Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-2: Δίκαιη μοιρασιά στη ματσάρα (pics&vids)

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που άνοιξε την αυλαία της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA, ο Ολυμπιακός αναδείχτηκε ισόπαλος με την ΑΕΚ (2-2) σε ένα δίκαιο αποτέλεσμα, αφού οι Λαρνακείς προηγήθηκαν, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, σοκάροντας τους φιλοξενούμενους.

Οι «κιτρινοπράσινοι» πέρασαν μπροστά με δύο τέρματα των Κάσες, Τρισκόφσκι, ενώ οι «μαυροπράσινοι» αντέδρασαν με τους Ζαχαρίου και Αγιτέ, ο τελευταίος κέρδισε τον Τόνιο με ανάποδο ψαλιδάκι, στέλνοντας στα… ουράνια τους οπαδούς. Να σημειωθεί πως το 1-2 ήταν οφσάιντ, ενώ κόκκινη δέχτηκε ο Τέτε και θα απουσιάσει από το ματς με τον Εθνικό. Τέλος, δοκάρι βρήκε ο Βινίσιους, χάνοντας «μεγάλη» ευκαιρία για την ολική ανατροπή του αποτελέσματος.

Eικόνα του αγώνα:

Στο πρώτο μέρος, η ΑΕΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση στο Μακάρειο κόντρα στον Ολυμπιακό με στόχο να επιβάλει τον ρυθμό της κάτι που κατάφερε σε μεγάλο βαθμό.

Ο Ολυμπιακός επιδίωξε να καταστρέψει το σχέδιο των φιλοξενούμενων έχοντας στο πλάνο του το στοιχείο του αιφνιδιασμού όμως κάτι τέτοιο δεν απέδωσε. Στο 15′ της αναμέτρησης οι Λαρνακείς άνοιξαν το σκορ με τον Νάτσο Κάσες.

Ο Ιβάν Τριτσκόφσκι εκτέλεσε φάουλ και ο Νάτσο Κάσες αξιοποίησε την ασταθή απόκρουση του Κίρεφ ανοίγοντας το σκορ. Στην επόμενη αξιόλογη φάση ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει με τον Αγιτέ μπροστά από τον Τόνιο να στέλνει την μπάλα άουτ!

Οι Κιτρινοπράσινοι κατάφεραν να ζευγαρώσουν τα γκολ τους με εκτέλεση πέναλτι στο 26′. Ο Σπόλιαριτς ανατράπηκε από τον Σαμπίνια κι ο Ιβάν Τριτσκόφσκι μετουσίωσε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Κύπριος επιτελικός χαφ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ στο 31′ όταν ο Ζαχαρίου έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τον Μπιλάλ έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΚ και με πλασέ έκανε το 1-2, βέβαια από θέση οφσάιντ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Τριτσκόφσκι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κίρεφ με πλασέ, μετά από λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού. Τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση του 45′ ο Σάστρε επιχείρησε σουτ που κατέληξε σε κόρνερ στην τελευταία αξιοσημείωτη φάση του πρώτου ημιχρόνου για την ομάδα της Λάρνακας.

Στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ όμως ο Τόνιο μάζεψε εύκολα την μπάλα μετά την εκτέλεση και έτσι οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την ίδια προσέγγιση ξεκίνησαν το Β’ ημίχρονο η δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο 47′ με τον Γιάννου ο οποίος τροφοδοτήθηκε από τον Τριτσκόφσκι, να στέλνει με σουτ την μπάλα πάνω από την εστία. Δύο λεπτά αργότερα ο Χαμντί συνέκλινε από δεξιά και επιχείρησε το σουτ, με τον Τόνιο να μαζεύει το σουτ από τον Αλγερινό. Στο 51′ ο Τέτε χτύπησε με το χέρι τον Ψάλτη στο πρόσωπο και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα διαταράσσοντας τις αριθμητικές ισορροπίες.

Η αλλαγή συσχετισμών στην αναμέτρηση απόρροια της αποβολής του Τέτε «ανέβασε» τον Ολυμπιακό. Ο Ακόστα στο 61′ έκανε το σουτ που σταμάτησε στον Γκονθάλεθ ενώ στο 65′ ο Τόνιο μάζεψε την μπάλα μετά από ενέργεια και σέντρα του Χαμντί Η ομάδα του Τακτακαλά έγινε πιο επιθετική ενώ η ΑΕΚ λίγο έλειψε να «σκοτώσει» το ματς με αντεπίθεση στο 67′ όταν ο Γιάννου απέναντι από τον Κίρεφ πλάσαρε άουτ!

Η υπεροχή του Ολυμπιακού στο διάστημα μετά την αποβολή του Τέτε καρποφόρησε στο 71′ όταν ο Αγιτέ με ανάποδο ψαλιδάκι έκανε το 2-2 μετά από γύρισμα του Ζαχαρίου. Στο 74′ ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στην ολική ανατροπή όμως ο Τόνιο είχε σύμμαχο το… δεξιό δοκάρι της εστίας του μετά το πλασέ του Βινίσιους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανέβηκε η… αδρεναλίνη με τις δύο ομάδες να κυνηγούν γκολ της νίκης από διαφορετικές αφετηρίες. Ο Ολυμπιακός με ποδοσφαιριστή παραπάνω ήταν πιο επιθετικός ενώ η ΑΕΚ είχε τα όπλα για να κάνει τη ζημιά. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να κάνει πράξη το πλάνο της στα τελευταία λεπτά με το 2-2 να παραμένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης στο Μακάρειο.

Συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Χριστοδούλου): Κίρεφ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Σιντιμπέ, Κικο, Ακόστα (Νάνι 81′), Οικονομίδης (Βινίσιους 72′), Ζαχαρίου, Χαμντί (Κα 68΄), Ντουβεντρού, Αγιτέ

ΑΕK (Ιδιάκεθ): Τόνιο, Θαντί, Σπόλιαριτς (Ραούλ 64′), Τρισκόφσκι (Τολεμές 90+1′), Τέτε, Φακούντο, Μίκελ, Πλάνας,Σάστρε, Κάσες, Γιάννου (Τρουγιόλς 78′).

Re-Play:

18:30: Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την πρεμιέρα της τέταρτης αγωνιστικής.
18:35: Οι ενδεκάδες βρίσκονται παρακάτω, με τον Ιμανόλ Ιδιάκεθ να προχωρά σε τρεις αλλαγές (ΕΔΩ) σε σχέση με το τελευταίο ματς.
18:38: Λίγος κόσμος έως τώρα στο γήπεδο.
18:50: Έγιναν οι δηλώσεις από τους κ. Σεραφείμ – Δημητρίου.
18:59: Όλα έτοιμα στο ματς.
19:00: 1΄: Έναρξη αγώνα.
5΄: ΣΧΟΛΙΟ: Συμπληρώθηκε το πεντάλεπτο, αναγνωριστικές μπαλιές, τίποτα κάτι το ιδιαίτερο.
15΄: ΣΧΟΛΙΟ: Γρήγορος ρυθμός, αλλά δίχως τη μεγάλη φάση. Η ΑΕΚ έχει την κυκλοφορία, αλλά ο Ολυμπιακός «κρατά» στην άμυνα.
17΄: ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ: Ο Τρισκόφσκι εκτελεί φάουλ σε εξαιρετική θέση, εκτελεί ο Σκοπιανός, απογειώνεται ο Κίρεφ, διώχνει τη μπάλα, αλλά ο Κάσες στο ριμπάουντ, γράφει το 0-1.
23΄: ΣΧΟΛΙΟ: Πιέζει έντονα ο Ολυμπιακός, που καλείται να βγάλει αντίδραση μετά το τέρμα του Κάσες.
26΄: ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ: Ο Τρισκόφσκι σκοράρει ξανά, αυτή τη φορά από την «άσπρη βούλα» και από ένα πέναλτι που κέρδισε ο Σπόλιαριτς.
31΄: ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό: Ο Ζαχαρίου μειώνει και βάζει την ομάδα του μέσα στη διεκδίκηση του μας.
34΄: Κίτρινη στον πάγκο της ΑΕΚ και συγκεκριμένα στον Ιδιάκεθ.
35΄: Κίτρινη στον Τρισκόφσκι για θέατρο.
37΄: ΣΧΟΛΙΟ: Ζητά πέναλτι ο Ολυμπιακός, αλλά ο ρέφερι σημειώνεται πως… «παίζεται»!
42΄: Ευκαιρία για ΑΕΚ: Φάουλ του Σάστρε, ο κίπερ του Ολυμπιακού, διώχνει σε κόρνερ ύστερα από εξαιρετική επέμβαση.
Ημίχρονο στο Μακάρειο – Το σκόρ είναι στο 1-2 για την ΑΕΚ.

Καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες στο Μακάρειο.
46΄: Έναρξη δευτέρου μέρους – Η ΑΕΚ καλείται να κρατήσει το υπέρ της σκορ, ενώ οι γηπεδούχοι θέλουν να πιέσουν για να ισοφαρίσουν.
49΄: Ευκαιρία για ΑΕΚ: Σουτ του Γιάννου, πάνω από τα δοκάρια. Εξαιρετική κίνηση από τον επιθετικό της ομάδας των φιλοξενούμενων.
51΄: ΑΠΟΒΟΛΗ για την ΑΕΚ: Ο Τέτε βλέπει δεύτερη κίτρινη και αποχωρεί από το γήπεδο.
60΄: Παραμένει το 1-2 με την όρεξη των δύο ομάδων να παραμένει ίδια.
63΄: ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτεροι οι «μαυροπράσινοι» μετά την κόκκινη, πράγμα φυσιολογικό. Φαίνεται να έχουν και την ψυχολογία υπέρ τους.
67΄: Ευκαιρία για ΑΕΚ: Κάθετη του Τρισκόφσκι στον Γιάννου, εκείνος κάνει το πλασέ, αλλά αστοχεί, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να «τελειώσει» το ματς.
69΄: ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό: Οι γηπεδούχοι σκοράρουν με τον Αγιτέ, ύστερα από υπέροχη έμπνευση με ανάποδο ψαλιδάκι.
74΄: ΔΟΚΑΡΙ για Ολυμπιακό: Απίθανη χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Βινίσιους στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι ύστερα από συνδυασμό με τον Κα.
88΄: Σπουδαίο ματς στο Μακάρειο – Το 2-2 παραμένει.
90΄: Περνάμε στις καθυστερήσεις  – Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.
Τέλος αγώνα – Μοιρασιά (2-2) δίκαια για τους δύο αντιπάλους.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αγιτέ / Ιδιάκεθ (2), Τρισκόφσκι, Τέτε.