκρούει ο Κίσσας.

32′ ΓΚΟΛ! 1-0 για τον Απόλλωνα!

Ανοίγει το σκορ η ομάδα της Λεμεσού με κεφαλιά του Ζελάγια μετά από σέντρα του Πέδρο.

35′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα!

Ο Παπουλής του κοντινό σουτ, ο Χριστοφόρου απομάκρυνε με τα πόδια.

41′ ΓΚΟΛ! 2-0 για τον Απόλλωνα!

Διπλασιάζουν τα τέρματά τους οι γηπεδούχοι με σουτ του Γκακπέ μετά από λάθος του Ρομάν. Λάθος και του Κίσσα στη φάση αυτή.

45′ ΓΚΟΛ! 3-0 για τον Απόλλωνα!

Με σουτ εκτός περιοχής ο Γκακπέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Δεύτερο γκολ για τον Γκακπέ και «game over» στη Λεμεσό.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αλλαγές και για τις δύο ομάδες το ημίχρονο.

Νέα Σαλαμίνα: Τσαμπούρης και Νουρ εκτός, Ρέινολς και Φουστάρ εντός.

Απόλλωνας: Γιούστε εκτός, Σελίμοβιτς εντός.

Έναρξη β’ μέρους.

50′ Καλή προυπόθεση για τον Απόλλωνα.

Ο Πέδρο σύγκλινε στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να τροφοδοτήσει κάποιο συμπαίκτη του.

55′ Πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη. Παραμένει το 3-0.

56′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα μετά από σουτ του Πίττα.

58′ Ανάποδο ψαλλίδι από τον Πίττα, άστοχο.

60′ Μία ώρα αγώνα στη Λεμεσό. Πάντα στο 3-0.

66′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Νέα Σαλαμίνα.

Ο Σελίμοβιτς ανέτρεψε τον Ελουντού μέσα στην περιοχή και η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι.

67′ ΓΚΟΛ! Μειώνει σε 3-1 η Νέα Σαλαμίνα!

Εύστοχα εκτελεσμένο το πέναλτι του Κίνγκσλεϊ.

70′ Είκοσι λεπτά για το τέλος. Όλα φαίνεται να έχουν κριθεί, παρά το γκολ της Νέας Σαλαμίνας.

71′ Γύρισμα του Γκακπέ αλλά δεν βρήκε κάποιο στην περιοχή.

76′ Ολοκλήρωσαν τις αλλαγές τους οι δύο προπονητές. Δείτε τις πιο κάτω.

78′ Σουτ από τον Σάλαϊ, πολύ άστοχο, μακριά άουτ η μπάλα.

85′ Σουτ από τον Σαρδινέρο μπλοκάρει ο Κίσσας.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+2′ ΓΚΟΛ! 4-1 για τον Απόλλωνα!

Το κερασάκι στην τούρτα από τον Φακούντο Περέιρα.