EuroLeague 2019/20: Τα αποτελέσματα, η κατάταξη και το πρόγραμμα

Στο 4-3 ο Παναθηναϊκός, έμεινε σε τροχιά οκτάδας με τη νίκη του επί της Βαλένθια. Πολύ πίσω ο Ολυμπιακός, μετά από το φινάλε της έβδομης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20.

Με νίκη του Παναθηναϊκού επί της Βαλένθια (91-80) ολοκληρώθηκε η έβδομη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20. Υπό το βλέμμα του ομοσπονδιακού πλέον Ρικ Πιτίνο, οι πράσινοι δεν αντιμετώπισαν σημαντικά προβλήματα από τους ουραγούς της κατάταξης Ισπανούς, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 4-3 και να παραμείνουν σε τροχιά οκτάδας και playoffs περίπου στο 1/4 της regular season.

Νωρίτερα την Παρασκευή (8/11) η Φενέρμπαχτσε επικράτησε σχετικά δύσκολα της Μπάγερν στην Κωνσταντινούπολη, ενώ η Μπαρτσελόνα πέρασε από το Κάουνας με φαντασμαγορική εμφάνιση από το δίδυμο των Κόρι Χίγκινς – Νίκολα Μίροτιτς. Το πρόγραμμα έκλεισε με τον θρίαμβο της Βιλερμπάν επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με τους Γάλλους να κερδίζουν για τέταρτη φορά στην έδρα τους και τους Ρώσους να έχουν για πρώτη φορά στη σύνθεσή τους τον Κώστα Κουφό.

Σπουδαία ματς περιλαμβάνει το πρόγραμμα της όγδοης αγωνιστικής, με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό να μένουν στην Ελλάδα για το τρίτο σερί εντός έδρας παιχνίδι τους ο κάθε ένας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – Χίμκι 73-87

Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 60-75

Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 67-86

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Άλμπα Βερολίνου 104-78

Αρμάνι Μιλάνο – Μπασκόνια 81-74

Φενέρμπαχτσε – Μπάγερν Μονάχου 90-82

Ζάλγκιρις Κάουνας – Μπαρτσελόνα 86-93

Παναθηναϊκός – Βαλένθια 91-80

Βιλερμπάν – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 67-66

 

Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ (ΣΕ 7 ΑΓΩΝΕΣ)

 

1. Μπαρτσελόνα

6-1

2. Αρμάνι Μιλάνο

6-1

3. ΤΣΣΚΑ Μόσχας

5-2

4. Μακάμπι Τελ Αβίβ

5-2

5. Αναντολού Εφές

5-2

6. Χίμκι

5-2

7. Παναθηναϊκός

4-3

8. Ρεάλ Μαδρίτης

4-3

9. Βιλερμπάν

4-3

10. Μπασκόνια

3-4

11. Ζάλγκιρις Κάουνας

3-4

12. Μπάγερν Μονάχου

3-4

13. Ερυθρός Αστέρας

2-5

14. Φενέρμπαχτσε

2-5

15. Ολυμπιακός

2-5

16. Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης

2-5

17. Βαλένθια

1-6

18. Άλμπα Βερολίνου

1-6

 

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Χίμκι – Αρμάνι Μιλάνο 14/11 στις 19:00

Αναντολού Εφές – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 14/11 στις 19:30

Παναθηναϊκός – Άλμπα Βερολίνου 14/11 στις 21:00

Μπασκόνια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 14/11 στις 22:00

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 14/11 στις 22:00

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε 15/11 στις 19:00

Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 15/11 στις 20:00

Ολυμπιακός – Ζάλγκιρις Κάουνας 15/11 στις 21:30

Βαλένθια – Μπάγερν Μονάχου 15/11 στις 22:00

Τα highlights της βραδιάς στη EuroLeague (vids)

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Βαλένθια 91-80

Φενέρμπαχτσε – Μπάγερν 90-82


Ζαλγκίρις – Μπαρτσελόνα 86-93


Βιλερμπάν – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 67-66