ΑΕΛ-Δόξα 1-0: Πήρε το ζητούμενο… (pics)

Με αυτογκόλ του Ντερβίτ στο 70′ η ΑΕΛ πήρε την νίκη με 1-0 κόντρα στην Δόξα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Η ομάδα της Λεμεσού είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης ενώ η Δόξα ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη στην αντεπίθεση. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα η ομάδα της Κατωκοπιάς λόγω αποβολής του Μέσκα στο 53′ ενώ αποβλήθηκε και ο Λούκας Χατζηλούκας ο οποίος έγινε ο πρώτος προπονητής στην Κύπρο που αποβάλλεται με… απευθείας κόκκινη κάρτα.

Εικόνα του αγώνα

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δημιούργησαν ίδιο αριθμό ευκαιριών με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή της μπάλας σε ψηλότερα ποσοστά.

Η ομάδα της Λεμεσού δέχθηκε πίεση στο πρώτο εικοσάλεπτο με την Δόξα να φτιάχνει φάσεις με τους Μιντίκκη και Μουκτάρη να απειλούν τον Βοζίνια ενώ στο 13′ ο Κάρλος απώλεσε την σημαντικότερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος για την ομάδα της Κατωκοπιάς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μηνάς Αντωνίου με τακουνάκι δεν μπόρεσε έπειτα από γύρισμα του Χουράδο στην περιοχή να βάλει δύσκολα στον Αυστριακό τερματοφύλακα της Δόξας που μάζεψε εύκολα την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην συνέχεια με τους Αβραάμ και Γερολέμου να επιχειρούν σουτ ενώ ο πρώτος δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Γκρεμσλ με εκτέλεση φάουλ στο 25′.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αποβολή του Μέσκα στο 53′ άλλαξε τα δεδομένα για τις δύο ομάδες με την ΑΕΛ να ασκεί περισσότερη πίεση ενώ η Δόξα στην αντεπίθεση ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη.

Η ομάδα της Λεμεσού ευτύχησε να πάρει προβάδισμα όταν μετά από σέντρα του Γερολέμου και κεφαλιά του Αβραάμ ο Ντερβίτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του στο 70′.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ευκαιρίες για να… καθαρίσουν το μας ενώ η Δόξα λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά όμως η αποτελεσματικότητα του Βοζίνια δεν επέτρεψε την παραβίαση της εστίας της ΑΕΛ, με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Re-Play:

*O αγώνας καθυστέρησε να ξεκινήσει 2-3 λεπτά λόγω προβλήματος στα δίκτυα της μίας εστίας.

4′ Εκτέλεση φάουλ από τον Μπόλιεβιτς, ο Βοζίνια βγήκε και πρόλαβε να διώξει την μπάλα μπροστά από τον Λουίς Κάρλος.
7′ Σουτ από τον Μιντίκκη, εξουδετερώνει ο Βοζίνια
9′ Συρτή μπαλιά του Ασαμόα, πρόλαβε ο Τζούνιορ και έδιωξε σε κόρνερ προτού η μπάλα φτάσει στον Καρλάο.
9′ Γύρισμα από τον Χουράδο, τακουνάκι από τον Αντωνίου, μαζεύει ο Γκρεμσλ
10΄ Ο Μουκτάρης από κοντά έπιασε την κεφαλιά αλλά ήταν αδύνατη και μπλόκαρε ο Βοζίνια.
19′ Σέντρα από τον Νταβόρ, κεφαλιά από τον Αντωνίου, μαζεύει ο Γκρεμσλ
25′ Εκτέλεση φάουλ από τον Αβραάμ, ο Γκρέμσ απέκρουσε δύσκολα
36΄ Σέντρα του Νιλς από δεξιά, πρόλαβε ο Μουκτάρης προτού φτάσει η μπάλα στον Χουράδο.
41΄ Ο Μέσκα στην περιοχή δεν μπορεί να… εκτελέσει καθώς τον προλαβαίνει ο Νταβόρ.
Tέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β’ ημιχρόνου
47′ Καλό σουτ του Γερολέμου, απέκρουσε ο Γκρεμσλ.
48′ Κεφαλιά από τον Αντρέ Τεισέιρα, μπλόκαρε ο Γκρεμσλ.
51′ Σουτ από τον Ασαμόα, πάνω σε αμυντικό
51′ Σουτ από τον Μπόλιεβιτς, η μπάλα στο δεξιό δοκάρι και μετά στην πλάτη του Βοζίνια που μαζεύει
53′ Αποβάλλεται ο Μέσκα! Ο Μέσκα σε διεκδίκηση μπάλα βρίσκει με το χέρι το πρόσωπο του Γουήλερ.
54′ Αποβάλλεται ο προπονητής της Δόξας Λούκας Χατζηλούκας.
58′ Ο Γκαζαριάν αλλάζει το σχηματισμό της ΑΕΛ που αγωνίζεται με δύο επιτελικούς χαφ.
59′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Νιλς, κεφαλιά από τον Τεσέιρα, άουτ
66΄ Μ Συρτή μπαλιά του Μιντίκκη, ο Καρλίτος στο δέυτερο δοκάρι ανενόχλητος έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Βοζίνια!
70′ ΓΚΟΛ 1-0! ο Γερολέμου από δεξιά έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Αβραάμ έκανε την κεφαλιά και ο Ντερβίτ έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του…
74΄ Από καλή θέση ο Αβραάμ έπιασε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.
80′ Συρτό σουτ του Αβραάμ, άουτ η μπάλα.
87′ Ο Γουήλερ στην περιοχή, σουτάρει και ο Γκρεμσλ εξουδετερώνει σε κόρνερ
90’+1′ Σουτ από τον Καρλίτος, αποκρούει ο Βοζίνια!