Βέλγιο-Κύπρος 6-1: Ευτυχώς σταμάτησαν στα έξι… (pics&vids)

Μια από τις πιο βαριές ήττες στα χρονικά της δέχθηκε απόψε η Εθνική μας ομάδα.

Στην 10η και τελευταία αγωνιστική του 9ου προκριματικού ομίλου του Euro2020 παρά το ότι καταφέραμε να προηγηθούμε με 0-1 στο 14′ με το Νικόλα Ιωάννου, εντούτοις η συνέχεια εξελίχθηκε σε εφιάλτη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Η επιλογή του Ραν Μπεν Σιμόν να δώσει ευκαιρίες σε τρία νέα παιδιά του γύρισε τελικά μπούμεραγκ. Όταν όμως παίζεις με το Νο 1 στον κόσμο, κάθε εμπειρία, ακόμα και η πιο άσχημη είναι χρήσιμη και σημαντική.

Του Τάσου Θεοδώρου

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Σε εφιάλτη εξελίχθηκε το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο για την Εθνική μας, παρόλο που κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ.

Οι Βέλγοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, πίεσαν ψηλά τις γραμμές, με το ρυθμό να είναι γρήγορος και την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει. Στο λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Ιωάννου βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ σημείωσε το 0-1.

Δύο λεπτά αργότερα οι Βέλγοι απάντησαν ισοφαρίζοντας με τον Μπεντέκε. Το 1-1 φάνηκε να αποσυντονίζει αρκετούς ποδοσφαιριστές της Εθνικής μας, με πρώτο και χαρακτηριστικότερο τον Νεόφυτο Μιχαήλ.

Ο νεαρός πορτιέρο στο 36′ δεν μπόρεσε να αποκρούσει την μπάλα σε χλυαρό σουτ του Ντε Μπρόινε με τους Βέλγους να πετυγχαίνουν την ανατροπή. Αν και ο Μιχαήλ έκανε κάποιες καλές κινήσεις νωρίτερα, εντούτις εκεί αδίκησε τον εαυτό του.

Ακολούθως οι Βέλγοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο σημειώνοντας άλλα δύο γκολ στο 41′ με τον Ντε Μπρόινε και στο 44′ με τον Καράσκο. Το 4-1 ήταν με το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου γεγονός.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι Βέλγοι δεν συμβιβάστηκαν με το 4-1 και ζήτησαν στην επανάληψη περισσότερα γκολ. Ο ρυθμός συνέχισε να είναι γρήγορος, με τους διεθνείς μας να μην μπορούν να μπουν ξανά στο παιχνίδι.

Στο 50′ φτηνά τη γλυτώσαμε με το δοκάρι του Καράσκο. Δύο λεπτά αργότερα ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 5-1 με σκόρερ τον… Κύπρο Χριστοφόρου. Ο δικός μας άσος στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα σημείωσε αυτογκόλ.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 68′ ο Μπεντέκε. Από εκείνο το σημείο και μετά ο αγώνας είχε τυπικό και διαδικαστικό χαρακτήρα.

Οι Βέλγοι χαλάρωσαν, έδωσαν χώρο στην ομάδα μας, αλλά ως εκεί. Το 6-1 ήταν μη αναστρέψιμο…

RE-PLAY:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

3′ Aναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση.

5′ Έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά το Βέλγιο.

10′ Πρώτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση χωρίς κάποια φάση κοντά στις δύο εστίες. Παραμένει το 0-0.

10′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι για το Βέλγιο.

Από θέση βολής ο Βανάκεν αστοχεί. Πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

11′ Σταματά την προϋπόθεση των Βέλγων από την πλευρά του ο Γουήλερ.

13′ Κόρνερ για το Βέλγιο από τα αριστερά, εκτελείται, το δυνατό σουτ στη συνέχεια της φάσης από τον Ντινεϊερ, αποκρούει ο Μιχαήλ.

14′ ΓΚΟΟΟΟΛ!!!! 0-1 ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ!!!!

Ο Νικόλας Ιωάννου εκμεταλλεύτηκε το λάθος, μπήκε στην περιοχή παλικαρίσια, σούταρε δυνατά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

16′ ΓΚΟΛ… Απανατούν οι Βέλγοι και ισοφαρίζουν…

Μετά από φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στο Μπεντέκε, ο οποίος ήταν στο έδαφος πολύ κοντά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Φάνηκε πάντως να υπάρχει χέρι στη φάση.

19′ Κίτρινη κάρτα στον Μερκή.

27′ Δυνατό σουτ από τον Ματίας Σπόλιαριτς, πολύ καλό, κόρνερ.

30′ Ημίωρο στην αναμέτρηση. Βέλγιο-Κύπρος στο 1-1.

31′ Σουτ από τον Μπεντέκε εντός περιοχής, απόκρουσε ο Μιχαήλ.

36′ ΓΚΟΛ… 2-1 για το Βέλγιο…

Λάθος από το Νεόφυτο Μιχαήλ μετά από χλυαρό σουτ του Ντε Μπρόινε. Του ξέφυγε και η μπάλα στα δίχτυα.

37′ Σουτ από τον Αζάρ, διώχνει ο Μιχαήλ.

41′ ΓΚΟΛ… 3-1 για το Βέλγιο…

Ο Ντε Μπρόινε πήρε την μπάλα εντός περιοχής, γύρισε και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μιχαήλ.

44′ ΓΚΟΛ… 4-1 για το Βέλγιο…

Γύρισμα του Έντεν Αζάρ και ο Καράσκο με πλασέ στην κίνηση ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ μέρους.

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

50′ ΔΟΚΑΡΙ για το Βέλγιο.

