Απόλλωνας-ΑΠΟΕΛ 1-1: Ματσάρα «Χ»ωρίς νικητή (pics&vids) – Balla.com.cy

Απόλλωνας-ΑΠΟΕΛ 1-1: Ματσάρα «Χ»ωρίς νικητή (pics&vids)
Α' Κατηγορία

Ο Απόλλωνας και ο ΑΠΟΕΛ εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA. Οι γαλαζοκίτρινοι άνοιξαν το σκορ με τον Μερκή στο 54′ αλλά ο Γκακπέ στο 87′ έκανε το 1-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα καταγράφηκε στο 5′ για τον Απόλλωνα με τον Γκακπέ να μην μπορεί να νικήσει τον Μπέλετς. Δυο λεπτά αργότερα ο Τάμαρι έκανε το σουτ αλλά ήταν άστοχο. Στο 10′ ο Χάμπος επιχείρησε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ με διπλή προσπάθεια μάζεψε την μπάλα.

Στο 18′ και 22′ οι Βιντιγκάλ και Μιχαήλοβιτς αντίστοιχα έκαναν δυο σουτ τα οποία όμως απόκρουσε ο Μολ. Στο 24′ οι γαλάζιοι απείλησαν με τον Παπουλή αλλά το σουτ που έκανε ήταν άστοχο.

Στο 27′ οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 0-1 με τον Πάβλοβιτς να κάνει την κεφαλιά αλλά ο Μολ απόκρουσε σωτήρια. Στην συνέχεια έπεσε κάπως ο ρυθμός του αγώνα και για να δούμε καλή φάση έπρεπε να φτάσουμε στο 42′ όταν ο Μάρκοβιτς βρήκε ωραία τον Παπουλή ο οποίος προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Μπέλετς έσωσε με τα πόδια.

Στην πρώτη ευκαιρία του β’ ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να πάρει το προβάδισμα. Μετά από σουτ του Βιντιγκάλ ο Μολ απόκρουσε ασταθώς και ο Μερκής από κοντά έκανε το 0-1. Δυο λεπτά αργότερα οι γαλαζοκιτρινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 αλλά το σουτ του Άλεφ σταμάτησε στο δοκάρι του Μολ.

Στο 69′ η ομάδα του Αυγουστή απείλησε μετά από πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Γιαννιώτα, αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Τρια λεπτά αργότερα άστοχη ήταν η κεφαλιά του Γιούστε ενώ την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Γιαννιώτα στο 75′.

Ο Γκακπέ ωστόσο κατάφερε να σώσει τον βαθμό για τους γαλάζιους στο 87′ με σουτ εντός περιοχής. Μετά την ισοπαλία αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στους 14 βαθμούς ενώ ο Απόλλωνας τους 11 βαθμούς.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Απόλλων: Μολ, Πέδρο, Γιούστε, Σάλαϊ (70′ Ζελάγια), Αγκίρε, Χάμπος, Μάρκοβιτς, Περέιρα (55′ Γιαννιώτας), Ενσούε, Παπουλής (80′ Καρ), Γκακπέ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Σάβιτς, Μερκής, Ιωάννου, Σόουζα, Άλεφ, Βιντιγκάλ (86′ Εφραίμ), Τάμαρι (80′ Μπέζιακ), Πάβλοβτις (71′ Μάτιτς)

Κίτρινες: Παπουλής (3η), Μάρκοβιτς / Σόουζα, Βούρος, Άλεφ, Ιωάννου

Replay

5′ Μεγάλη ευκαρία για τον Απόλλωνα! Ο Γκακπέ απέναντι από τον Μπέλετς δεν μπορεί να σκοράρει, σώζει την ομάδα του ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ!
7΄ Διαγώνιο σουτ του Τάμαρι, άουτ
10′ Σουτ από τον Χάμπο, ο Μπέλετς με δεύτερη προσπάθεια μαζεύει την μπάλα
18′ Σουτ του Βιντιγκάλ αποκρούει ο Μολ.
22′ Σουτ του Μιχαήλοβιτς, απόκρουσε ο Μολ.
24′ Σουτ από τον Παπουλή, έξω.
27′ Κεφαλιά από τον Πάβλοβιτς, αποκρούει ο Μολ.
28′ Κίτρινη στον Παπουλή για διαμαρτυρίες
29′ Κίτρινη στον Μάρκοβιτς.
36′ Σουτ από τον Πέδρο, η μπάλα βρίσκει στον Σάβιτς και πάει σε κόρνερ.
38′ Κίτρινη στον Σόουζα
42′ Mεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Παπουλή να μην μπορεί να νικήσει τον Μπέλετς στο τετ α τετ.
44΄ Πέναλτι ζήτησε ο Απόλλωνας μετά από μαρκάρισμα του Μερκή στον Αγκίρε και λανθασμένα δεν δόθηκε.
45′ Τέλος ημιχρόνου.

46′ Έναρξη β’ μέρους.
54′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Μερκή. Ο Βιντιγκάλ έκανε το δυνατό σουτ με τον Μολ να αποκρούει ασταθώς και στην επαναφορά ο Μερκής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
55’Γιαννιώτας μέσα, έξω ο Περέιρα
56′ Σουτ από τον Άλεφ στο δοκάρι.
69′ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Γιαννιώτα, η μπάλα πάει λίγο έξω.
72′ Κεφαλιά από τον Γιούστε, έξω.
75′ Καλό σουτ από τον Γιαννιώτα, άστοχο.
76′ Ο Γιαννιώτας έδωσε στον Μάρκοβιτς ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά αστόχησε.

82′ Σουτ του Μάρκοβιτς, αποκρούει ο Μπέλετς.
84΄ Πέναλτι ζήτησε ο Απόλλωνας σε κράτημα του Βούρου στον Γκακπέ, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
87′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με σκόρερ τον Γκακπέ o oποίος με σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-1.