ΑΕΚ-Ανόρθωση 1-2: «Κυρία» στην «Αρένα» και… +3! (pics&vids)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Με το διπλό απέδρασε η Ανόρθωση απόψε από το «ΑΕΚ Αρένα».

Στο πρώτο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που υπερίσχυσε σε ευκαιρίες, αλλά η ομάδα του Κετσπάγια ήταν η πιο ουσιαστική που με δύο γκολάρες των Καλτσά και Οκριασβίλι πήρε τους τρεις βαθμούς.

Μείωσε στην εκπνοή ο Τριτσκόφσκι για την ΑΕΚ. Προσωρινά στο +3 στην κορυφή η «Κυρία» που θα περιμένει το ΟμόνοιαΑΠΟΕΛ της Δευτέρας για να κάνει απολογισμό.

Του Τάσου Θεοδώρου

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ένα από τα πιο συναρπαστικά ημίχρονα στη φετινή σεζόν ήταν το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο στο «ΑΕΚ Αρένα». Άλλος είχε την υπεροχή και άλλος κατάφερε να πάρει πρώτος κεφάλι στο σκορ.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, πίεσε ψηλά τις γραμμές της Ανόρθωσης και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για το γκολ. Στο 14′ ο Ρούμπεν Ράγιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι του Τόνιο και από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήρε μια περίεργη ομορφιά.

Τα νεύρα και η ένταση αυξήθηκαν και ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε μετά το ημίωρο. Εκεί και οι δύο ομάδες ανοίχτηκαν με την Ανόρθωση να σημεινώνει το 0-1 με απίστευτη γκολάρα του Καλτσά στο 34′.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε το προβάδισμα και οι ψυχολογικές ισορροπίες άλλαξαν. Η ΑΕΚ έδειξε να είναι επηρεασμένη αρνητικά από αυτή την εξέλιξη.

Τα τελευταία δέκα λεπτά κύλησαν με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και την Ανόρθωση να διαχειρίζεται σωστά το υπέρ της προβάδισμα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη η Ανόρθωση συνέχισε να αμύνεται άψογα και να ψάχνει για το λάθος του αντιπάλου και την αντεπίθεση.

Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ψάχνοντας για το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι, χωρίς όμως να μπορεί να ευστοχεί στις ευκαιρίες που δημιουργούσε.

Στο 54′ με ένα άλλο απίθανο γκολ, αυτή τη φορά με τον Οκριασβίλι, η ομάδα της Αμμοχώστου διπλασίασε τα τέρματά της και έκανε το μεγάλο βήμα για να «κλειδώσει» τη νίκη.

Το 0-2 έριξε εκ νέου την ψυχολογία των γηπεδούχων, με το ρυθμό όσο περνούσε η ώρα να πέφτει και την ΑΕΚ να παλεύει για να μειώσει, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ο Τριτσκόφσκι όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 90’+2′ μείωσε σε 1-2, στέλνοντας το μήνυμα ότι η ΑΕΚ άξιζε τουλάχιστον ένα γκολ στο αποψινό παιχνίδι.

PRE-GAME:

RE-PLAY:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

3′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση.

5′ Αρκετά τα σκληρά μαρκαρίσματα στο πρώτο πεντάλεπτο. Πιέζει πιο ψηλά η ΑΕΚ.

6′ Πρώτη καλή στιμή για την ΑΕΚ.

Ο Τρισκόφκσι μπήκε στην περιοχή, αλλά η παράλληλη πάσα που επιχείρησε δεν είχε αποδέκτη. Πρώτη απειλή για τους γηπεδούχους.

7′ Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ.

Δυνατό σουτ από τον Τέτε, ο Παπαδόπουλος παραχωρεί κόρνερ.

12′ Προσωρινή διακοπή στην αναμέτρηση.

Στο έδαφος ο Σελίν μετά από φάουλ του Χέφελ.

13‘ Από μία κίτρινη κάρτα σε Κάσες και Νταουσβίλι.

14′ ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση!

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ρούμπεν Ράγιος στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και άουτ.

18′ Διαμαρτυρίες από τον πάγκο της ΑΕΚ και κίτρινη κάρτα στον προπονητή Ιμανόλ Ιδιάκεθ.

Είχε προηγηθεί το γέμισμα του Τόνιο με τον Τρισκόφσκι να κερδίζει την κεφαλιά, τον Τέτε προσπαθεί να πάρει την μπάλα και τον Παπαδόπουλο να αποκρούει με το χέρι.

Φαίνεται από το re-play ότι κακώς ο βοηθός διαιτητής Χαράλαμπος Χαραλάμπους υπέδειξε οφσαίντ. Θα έπρεπε να αποβληθεί ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης.

20′ Εικοσάλεπτο στην αναμέτρηση. Πάντα στο 0-0.

22′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ!

23′ Κίτρινη κάρτα στον Χέφελ.

25′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Σουτ του Γιάννου εντός περιοχής, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

26′ Κίτρινη κάρτα στον Ράγιος.

30′ Ημίωρο στη Λάρνακα. Πάντα στο 0-0.

34′ ΓΚΟΛ! 0-1 για την Ανόρθωση!

Φοβερή γκολάρα από τον Καλτσά! Μετά από εκτέλεση κόρνερ και η μπάλα στρώθηκε στον Ελλαδίτη που με απευθείας κίνηση σούταρε και τράνταξε τα δίχτυα του Τόνιο.

45′ Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45′ +2′ Ζητούν πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΚ για χέρι του Βργκοτς εντός περιοχής.

Από το re-play δεν φαίνεται να είναι ξεκάθαρο.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ μέρους.

53′ ΓΚΟΛ! 0-2 για την Ανόρθωση!

Nέα γκολάρα στη Λάρνακα. Ο Οκριασβίλι πάτησε περιοχή, έπιασε ένα δεξί δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Τόνιο.

59′ Γύρισμα προς τον Φλοριάν που έκανε το πλασέ, ο Βργκοτς έπεσε τάκλιν και αποσόβησε τον κίνδυνο.

60′ Μία ώρα αγώνα στο «ΑΕΚ Αρένα». ΑΕΚΑνόρθωση στο 0-2.

64′ Κίτρινη κάρτα στον Φλοριάν.

70′ Απειλεί μετά από ώρα η ΑΕΚ.

Ο Φλοριάν έκανε το σουτ στην αριστερή γωνία, όμως ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Μαργκάσα.

75′ Σουτ μακρινό από τον Μαργκάσα, κανένα πρόβλημα για τον Τόνιο.

84′ Ο Μαργκάσα βρήκε τον Μανθάτη στην περιοχή, όμως πρόλαβαν και έδιωξαν σε κόρνερ οι γηπεδούχοι.

85′  Κόρνερ του Οκριασβίλι στο πρώτο δοκάρι, έπιασε την κεφαλιά ο Αρτυματάς που δεν βρήκε όμως στόχο.

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+2′ ΓΚΟΛ! Μειώνει σε 1-2 η ΑΕΚ!

Ο Τέτε βρήκε τον Τρισκόφσκι μέσα στην περιοχή που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.