Ομόνοια-Απόλλωνας 1-0: Βάφτηκε πράσινο το ντέρμπι με δράστη τον Τιάγκο (pics&vid)

Η Ομόνοια κέρδισε τον Απόλλωνα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA 2019-20 στο ΓΣΠ με σκόρερ τον Τιάγκο στο 50′.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους με την Ομόνοια ωστόσο να δείχνει περισσότερη διάθεση.

Για να καταγράψουμε την πρώτη ευκαιρία έπρεπε να φτάσουμε στο 17’ όταν μετά από λάθος του Λούφτνερ ο Γιαννιώτας έφυγε μόνος απέναντι από τον Ουζόχο αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

Δυο λεπτά αργότερα ο Τιάγκο έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία με δυο σουτ τα οποία βρήκαν σε σώματα αμυντικών του Απόλλωνα.

Στο 22′ οι πράσινοι έχασαν νέα ευκαιρία όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο ο Γκόμες έκανε το τακουνάκι αλλά ο Μολ απόκρουσε σωτήρια. Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα της Λεμεσού έφτασε κοντά στο γκολ όταν μετά από λάθος του Ζόρντι Γκόμες, ο Πίττας έκανε το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 32′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι μετά από γύρισμα από τον Αγκίρε, ο Πίττας έκανε την προβολή αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε για την Ομόνοια στο 48′ με τον Ματ να κάνει το σουτ από πολύ καλή θέση αλλά ο Μολ μάζεψε την μπάλα εύκολα. Δυο λεπτά αργότερα οι πράσινοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με δράστη τον Τιάγκο. Συγκεκριμένα μετά από ωραία ενέργεια από τον Εζρά ο οποίος έκανε το σουτ με τον Μολ να αποκρούει ασταθώς, και την μπάλα να καταλήγει στον Τιάγκο ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Στο 57′ οι πράσινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 με τον Τιάγκο αρχικά να κάνει το σουτ αλλά τον Μολ να αποκρούει ασταθώς και ο Ντάρμπισαϊρ εντελώς μόνος του απέναντι από την εστία έστειλε τη μπάλα έξω.

Ένα λεπτό αργότερα οι γαλάζιοι έχασνα μεγάλη ευκαιρία με τον Γιαννιώτα να κάνει το σουτ εντός περιοχής αλλά ο Ουζόχο απόκρουσε εντυπωσιακά. Στο 69′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα ευκαιρία όταν μετά από λάθος του Λούφτνερ, ο Γκακπέ πήρε την μπάλα και έκανε το σουτ αλλά ο Ουζόχο απόκρουσε και πάλι.

Στο 76′ ο Ζελάγια έφυγε πίσω από την άμυνα της Ομόνοιας αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Ουζόχο.

Ο Απόλλωνας πίεσε στα τελευταία λεπτά θέλοντας να βάλει το γκολ και να φύγει με τον ένα βαθμό στο ΓΣΠ ωστόσο δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τέλος του αγώνα και έτσι οι πράσινοι πανηγύρισαν ένα σπουδαίο τρίποντο.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χ.Μπέργκ): Ουζόχο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Βίτορ Γκόμες, Γκόμεθ, Τιάγκο, Χριστοφή (70′ Χουμποτσάν), Εζρά (71′ Κακουλής), Νταρμπισάιαρ (90’+4 Κούσουλος)
Στον πάγκο: Παναγή, Χούμποτσαν, Περέιρα, Μανρίκε, Κούσουλος, Κατελάρης, Ορτέγκα, Κακουλλής, Μίκου

ΑΠΟΛΛΩΝ (Ι.Βουκομάνοβιτς): Μολ, Αγκίρε, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Πέδρο, Κυριάκου, Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας, Πίττας (72′ Σαρδινέρο), Καρ (61′ Γκακπέ), Ζελάγια
Στον πάγκο: Βολοτίνεν, Βασιλείου, Αντωνιάδης, Σακέτι, Σάλαι, Ρομπέρζ, Σαρδινέρο, Γκακπέ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζ. Γκομεθ, Λούφτνερ / Πίττας, Κυριάκου, Ζελάγια
ΘΕΑΤΕΣ: 10196 εισιτήρια

Re play

Τέλος αγώνα

90’Σέντρα από τον Γιαννιώτα, ο Ουζόχο βρήκε την μπάλα η οποία χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ.

89′ Κεφαλιά από τον Ζελάγια, απορκούει ο Ουζόχο.

76′ Ευκαιρία για τους γαλάζιους με τον Ζελάγια ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ουζόχο.

71′ Mέσα οι Χούμποτσαν και Κακουλλής, έξω οι Χριστοφή και Εζρά.

69′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα όταν μετά από λάθος του Λούφτνερ, ο Γκακπέ πήρε την μπάλα και έκανε το σουτ αλλά ο Ουζόχο απόκρουσε και πάλι.

58′ Ευκαιρία για τους γαλάζιους με τον Γιαννιώτα να κάνει το σουτ εντός περιοχής αλλά ο Ουζόχο απόκρουσε εντυπωσιακά.

57′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Τιάγκο να κάνει το σουτ αλλά τον Μολ να αποκρούει ασταθώς και ο Ντάρμπισαϊρ εντελώς μόνος του απέναντι από την εστία έστειλε τη μπάλα έξω.

50′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με σκόρερ τον Τιάγκο. Ωραία ενέργεια από τον Εζρά ο οποίος έκανε το σουτ με τον Μολ να αποκρούει ασταθώς, με την μπάλα να καταλήγει στον Τιάγκο ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

48′ Σουτ από τον Ματ, μαζεύει εύκολα ο Μολ.

46′ Έναρξη β’ ημιχρόνου.

45′ Τέλος ημιχρόνου. 0-0

32′ Γύρισμα από τον Αγκίρε, ο Πίττας έκανε την προβολή αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

23′ Μετά από λάθος του Ζόρντι Γκόμες, ο Πίττας έκανε το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

22′ Ο Τιάγκο εκτέλεσε το φάουλ με τον Γκόμες να κάνει το τακουνάκι αλλά ο Μολ απόκρουσε σωτήρια.

20′ Πρώτη ευκαιρία και για την Ομόνοια με τον Τιάγκο ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα αμυντικών του Απόλλωνα.

17′ Λάθος του Λούφτνερ και μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Γιαννιώτα ο οποίος από πολύ καλή θέση έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

10′ Καμία φάση μέχρι στιγμής στο παιχνίδι με την Ομόνοια να δείχει ωστόσο στα πρώτα λεπτά πιο απαιτητική.