Ανόρθωση-Ομόνοια 0-0: Τα είχε όλα εκτός από γκολ…

Σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό και μπόλικες φάσεις, Ανόρθωση και Ομόνοια συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία. Περισσότερες φάσεις δημιούργησε αφενός η Ανόρθωση, αφετέρου όμως και η Ομόνοια είχε τις δικές της για να φύγει με το διπλό από τη Λάρνακα.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμός ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν η κάθε μία τις δικές της φάσεις για να πάρει το προβάδισμα στην αναμέτρηση.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε πιο δυνατά, ωστόσο με την πάροδο του πενταλέπτου η Ομόνοια ανάκαμψε και με κινητήριο μοχλό τον Εζρά από αριστερά δημιούργησε και την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Ισραηλινός μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το σουτ αναγκάζοντας τον Λόρια σε ασταθή απόκρουση.

Η απάντηση της Ανόρθωσης στις καλές στιγμές ήταν άμεση, όμως το μονοκόμματο συρτό σουτ του Σαντίκ, βρήκε σε ετοιμότητα τον Ριμπέιρο που έδιωξε σε κόρνερ. Στο 13’ η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Τιάγκο, όμως ο Σωτηρίου είχε αντίθετη άποψη, κάτι που έφερε και διαμαρτυρίες από τους πράσινους.

Η Ανόρθωση είχε ένα επιθετικό κρεσέντο από το 27’ μέχρι το 32’, που ξεσήκωσε τον κόσμο της. Αρχικά μετά από γέμισμα του Γκαλίτσιου ο Ράγιος πήρε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια. Στο 29’ ο Καλτσάς μετά από παράλληλο γέμισμα του Μαργκάσα, πήρε το σουτ στην κίνηση με τον Λέζιακς να αποκρούει σε κόρνερ. Η εκτέλεση του κόρνερ έφερε νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση, μιας και η κεφαλιά του Σίλτενφελντ αποκρούστηκε στη γραμμή από τον Τιάγκο.

Η Ομόνοια απάντησε στις πολύ καλές στιγμές, όταν το σουτ του Γιόρντι Γκόμεζ στο 37’ μετά από ωραίο συνδυασμό των πράσινων ανάγκασε τον Λόρια σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Το 0-0 δεν έμελλε να αλλάξει ούτε στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε και εκείνο συγκινήσεις αλλά και μεγάλο κενό διάστημα. Δυνατά μπήκε η Ανόρθωση που έψαξε το γκολ. Στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, η Αννόρθωση έφθασε κοντά στο γκολ 4 φορές.

Τα σουτ των Καλτσά και Αρτυματά κατέληξαν άουτ. Στο 54’ ο Σαντίκαπό πλεονεκτική θέση για να σκοράρει, έπιασε το σουτ, ήταν αδύναμο και δεν δυσκόλεψε καθόλου τον Ριμπέιρο. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μανθάτης μετά από ωραία αντεπίθεση, έπιασε την καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Καλτσά, η μπάλα όμως κατέληξε άουτ.

Το παιχνίδι από εκεί και πέρα και μέχρι το 72’ σίγησε, με το ρυθμό να είναι ιδιαίτερα αργός.

Στο 72’ όμως η Ομόνοια έφθασε μία ανάσα από το γκολ, όταν ο Μπότεακ μετά από άψογη μεταβίβαση από τον Τιάγκο, με σουτ εντός της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Στο 80’ ο Ντούρις πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, όμως ο Τιάγκο για δεύτερη φορά απέκρουσε πάνω στη γραμμή. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ντάρμπισαϊαρ πήγε να κάνει ότι έκανε και το 2017, όμως η κεφαλιά του κατέληξε άουτ.

Στο 89’ η Ανόρθωση έχασε νέα κλασσική ευκαιρία με τον Ντούρις, με το σουτ του Σλοβάκου εντός της μικρής περιοχής να καταλήγει άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις το σουτ του Κατσαράβα, που ήταν μόνος αμαρκάριστος εντός της μεγάλης περιοχής, ήταν αδύναμο και έτσι ήταν εύκολη λεία για τον Ριμπέιρο, που στο ντεμπούτο του κράτησε το μηδέν.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό. Σε ένα παιχνίδι με μπόλικες φάσεις, καλό ρυθμό, δίχως γκολ, που κράτησε όμως καθηλωμένους μέχρι το τελευταίο λεπτό τις 9 και κάτι χιλιάδες θεατές που βρέθηκαν στις εξέδρες του «Αντώνης Παπαδόπουλος».

RE-PLAY:

Έναρξη αναμέτρησης.

Πρώτο φάουλ για την Ανόρθωση, δίχως αποτέλεσμα με τον Γκαλίτσιο να έχει πρόβλημα τραυματισμού.

Επιστρέφει ο Γκαλίτσιος.

Διάθεση για πίεση από ψηλά δείχνει η Ομόνοια.

5′ Σουτ από τον Ράγιος, η μπάλα άουτ.

9′ Πολύ καλή στιγμή για την Ομόνοια, μετά από σουτ του Εζρά ο Λόρια απόκρουσε ασταθώς με τον Μπότεακ να επιχειρεί το ανάποδο όμως να κάνει το φάουλ στον Βργκοτς.

11′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Σαντίκ πήρε το μονοκόμματο συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Ριμπέιρο όμως να αποκρούει σε κόρνερ.

