Ολυμπιακός-Εθνικός 4-0: Ξέσπασε πάνω του! (pics&vid) – Balla.com.cy

Ολυμπιακός-Εθνικός 4-0: Ξέσπασε πάνω του! (pics&vid)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε απόψε ο Ολυμπιακός.

Μετά από οκτώ αγώνες η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με το ευρύ 4-0 επί του Εθνικού Άχνας στο Μακάρειο Στάδιο και ανέβηκε στους 7 βαθμούς.

Αποφασιστική εμφάνιση με μηνύματα παραμονής στην κατηγορία για τους «μαυροπράσινους». Προβλημάτισε η ομάδα του Γιώτη Εγκωμίτη που δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να ξαναμπει στο παιχνίδι.

Του Τάσου Θεοδώρου

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πιο ουσιαστικός από τον Εθνικό ήταν ο γηπεδούχος Ολυμπιακός στις ευκαιρίες που είχε στο πρώτο μέρος. Οι «μαυροπράσινοι» μπήκαν μουδιασμένα στο παιχνίδι, με τον Εθνικό να είναι καλύτερος από τα πρώτα λεπτά.

Ωστόσο, στο ποδόσφαιρο μετρά το να βάζεις την μπάλα στα δίχτυα, κάτι που η ομάδα της Λευκωσίας το πέτυχε δις με τον Ντουβεντρού στο 31′ και στο 42′. Μέσα σε ένα δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 και «κλείδωσε» τη νίκη στο σημερινό παιχνίδι.

Από την πλευρά του ο Εθνικός δεν τα έβαλε κάτω, δεν σήκωσε λευκή σημαία και προσπάθησε να κηνυγήσει όσες πιθανότητες είχε και δεν είχε για να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ωστόσο ο Εθνικός φάνηκε να είναι αρκετά επηρεασμένος από το 0-2 και οι ψυχολογικές ισορροπίες ευνόησαν τον Ολυμπιακό.

Οι «μαυροπράσινοι» δεν συμβιβάστηκαν με το σκορ αυτό και θέλησαν να πετύχουν περισσότερα γκολ. Ο Ζαχαρίου στο 57′ ανέβασε με εξαιρετικό γκολ το δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ στο 64′ ο Αγιτέ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην αποψινή νίκη της ομάδας της Λευκωσίας γράφοντας το 4-0.

Το τελευταίο εικοσάλεπτο είχε τυπικο χαρακτήρα αφού είχαν πλέον κριθεί όλα. Ο Ολυμπιακός έκανε σωστή διαχείριση των υπέρ του δεδομένων και ο Εθνικός μάταια προσπαθούσε να αντιδράσει.

RE-PLAY:

A’ HMIXΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

2′ Aναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.

5′ Αναγκαστική αλλαγή για Ολυμπιακό. Έξω ο Ακόστα, μέσα ο Οικονομίδης.

6′ Σουτ από τον Παπαγεωργίου εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

7′ Επικίνδυνο γύρισμα του Κονέ, διώχνει ο Σαμπίνια προ του Κουντόμπιακ.

15′ Πρώτο τέταρτο στο παιχνίδι. Ολυμπιακός-Εθνικός στο 0-0.

19′ Κίτρινη κάρτα στον Σωτηρίου.

24′ Επικίνδυνο γύρισμα του Παπαγεωργίου από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και παράλληλα από την εστία του Μπάιζα.

30′ Hμίωρο στο Μακάρειο Στάδιο. Παραμένει το 0-0.

31′ ΓΚΟΛ! 1-0 για τον Ολυμπιακό!

Ο Ντουβεντρού ανοίγει το σκορ στη πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού με δυνατό πλασέ.

36′ Σωτήρια παρέμβαση από Μπογκαντίνοφ.

37′ Στημένο του Κουντόμπιακ, φοβερή απόκρουση του Μπάιζα σε κόρνερ.

40′ Πέντε λεπτά για το ημίχρονο. 1-0 το σκορ.

42′ ΓΚΟΛ! 2-0 για τον Ολυμπιακό!

Ο Ψάλτης έκανε τη σέντρα, ο Ντουβεντρού έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ μέρους.

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στην επανάληψη.

52′ Σέντρα του Κίκο, μαζεύει ο Μπογκατίνοφ.

56′ ΓΚΟΛ! 3-0 για τον Ολυμπιακό!

Εξαιρετική ενέργεια από τον Ζαχαρίου που έφυγε από τα αριστερά, σύγκλινε, ντρίμπλαρε και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και μετά τα στα δίχτυα.

58′ Καλό σουτ από τον Αγιτέ, άουτ η μπάλα.

60′ Κίτρινη κάρτα στον Παπαγεωργίου.

63′ ΓΚΟΛ! 4-0 για τον Ολυμπιακό!

Ο Αγιτέ εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Μπογκατίνοφ και με προβολή κάνει το 4-0. Διαστάσεις θριάμβου για τους γηπεδούχους στην αποψινή νίκη.

75′ Δεκαπέντε λεπτά για το τέλος. Όλα έχουν κριθεί. Συμπλήρωσαν και τις τρεις αλλαγές τους και οι δύο προπονητές.

82′ Κεφαλιά από τον Κοστόφσκι, άουτ.

84′ Κεφαλιά από τον Σωτηρίου μετά από εκτέλεση φάουλ του Κίκο, η μπάλα μόλις άουτ.

88′ Δύο λεπτά για τέλος.

90′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.