ΑΕΚ-Δόξα 2-1: Αυτό είναι το ποδόσφαιρο! (pics&vids)

Απίστευτη εξέλιξη απόψε στο «ΑΕΚ Αρένα».

Σε ένα παιχνίδι που η ΑΕΚ προβλημάτισε και η Δόξα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα, τελικά η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να επικρατήσει με 2-1.

Το σκορ άνοιξε στο 14′ για τους γηπεδούχους ο Τριτσκόφσκι. Ισοφάρισε στο β’ μέρος ο Ασαμόα στο 76′, για να λυτρώσει την ομάδα της Λάρνακας στο 90’+5′ ο Κίβενι.

Του Τάσου Θεοδώρου

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι στα Λάρνακα, με τη Δόξα να έχει δύο δοκάρια στο πρώτο δεκάλεπτο σε τρεις ευκαιρίες. Ωστόσο, η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που ευτύχησε να πάρει πρώτη κεφάλι στο σκορ με τον Τριτσκόφσκι στο 14′.

Το 1-0 έδωσε νέα δεδομένα στο παιχνίδι. Η Δόξα όμως συνέχισε να κρατά το παιχνίδι ισορροπημένο την ώρα που η ΑΕΚ συνέχισε να προβληματίζει.

Το υπόλοιπό μέρος του πρώτου ημιχρόνου κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση από μέρους των γηπεδούχων, ενώ στο 42΄ο Τόνιο υποχρεώθηκε σε σπουδαία επέμβαση μετά από κίνηση του Κάρλος.

Έτσι το 1-0 παρέμεινε ως τελικό σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη η Δόξα εξακολούθησε να υπερέχει από τα πρώτα λεπτά. Η ΑΕΚ επέλεξε να ακολουθήσει ένα συντηρητικό παιχνίδι και ρίσκαρε.

Ως αποτέλεσμα αυτού, η Δόξα πήρε μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Ασαμόα στο 76.

Το 1-1 έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση και άλλαξε τις ψυχολογικές ισορροπίες. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προβληματίζουν και οι φιλοξενούμενοι έψαξαν και για δεύτερο γκολ.

Ήρθε όμως η αποβολή του Καλό στο 80′ για να δώσει αριθμητικό πλεονέκτημα στην ΑΕΚ. Αυτό οι Λαρνακείς το εκμεταλλεύτηκαν και κατάφεραν ασκώντας πίεση να φτάσουν στην ισοφάριση στο 90’+5′ με τον Κίβενι.

Νωρίτερα έχασαν και τον Τριτσόφσκι και έγιναν εσωτερικές αλλαγές, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στη Δόξα να πιέσει πιο ψηλά.

PRE-GAME:

RE-PLAY:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

5′ Aναγνωστιστικό το πρώτο πεντάλεπτο στην αναμέτρηση.

5′ Διπλή ευκαιρία με ΔΟΚΑΡΙ για την Δόξα!

Ο Καλό βρέθηκε φάτσα με τον Τόνιο, τον πλάσαρε αλλά ο Ισπανός έβγαλε την απόκρουση. Στη συνέχεια Πορτογάλος πήρε το ριμπάουντ και υπό πίεση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι!

8′ Kίτρινη κάρτα στον Φακούντο.

8′ Νέο ΔΟΚΑΡΙ για τη Δόξα!

Ο Μπόλιεβιτς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

9′ Κίτρινη κάρτα στον Μουκτάρη.

14′ ΓΚΟΛ! 1-0 για την ΑΕΚ!

Ο Τριτσκόφσκι κόντρα στη ροή του αγώνα ανοίγει το σκορ με κεφαλιά.

20′ Εικοσάλεπτο στην αναμέτρηση. ΑΕΚΔόξα 1-0.

22′ Kίτρινη κάρτα στον Καλό.

22′ Ζήτησαν πέναλτι σε αυτή τη φάση οι της Δόξας. Σωστή η απόφαση του Λεόντιου Τράττου να μην δώσει πέναλτι και να τιμωρήσει τον φορ των φιλοξενουμένων με κίτρινη κάρτα.

28′ Δυνατό μακρινό σουτ από τον Σπόλιαριτς, ψηλά άουτ η μπάλα.

35′ Παραμένει το 1-0. Προσπαθεί να αντιδράσει η Δόξα.

40′ Σουτ από τον Φιόλιτς, αδύνατο.

42′ Νέα καλή στιγμή για τη Δόξα!

Ο Ζε Βαλέντε βρήκε τον Λουίς Κάρλος που έκανε το πλασέ από πλεονεκτική θέση, ο Τόνιο όμως πραγματοποίησε άλλη μια εξαιρετική επέμβαση.

45′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

B’ HMIXΡΟΝΟ

Έναρξη β΄μέρους.

49′  Σουτ από τον Κάσες από καλό σημείο, η μπάλα άουτ.

55′ Πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη. Παραμένει το 1-0.

56′ Καλή στιγμή για τη Δόξα!

Πολύ καλό σουτ από τον Παπαφώτη, λίγο άουτ η μπάλα.

60′ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα. Προβληματίζει η ΑΕΚ, ανεβαίνει η Δόξα.

69′ Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Τριτσκόφσκι.  Δίνει τη θέση του στον Φλοριάν.

73′ Άστοχο σουτ από τον Καλό από τα δεξιά.

74′ Άστοχο σου από τον Φιόλοτς.

76′ ΓΚΟΛ! 1-1 για τη Δόξα!

Ο Ασαμόα με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τόνιο, ενώ η μπάλα βρήκε πρώτα στον Τρουγιόλς και άλλαξε πορεία.

80′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα και ΑΠΟΒΟΛΗ για Καλό.

84′ Σουτ από τον Χέφελ έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+1′ Μεγάλη φάση για τη Δόξα!

90’+5′ ΓΚΟΛ! 2-1 και λύτρωση για την ΑΕΚ!