Πάφος FC-ΕΝΠ 1-1: Ο Δημήτρης Θεοδώρου μίλησε στο τέλος (pics&vids) – Balla.com.cy

Πάφος FC-ΕΝΠ 1-1: Ο Δημήτρης Θεοδώρου μίλησε στο τέλος (pics&vids)

Πάφος FC και ΕΝΠ συμβιβάστηκαν στο 1-1 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με τον Σακό στο 32′ ωστόσο ο Δημήτρης Θεοδώρου στο 90+3′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η εικόνα του αγώνα

Η πρώτη ευκαιρία καταγράφηκε από το πρώτο κιόλας λεπτό για την Πάφο, όταν μετά από σέντρα του Σιρόκ, ο Σακό με σουτ έστειλε την μπάλα έξω. Ο ίδιος παίκτης απείλησε και στο 16′ με σουτ το οποίο όμως ήταν αδύναμο.

Στο 20′ η ΕΝΠ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αμπαρτζουμιάν ο οποίος με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Ρούτκο.

Στο 32′ η Πάφος κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν μετά από σέντρα του Βα , ο Σακό με κεφαλιά έκανε το 1-0 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Για να δούμε ευκαιρία στο δεύτερο μέρος έπρεπε να φτάσουμε στο 58′ όταν ο Σακό εκτέλεσε απευθείας το φάουλ αλλά ο Κλέιμαν απόκρουσε.

Στο 67′ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 με τον Ανδρέα Παναγιώτου Φιλιώτη, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλέιμαν από κοντά. Πέντε λεπτά αργότερα ο Βα έκανε το σουτ από καλή θέση αλλά ο Κλέιμαν του είπε “όχι”.

H Πάφος συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν κατάφερνε να πετύχει το δεύτερο γκολ που θα “σφράγιζε” ουσιαστικά την νίκη της, και στο τέλος την πλήρωσε αφού ο Δημήτρης Θεοδώρου με σουτ στο 90+3 έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έσωσε τον ένα βαθμό για την ΕΝΠ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Λαφράνς, Αραγιούρι, Σιρόκ, Βαλεριάνος, Πάντσεον, Καμπράλ (65’Φιλιώτης), Πανός, Βα (82’Κωνσταντίνου), Σακό, Νέμετς.

Στον πάγκο οι Πέτρου, Αντωνίου, Σάντεϊ, Κωνσταντίνου, Μπεσάρα, Τσοκκάς, Γκοντάρτ, Παναγιώτου, Ντουμπόφ.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Μουλαζίμης, Σκεπάνιακ, Κοσμά (55’Ουντότζι), Αμπαρτζουμιάν (46’Βαρέλα), Βαλλιάνος (79’Αγκίρι), Αγγελής, Κυριάκου, Σπόλιαριτς, Ριέρα, Θεοδώρου.

Στον πάγκο οι Πέτρου, Σταρόκιν, Βαρέλα, Κουμής, Ουντότζι, Ρουσιάς, Ροντρίγκεζ, Αγκίρι, Μαϊσουράντζε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πάντσεον (3η), Σιρόκ / Ριέρα (3η).

ΚΟΚΚΙΝΗ: Μουλαζίμης (2η κίτρινη)

Replay

Τέλος αγώνα

90+3′ ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ που ισοφαρίζει λίγο πριν το τέλος με σκόρερ τον Δημήτρη Θεοδώρου o oποίος με σουτ νίκησε τον Ρούτκο και έκανε το 1-1.

83′ ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ, το οποίο όμως σωστά ακυρώνεται ως οφσάιντ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα, ο Αγγελή με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ωστόσο ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι..

75′ Σουτ από τον Βα, η μπάλα βρίσκει σε αμυντικό της ΕΝΠ και πάει σε κόρνερ.

74′ Δεύτερη κίτρινη, και κόκκινη στον Μουλαζίμη.

72′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Βα να κάνει το σουτ από καλή θέση αλλά ο Κλέιμαν του είπε “όχι”.

67′ Ευκαιρία για την Πάφο με τον Ανδρέα Παναγιώτου Φιλιώτη, ο οποίος δεν μπορεί να νικήσει τον Κλέιμαν από κοντά.

63′ Κεφαλιά του Σακό, έξω.

62′ Σουτ από τον Ουντόζι αποκρούει ο Ρούτκο.

58′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σακό, αποκρούει ο Κλέιμαν.

Έναρξη β’ μέρους

Τέλος ημιχρόνου

32′ ΓΚΟΛ για την Πάφο με σκόρερ τον Σακό, ο οποίος με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.

20′ Δοκάρι για την ΕΝΠ μετά από σουτ του Αμπαρτζουμιάν.

19′ Ο Πάντσεον έκανε το σουτ αλλά ήταν άστοχο.

16′ Σουτ από τον Σακό, αδύναμο.

1′ Eυκαιρία για τους γηπεδούχους όταν μετά από σέντρα του Σιρόκ, ο Σακό έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.