Νέα Σαλαμίνα-Ανόρθωση 2-2: Δεν περνάς «Κυρία» μου… (pics&vids)

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Απίστευτο πόδι έστησε η Νέα Σαλαμίνα απέναντι στην Ανόρθωση στο αποψινό βαρωσιώτικο ντέρμπι.

Οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με το ισόπαλο 2-2, αφού πρώτα οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο σκορ, η Ανόρθωση πέτυχε την ανατροπή και οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα.

Ίσως το σπουδαιότερο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες στην τελευταία δεκαετία, αν όχι για κάτι περισσότερο.

Του Τάσου Θεοδώρου

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πολύ δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο σημειώθηκαν δύο γκολ. Αρχικά η Νέα Σαλαμίνα με τον Σίμπσον στο 3′ έκανε το 1-0 με κοντινό πλασέ, για να απαντήσει στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ράγιος με ωραίο σουτ μετά από προσπάθεια του Κατσαράβα.

Το 1-1 έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, με το ρυθμό να ανεβαίνει. Η Νέα Σαλαμίνα όμως ήταν η ομάδα που έδειξε να θέλει περισσότερο το δεύτερο γκολ, παίζοντας καλύτερο ποδόσφαιρο και δημιουργώντας περισσότερες και πιο αξιόλογες ευκαιρίες για να το πετύχει.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να είναι κυρίαρχοι στο παιχνίδι. Η Ανόρθωση παρουσίασε πρόβλημα στην ανάπτυξη, είχε όμως σε ετοιμότητα τον Λόρια σε όσες φορές απειλήθηκε.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-1 για σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Εξίσου ενδιαφέρον με πολλές συγκινήσεις και σπουδαίες ευκαιρίες ήταν και το δεύτερο ημίχρονο στη Λάρνακα.

Ο Ράγιος αποχώρησε λόγω προβλήματος με τον Τιμούρ Κετσπάγια να προβαίνει σε αναγκαστική αλλαγή και εσωτερικές αλλαγές οι οποίες έδωσαν νέα μορφή στο παιχνίδι των φιλοξενούμενων.

Αυτές οι αλλαγές έφεραν την Ανόρθωση να είναι ελαφρώς καλύτερη στο γήπεδο και να εξαργυρώνει αυτή την υπεροχή με γκολ του Γκαλίτσιου στο 65′. Το 1-2 και η ολική ανατροπή ωστόσο δεν πτόησε τους γηπεδούχους.

Η Νέα Σαλαμίνα πίεσε ψηλά σε όλες τις γραμμές και κηνύγησε με όλες τις δυνάμης της το γκολ της ισοφάρισης. Στο τελευταίο τέταρτο η μια ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη και για τις δύο πλευρές.

Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχησαν να κάνουν το 2-2 με τον Ελουντού, ένα από τους κορυφαίους απόψε παίκτες τους και να πάρουν ένα πολύτιμο βαθμό.

RE-PLAY:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

2′ Πρώτη καλή στιγμή για την Ανόρθωση.

Γέμισμα του Ράγιος με στόχο τον Κατσαράβα, ο Γεωργιανός πιάνει το κεφάλι η μπάλα λίγο άουτ.

3′ ΓΚΟΛ! 1-0 για τη Νέα Σαλαμίνα!

Έγινε η παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά από τον Ελουντού και ο Σίμπσον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από το δεύτερο δοκάρι.

4′ ΓΚΟΛ! 1-1 για την Ανόρθωση!

Άμεση απάντηση από τους φιλοξενούμενους. Ο Ράγιος από κοντά έστειλε την μπάλα στη γωνία των διχτύων του Κίσσα μετά από κίνηση του Κατσαράβα από τα αριστερά.

5′ ΣΧΟΛΙΟ: Σπουδαίο ξεκίνημα, σπουδαίο πεντάλεπτο στο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες.

8′ Νέα καλή στιγμή για την Ανόρθωση.

Σουτ από τον Αρτυματά εντός περιοχής, η μπάλα άουτ!

9′ Επιμένει η Ανόρθωση.

Ο Μανθάτης μπήκε στη περιοχή, το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και εκτός στόχου.

13′ Απαντά με ευκαιρία η Νέα Σαλαμίνα.

Σουτ του Σίμπσον από πολύ πλάγια, ο Λόρια απέκρουσε σε κόρνερ στην κλειστή του γωνία.