Δυνατό κοντινό σουτ από τον Ντε Μπρόινε, αποκρούει ο Μιχαήλ ασταθώς και στη συνέχεια η μπάλα με νέο σουτ από τον Καράσκο πάει και στο δοκάρι.

52′ ΑΥΤΟΓΚΟΛ… 5-1 για το Βέλγιο…

Έγινε το γύρισμα από δεξιά από τον Θόργκεν Αζάρ, αλλά ο Κύπρος Χριστοφόρου στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα την έτσειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαήλ.

ΣΧΟΛΙΟ: Τραγωδία το παιχνίδι απόψε για την Εθνική. Ναι υπάρχει βαθμός δυσκολίας, ναι κάποιοι παίχτες ντεμπουτάρουν, αλλά δεν υπάρχει δικαιολογία για να μην υπάρχει καθαρό μυαλό. Δεν υπάρχει πίεση και αυτά τα λάθη δεν δικαιολογούνται.

60′ Μία ώρα αγώνα στς Βρυξέλλες. Βέλγιο-Κύπρος στο 5-1.

65′  Μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο.

Ο Βερσχάρεν στο τετ α τετ με τον Μιχαήλ έστειλε την μπάλα έξω.

68′ ΓΚΟΛ… 6-1 για το Βέλγιο…

Στο τετ-α-τετ με τον Μιχαήλ ο Μπεντέκε δεν αστόχησε.
71′ Σουτ από τον Ντενεϊερ, άουτ η μπάλα.
ΣΧΟΛΙΟ: Άντε να τελειώνει το παιχνίδι να ησυχάζουμε. Δεν αντέχουμε άλλο αυτή την εικόνα…
73′ Μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο.
Ευτυχώς αυτή τη φορά ο  Χριστοφόρου  προλαβαίνει τον Μπεντέκε που ήταν έτοιμος να ολοκληρώσει το χατ-τρικ του σε κενή εστία.
76′ Σουτ από τον Μπεντέκε, αποκρούει ο Μιχαήλ.
80′ Ολοκληρώθηκαν όλες οι αλλαγές για τις δύο ομάδες.
84′  Ευκαιρία για την Κύπρο.
Γύρισμα του Παπουλή, σουτ στη κίνηση από τον Κυριάκου, η μπάλα έφυγε άουτ.
88′ Δύο λεπτά για το τέλος. Χαλάρωσαν στα τελευταία λεπτά οι Βέλγοι και ανέβηκε η Εθνική μας.
90′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
Τέλος του αγώνα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΒΕΛΓΙΟ (Μαρτίνεθ): Μινιολέ, Αντερβάιρελντ, Ντινέιερ, Ντε Μπρόινε (69΄ Πραέ), Τίλεμανς, Ε.Αζάρ (64΄ Βερσχάρεν), Καράσκο, Κομπό, Θ.Αζάρ, Βανάκεν, Μπεντέκε (79΄ Οριγί)

Στον πάγκο: Κουρτουά, Σελς, Μεχελέ, Ντενντόκερ, Βίτσελ, Λουκάκου, Μέρτενς, Οριγί, Πραέ, Καστανιέ, Βερσχάρεν, Μπατσουαγί

ΚΥΠΡΟΣ (Ραν Μπεν Σιμόν): Μιχαήλ, Ν. Ιωάννου (66΄ Κούσουλος), Μερκής, Κυριάκου, Σωτηρίου, Γουίλερ, Σπόλιαριτς (79΄ Σπόλιαριτς), Κωστή (80΄ Κωστή), Αρτυματάς, Χριστοφόρου, Κάστανος.

Στον πάγκο οι Πάρντο, Κίσσας, Θεοδώρου, Πίττας, Δημητρίου, Εφραίμ, Ζαχαρίου, Αβραάμ, Κούσουλος, Παπουλής, Μ. Ιωάννου, Οικονομίδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: — / 19′ Μερκής

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: — / —

ΣΚΟΡΕΡ:  16′, 68′ Μπεντέκε , 36′ , 41′ Ντε Μπρόινε, 44′ Καράσκο, 51′ Χριστοφόρου (αυτ.) / 14′ Ιωάννου

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ:

Βέλγιο: —

Κύπρος: —

ΘΕΑΤΕΣ: 43 000 περίπου / Στους 2 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Τον εκτός έδρας αγώνα με το Βέλγιο, ορίστηκε να διαιτητεύσει ο Δανός Jørgen Daugbjerg Burchardt με βοηθούς τους συμπατριώτες του Jesper Dahl και Niels Høg.

Tέταρτος ο επίσης Δανός Peter Kjærsgaard και παρατηρητής αγώνα ο Ιρλανδός Edward Foley.

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ:

Το Βέλγιο είναι στην πρώτη θέση του ομίλου με εννέα νίκες σε ισάριθμους αγώνες και 27 βαθμούς ενώ η Κύπρος είναι τέταρτη με 10 βαθμούς.

Η ομάδα του Βελγίου, πρώτη στην κατάταξη της FIFA εδώ και αρκετό καιρό, έχει ως στόχο απόψε το απόλυτο των βαθμών στη διοργάνωση, κάτι που από όλους τους υπόλοιπους ομίλους έχει πετύχει μόνο η Ιταλία ενώ, από την πλευρά της η Εθνική μας θα προσπαθήσει για το καλύτερο δυνατό, γνωρίζοντας πως είναι το μεγάλο αουτσάιντερ στον αποψινό αγώνα.

Μετά την χθεσινή τελευταία προπόνηση, εκτός αποστολής της Εθνικής μας από τον αγώνα έμεινε ο Ανδρέας Καρώ που δεν ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού του.