Εurovolley Ανδρών 2019: H Eλλάδα στους «16» με την Ρωσία – Τα άλλα ζευγάρια

Tα 8 ζευγάρια της φάσης των «16» σχηματίστηκαν μετά την  ολοκλήρωση της Φάσης των Ομίλων του Eurovolley Aνδρών την Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2019. Στους «16» συμμετέχει και η Ελλάδα που «σφράγισε» την πρόκριση την Τετάρτη μετά τη νίκη της Ρουμανίας επί της Πορτογαλίας.

Η φάση των «16» που είναι νοκ- άουτ θα  γίνει το Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου (ένας αγώνας θα γίνει στις 22)  και τα ζευγάρια είναι:

Montpellier:

Σάββατο: 21 Σεπτεμβρίου  20:30: Γαλλία – Φινλανδία

Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 17:00 Iταλία – Τουρκία

Λουμπλιάνα

Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 18:30: Ρωσία – Ελλάδα

Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 21:30: Σλοβενία – Βουλγαρία

Βρυξέλλες – Αμβέρσα

Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 18:30: Σερβία – Τσεχία

Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 21:30: Bέλγιο – Ουκρανία

Ρόττερνταμ – Άμστερνταμ

Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 21:00: Πολωνία – Ισπανία

Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 17:00: Ολλανδία – Γερμανία

 

Πρόκριση για Ισπανία

Στο φινάλε του Β’ Ομίλου στην Αμβέρσα του Βελγίου η Ισπανία «έκλεψε» την πρόκριση από τη Σλοβακία αφού κέρδισε την αδιάφορη (προκρίθηκε από την Τετάρτη) Γερμανία με 3-1 σετ. Εξάλλου, η Σερβία κυρίαρχη κέρδισε την ουραγό Αυστρία με 3-0 σετ.

Η ταυτότητα

Hall Lotto Arena Merkshem Antwerp: ΙΣΠΑΝΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ 3-1 (25-22, 25-20, 18-25, 25-19)

Διάρκεια: 103’

Θεατές: 50

ΜVP: Jesus Andres Villena (Ισπανία) 20 πόντοι (2 break points)

Διαιτητές: Zsolt Mezoffy (Ουγγαρία) – Olivier Guillet (Γαλλία)

Λεζ: Η Ισπανία πέρασε στους «16».

ΙΣΠΑΝΙΑ (F. Munoz Benitez): Trinidad 3, Rodriguez 6, Fenandez 6, Villena 20, Fornes 5, Gonzalez 14 – Colito 2, Ramon 4, Vigil 5, De Amo 1,  – Λίμπερο: Gamiz (64% υποδοχές, 36 % άριστες).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (A.Giani): Fromm 2, Krick 3, Kalverda 2, Grozer 7, Kampa 1, Brehme 2 – Aλλαγές: Schott 10, Bohme 10, Hirsch 15, Karlitzek 9, Baxpohler 7, Zimmerman – Λίμπερο: Zenger (42% υποδοχές, 25% υποδοχές).

Hall Lotto Arena Merkshem Antwerp: ΣΕΡΒΙΑ – ΑΥΣΤΡΙΑ 3-0 (25-16, 25-22, 25-20)

Διάρκεια: 69’

Θεατές: 120

MVP: Thomas Zass (Αυστρία) 20 πόντοι (5 break points)

Διαιτητές: Μarc Bloemhard (Ολλανδία) – Μacej Twardowski (Πολωνία)

ΣΕΡΒΙΑ (Sl.Kovac): Okolic 7, Petric 4, Krsmanovic 8, Ivovic 8,Jovovic 2, Luburic 18 – Aλλαγές: Todorovic – Λίμπερο: Peκovic (58% υποδοχές, 42% άριστες).

ΑΥΣΤΡΙΑ (M. Warm): Wohlfahrtstatter 7, Menner 1, Zass 20, Berger 10, Thaller, Jurkovics 5 – Aλλαγές: Landfahrer 3, Tusch, Ibrahimovic – Λίμπερο: Kroiss (40% υποδοχές, 10% άριστες).

