Ανόρθωση-ΑΠΟΕΛ 3-4: «Γαλαζοκίτρινο» το πρώτο ντέρμπι της σεζόν! (pics)

Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ αναμετρήθηκαν απόψε (17/10, 19:00) στο «Κίτιον» για το πρώτο ντέρμπι της σεζόν 2019-20 για το Πρωτάθλημα Φούτσαλ.

Η ομάδα της Λευκωσίας σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι πέτυχε τη νίκη με 3-4 και πήρε ένα σημαντικό διπλό.

RE-PLAY:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

1′ Έναρξη στο ματς.

2′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση με τον Γκαούτσο να χάνει τετ α τετ.

5′ Καλοί στα αμυντικά τους καθήκοντα οι φουτσαλιστές.

6′ Κίτρινη στον Ζαν Κάρλος.

8′ Στο 0-0 Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ όμως οι γηπεδούχοι είναι με 5 φάουλ και από το 6ο φάουλ και μετά οι φιλοξενούμενοι θα έχουν την ευκαιρία για εκτέλεση δεκάμετρου πέναλτι.

9′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Φαμπρίτσιο να κάνει το 0-1 με δυνατό σουτ.

10′ Σουτ του Κουλουμπρή, η μπάλα έξω.

11′ Μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ με τον Τσίτσο απέναντι από τον Οδυσσέως να στέλνει τη μπάλα έξω.

11′ Φάουλ (το έκτο) για που έκανε η Ανόρθωση και έτσι κέρδισε ο ΑΠΟΕΛ δεκάμετρο πέναλτι.

11′ Το πλασέ του Φουμάσα φεύγει έξω και παραμένει έτσι το 0-1.

12′ ΓΚΟΛ ο Φουμάσα πήρε πάσα πάρε – βάλε από τον Ομήρου και έτσι προ κενής εστίας έκανε το 0-2 για τον ΑΠΟΕΛ.

13′ Η Ανόρθωση μειώνει σε 1-2 με τον Κάρο από κοντά να μην αστοχεί και να προσθέτει νέο ενδιαφέρον στο ντέρμπι.

13΄Φοβερή φάση για την Ανόρθωση με τον Κουλουμπρή απέναντι από τον κίπερ του ΑΠΟΕΛ να αστοχεί και να παραμένει το 1-2.

16′ Παραμένει το 1-2 για τον ΑΠΟΕΛ με τον ρυθμό να είναι πολύ καλός.

17′ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση με τον Ψηλογένη να αποκρούει το δυνατό σουτ του Καρό.

18′ Διαγώνιο σουτ του Ομήρου, η μπάλα έξω.

19′ Φοβερή απόκρουση από τον Ψηλογένη στο πλασέ του Κουλουμπρή.

19′ Κέρδισε δεκάμετρο πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ.

19′ ΓΚΟΛ ο Φαμπρίτσιο στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Ανόρθωσης και με εύστοχη εκτέλεση κάνει το 1-3.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

B’ HMIXΡΟΝΟ

Έναρξη β’ μέρους.

28′ Παραμένει το 1-3 για τον ΑΠΟΕΛ.

33′ Δοκάρι για την Ανόρθωση μετά και το σουτ του Γκαούτσο.

34′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Ζαν προ κενής εστίας να μειώνει σε 2-3.

35′ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση με τον Κάρο να μην μπορεί να νικήσει τον Ψηλογένη από κοντά. Πήρε ρυθμό το παιχνίδι και βλέπουμε εξαιρετικό θέαμα.

36′ Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με τον Φαμπρίτσιο χωρίς τερματοφύλακα να πλασάρει από μακριά όμως η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη.

37′ ΓΚΟΛ μακρινό πλασέ του Φαμπρίτσιο, ξανά δοκάρι, όμως ο Φουμάσα ακολούθησε τη μπάλα και προ κενής εστίας σκόραρε για το 2-4.

39΄ΓΚΟΛ ο Γκαούτσο από κοντά μειώνει σε 3-4 και το παιχνίδι παίρνει ξανά ”φωτιά”.

Τέλος στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ να κερδίζει με 3-4 μέσα στη Λάρνακα την Ανόρθωση.