16′ Μακρινό σουτ από τον Ράγιος, άστοχο.

17′ Σουτ από τον Κωστή, η μπάλα κοντράρει.

20′ Εικοσάλεπτο στη Λάρνακα. Παραμένει το 1-1.

24′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα!

Έκανε το σουτ από καλή θέση ο Κωστή μετά από κάθε μεταβίβαση από τον Ελουντού, ο Λόρια είπε «όχι».

27′ Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.

Ο Κορέια εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Λαμπότ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

28′ Η απόκρουση του αγώνα από τον Λόρια!

Απίστευτη φάση για τη Νέα Σαλαμίνα, με τον Ελουντού να πιάνει σουτ-κεραυνό και τον Λόρια να απογειώνεται.

30′ Ημίωρο στη Λάρνακα. Πάντα στο 1-1.

34′  Νέα ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα!

Ο Ελουντού από ευνοική θέση έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

39′ Κίτρινη κάρτα στον Μανθάτη.

ΣΧΟΛΙΟ: Πολύ καλύτερη η Νέα Σαλαμίνα μετά την ισοφάριση από την Ανόρθωση. Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και έχει καλύτερη συνοχή. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν καταφέρει να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό και να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ.

40′ Πέντε λεπτά για το ημίχρονο. Πάντα στο 1-1.

44′ Απίστευτη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα!

Από κοντά κεφαλιά ο Κωστή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λόρια.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

B’ HMIXΡΟΝΟ

Ετοιμάζει τον Οκριασβίλι ο Κετσπάγια. Αντιμετωπίζει πρόβλημα με τράβγημα ο Ράγιος και θα γίνει αλλαγή.

Έναρξη β’ μέρους.

46′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω ο Ράγιος, μέσα ο Οκριασβίλι.

52′ Νέα αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω ο Εγγλέζου, μέσα ο Σελίν.

55′ Κάποιο πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Ρομάν. Προσωρινή διακοπή.

56′ Επαναρχίζει το παιχνίδι.

58′ Γύισμα από τον Οκριασβίλι, μάζεψε εύκολα ο Κίσσας.

65′ ΓΚΟΛ! 1-2 για την Ανόρθωση!

Ανατροπή για την Ανόρθωση! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλι από δεξιά, ο Βργκοτς έπιασε την κεφαλιά και ο Γκαλίτσιος από κοντά σημείωσε το 1-2.

ΣΧΟΛΙΟ: Του βγήκαν οι αλλαγές του Κετσπάγια. Η Ανόρθωση πήρε κεφάλι στο σκορ και τώρα θα κληθεί να κάνει σωστή διαχείρισητου προβαδίσματός της μέχρι το τέλος του αγώνα. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα δείχνει να μην θέλει να τα παρατήσει και θα κηνυγήσει το γκολ της ισοφάρισης.

74′ ΓΚΟΛ! 2-2 η Νέα Σαλαμίνα!

Πριν καν τελειώσουμε την προηγούμενη μας πρόταση, ο Ελουντού με δυνατό σουτ φέρνει το παιχνίδι στα ίσα μετά από διώξιμο του Λόρια στην κεφαλιά του Λαμπότ.

75′ Φοβερό παιχνίδι και φοβερή ατμόσφαιρα απόψε στο «Αμμόχωστος». Για να δούμε τι άλλο μας επιφυλάσσει η αποψινή αναμέτρηση.

77′ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για την Ανόρθωση!

Ο Οκριασβίλι σπουδαία ατομική ενέργεια μπροστά από τον Κίσσα, η μπάλα μόλις δίπλα από το δοκάρι!

79′ Νέα ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα!

80′ Νέα Ευκαιρία για την Ανόρθωση!

Ο Αρτυματάς υποχρεώνει σε σπουδαία απόκρουσει τον Κίσσα μετά από σουτ.

81′ Νέα ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα!

Μακρινό σουτ από τον Ρομάν, αποκρούει εντυπωσιακά ο Λόρια.

82′ Πραγματικά δεν προλαβαίνουμε τις φάσεις! Απίστευτος ρυθμός, απίστευτο παιχνίδι!

82′ Κίτρινη κάρτα στον Λαμπότ.

83′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Σίμπσον, μέσα ο Σιαθάς.

84′ Κίτρινη κάρτα στον Γκαλίτσιο.

88′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω ο Βασιλακάκης, μέσα ο Νταουσβίλι.

90′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Ελουντού, μέσα ο Ντισντέλ.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.