Βαθμολογία (ΤΕΛΙΚΗ)

  1. Σερβία 15
  2. Βέλγιο 11
  3. Γερμανία 07
  4. Ισπανία 06
  5. Σλοβακία 05
  6. Αυστρία 01

 

Ήθελε τον πόντο και τον πήρε η Τσεχία

Τον βαθμό που ήθελε πήρε η Τσεχία στο ντέρμπι τετράδας με το Μαυροβούνιο στο Δ’ Όμιλο που ολοκληρώθηκε στο Άμστερνταμ. Οι πρώην «πλάβι» κέρδισαν με 3-2 όμως δεν ήταν αρκετό για την πρόκριση και έτσι το Σάββατο απέναντι στους Σέρβους θα βρεθούν οι Τσέχοι. Εξάλλου, οι Πολωνοί επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά τους κέρδισαν την Ουκρανία με 3-0.

Η ταυτότητα

Sporthallen Zuid Amsterdam: TΣΕΧΙΑ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 2-3 (23-25, 25-14, 22-25, 25-21, 13-15)

Διάρκεια: 129’

Θεατές: 250

MVP: Jan Hadrava (Τσεχία) 39 πόντους (15 break points)

Διαιτητές: Βenedickt Geukes (Γερμανία) – Κωνσταντίνος Βουδούρης

ΤΣΕΧΙΑ (M. Nekola): Hadrava 39, Dzavoronok 18, Zajicek 10, Patocka 3, P. Bartos `1, A. Bartos 3, Sedlacek – Aλλαγές: Finger 2, Galabov 6, Sobotka 3, Janku 1, Janouch 2. Λίμπερο: Monik (67% υποδοχές, 27% άριστες).

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (V. Basic): Cuk 7, Strugar 4, Cacic 16, Bojic 14, Jecmenica 9, Culafic 22 – Aλλαγές: Babic, Milic – Λίμπερο: Laksevic (38% υποδοχές, 25% άριστες).

Sporthallen Zuid Amsterdam: ΠΟΛΩΝΙΑ – ΟΥΚΡΑΝΙΑ 3-0 (25-17, 25-16, 25-15) 3-0

Διάρκεια: 66’

Θεατές: 1900

MVP: Dawid Konarski  (Πολωνία) 10 πόντους (2 break points)

Διαιτητές: Τudor Pop (Ρουμανία) – Stefan Bernstrorm (Σουηδία)

ΠΟΛΩΝΙΑ (V. Heynen): Νowakowski 3, Musaj 2, Leon Venero 5, Drzyzga 3, Kubiak 5, Beniek 4 –Aλλαγές: Konarski 10, Komenda 2, Szalpuk 3, Sliwka 3, Kochanowski 2,Klos 4. – Λίμπερο: Ζatorski (70% υποδοχές, 50% άριστες).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (U. Krastins): Vietskyi, Plotnyntskyi 1, Teryomenko 1, Semeniuk 2, Didenko 1, Iereschenko 3 – Aλλαγές: Poluian 3, Drozd 3, Kovalchuk, Shevchenko  4, Tomyn 8, Hladenko 2 – Λίμπερο 1: Brova (63% υποδοχές, 38% άριστες), Λίμπερο 2: Fomin (27% υποδοχές, 27% άριστες).

Βαθμολογία (ΤΕΛΙΚΗ)

  1. Πολωνία 15
  2. Ολλανδία 10
  3. Ουκρανία 09
  4. Τσεχία 06
  5. Μαυροβούνιο 5
  6. Εσθονία 00

Λεζ. Ο Ζουπάνι (στη φωτό δέχεται την πάσα του Στοιβαχτή στον αγώνα με την Πορτογαλία) και η Ελλάδα παίζει με την Ρωσία το Σάββατο στη Σλοβενία.