13′ Πέναλτι ζητά η Ομόνοια σε ανατροπή του Τιάγκο, με τον Λούκα Σωτηρίου να έχει αντίθετη άποψη.

15′ Ο Καλτσάς θα πασάρει στον Σαντίκ, ο οποίος από το ύψος της περιοχής θα κάνει το σουτ, το οποίο θα κοντράρει και θα καταλήξει στην αγκαλιά του Ριμπέιρο.

17′ Γέμισμα με προϋποθέσεις από τον Τιάγκο, με τον Σίλτενφελντ να απομακρύνει σε κόρνερ.

22′ Διακοπή. Τραυματίας στο έδαφος ο Σελίν.

Τίποτα ανησυχητικό για τον Ουκρανό ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης.

27′ Σέντρα του Γκαλίτσιου από δεξιά, ο Ράγιος παίρνει το σουτ, κακό όμως η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

29′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Μαργκάσα θα γεμίσει στην καρδιά της περιοχής της Ομόνοιας, ο Καλτσάς θα πάρει το μονοκόμματο σουτ, ωστόσο θα κτυπήσει στο Λέσιακς και θα καταλήξει κόρνερ.

30′ Καρφωτή κεφαλιά του Σίλτενφελντ θα αποκρουστεί στη γραμμή από τον Τιάγκο.

32′ Κεφαλιά του Αρτυματά μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα άουτ.

Ξεσηκώνεται το «Αντώνης Παπαδόπουλος», μιας και οι τελευταίες καλές στιγμές της Ανόρθωσης έφεραν τον ενθουσιασμό στον κόσμο.

36′ Μακρινό σουτ του Εζρά, η μπάλα άουτ.

37′ Ωραίος συνδυασμός από τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας, ο Γκόμεζ θα βρεθεί σε θέση βολής και με σουτ απο το ύψος της μεγάλης περιοχής θα αναγκάσει τον Λόρια σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Τελευταίο πεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο.

Φάουλ για την Ανόρθωση.

Κίτρινη σε Καλτσά και Λάνγκ

45′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ράγιος, η μπάλα άουτ.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

47′ Μονοκόμματο σουτ από τον Καλτσά, η μπάλα άουτ.

49′ Μακρινό σουτ από τον Αρτυματά, η μπάλα άουτ.

Κίτρινη στον Σελίν

54′ Πολύ καλή αντεπίθεση για την Ανόρθωση, όμως ο Σαντίκ θα πιάσει το σουτ, αδύναμο δεν θα δυσκολέψει τον Ριμπέιρο.

57′ Στην αντεπίθεση η Ανόρθωση, ο Καλτσάς θα κάνει την μπαλιά από δεξιά, ο Μανθάτης την καρφωτή κεφαλιά, η μπάλα θα καταλήξει όμως άουτ.

Αλλαγή για την Ανόρθωση. Στη θέση του Σαντίκ, ο Ντούρις.

Στο 71′ το παιχνίδι, δίχως φάση παρά μόνο κάποιες προϋποθέσεις που δεν μετουσιώθηκαν σε τελική προσπάθεια.

72′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Μετά από γέμισμα του Τιάγκο, ο Μπότεακ εντός της μικρής περιοχής έκανε το σουτ στην κίνηση, η μπάλα μόλις άουτ.

75′ Μακρινό σουτ από τον Αρτυματά, η μπάλα άουτ.

Στο 78′ η αναμέτρηση, πάντα στο 0-0.

80′ Πολύ μεγάλη στιγμή για την Ανόρθωση, όμως η κεφαλιά του Ντούρις μετά από κόρνερ θα αποκρουστεί στη γραμμή από τον Τιάγκο!

85′ Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Η κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ θα καταλήξει άουτ.

89′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόορθωση. Ο Ντούρις μέσα από τη μικρή περιοχή, με πλασέ θα στείλει την μπάλα άουτ.

Τέσσερα λεπτά ο πρόσθετος χρόνος.

90+’ Σουτ του Κατσαράβα, από πλεονεκτική θέση. Αδύναμο, αποκρούει ο Ριμπέιρο.

Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Ντάρμπισαϊαρ θα περάσει εκτός, στη θέση του ο Χριστοφή.

90+3′ Ασταθή απόκρουση του Λόρια σε σουτ του Μαυρία.

Τέλος αναμέτρησης. Στο μηδέν οι δύο ομάδες.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Ράγιος, Σαντίκ(56′ Ντούρις), Καλτσάς(73′ Κοφί), Βργκοτς, Μανθάτης, Μαργκάσα, Σελίν

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κοφί, Π. Αρτυματάς, Εγγλέζου, Νταουσβίλι, Κατσαράβα, Βασιλακάκης, Ντούρις, Ιωάννου

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χ.Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Μποτεάκ(82′ Τζιωνής), Λανγκ, Γκόμεθ, Λέζιακς, Εζρά(82′ Χούμποτσαν), Μαυρίας, Κατελάρης, Τιάγκο, Ντάρμπισαϊαρ

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Περέιρα, Μανρίκε, Χούμποτσαν, Ορτέγκα, Τζιωνή, Κούσουλος, Χριστοφή, Κακουλλής

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45′ Καλτσάς, 53′ Σελίν / 16′ Γκόμεζ, 45′ Λανγκ