ΑΠΟΕΛ – Ντουντελάνζ 3-4: Ματσάρα και απρόσμενη ήττα για τον ΑΠΟΕΛ (pics)

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε με 3-4 από την Ντουντελάνζ στο ΓΣΠ για την πρεμιέρα τον ομίλων του Europa League σε ένα ματς με ανατροπές. Oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2, με την ομάδα του Ντολ να το κάνει 3-2 μέσα σε τέσσερα λεπτά ωστόσο στην συνέχεια η ομάδα του Λουξεμβούργου κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει την νίκη με 3-4.

Η εικόνα του αγώνα

Η Ντουντελάνζ μπήκε καλύτερα στον αγωνισιτκό χώρο και μόλις στο 5′ απείλησε για πρώτη φορά με τον Στολζ, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ και πήγε σε κόρνερ. Μετά το κόρνερ που εκτελέστηκε ο Σινάνι από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 16′ ο ΑΠΟΕΛ πήγε να δημιουργήσει ευκαιρία με τον Γιάκολις να προσπαθεί να γυρίσει στον Πάβλοβιτς, αλλά οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων απομάκρυναν.

Στο 35′ η Ντουντελάνζ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει με τον Στολζ να είναι μόνος απέναντι από τον Μπέλετς και να επιλέγει την πάσα στον Μεντί, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπέλετς.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν το 0-1, όταν ο Μπερνιέ βρήκε ωρέα τον Σινάνι ο οποίος νίκησε τον Μπέλετς στο τετ α τετ.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι γαλαζοκίτρινοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 0-1.

Στην πρώτη ευκαιρία του β’ μέρους η Ντουντελάνζ κατάφερε να κάνει το 0-2 στο με σκόρερ αυτή τη φορά τον Μπερνιέ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Νικόλας Ιωάννου με σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπέλετς.

Στην συνέχεια ωστόσο η ομάδα του Τόμας Ντολ ανάλαβε δράση και μέσα σε μικρό διάστημα κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και να πάρει κεφάλι στο σκορ. Η μεγάλη αντεπίθεση άρχισε στο 54’ με τον Ζοαζίνιο να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και ο Πάβλοβιτς με το κεφάλι να μειώνει σε 1-2. Δυο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τάμαρι από τον Κιρτζ. Ο Ντε Βινσέντι ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος κάνοντας το 2-2. Στο 58’ μάλιστα έγινε και η ολική ανατροπή με τον Τάμαρι να δίνει στο Ντε Βινσέντι ο οποίος έκανε το σουτ, με τον Ζούμπερτ να αποκρούει ασταθώς αλλά στην επαναφορά ο Πάβλοβιτς από κοντά έκανε το 3-2.

Στο 67’ ο Γκέντσογλου έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 4-2 αφού δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζουμπέρτ. Έξι λεπτά αργότερα η ομάδα του Λουξεμβούργου κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (3-3) όταν ο Μουχουάρι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντολζ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 83’ μάλιστα η ομάδα του Λουξεμβούργου κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει κεφάλι στο σκορ με σκόρερ τον Σινάνι ο οποίος με ωραίο σουτ νίκησε τον Μπέλετς.

O AΠΟΕΛ δεν κατάφερε να αντιδράσει μέχρι το τέλος του αγώνα και έτσι ηττήθηκε από την Ντουντελάνζ με 3-4.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαίλοβιτς, Μερκής, Ιωάνν0υ, Μπέζιακ, Γιάκολις (46΄ Τάμαρι), Μάτιτς, Σόουζα (46΄ Ζοαοζίνιο), Γκέντσογλου, Πάβλοβιτς, Ντε Βινσέντι (76΄ Εφραίμ)
Στον πάγκο: Βάτερμαν, Χαλένιους, Τάμαρι, Ζοαοζίνιο, Αλωνεύτης, Άλεφ.

ΝΤΟΥΝΤΕΛΑΝΖ: Ζουμπέρ, Σνελ, Ποκάρ, Σινάνι, Στολζ, Γκάρος, Μπερνιέ, Κιρτς (62΄ Λεσγκό), Μορέν, Μπουκάρι, Μεντί (66΄ Λεβιέ)
Στον πάγκο: Κιπς, Κουλς, Κλαπ,  Μπετάιπ, Μπουγκρίν.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μορέν
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ντουμίτρου Μουντεάν (Βίκτορ Μαρντάρι, Βαντίμ Βικόλ) Αλεξάντρου Τιν (Μιχάλης Κουκουλάκης)
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 9.313

RE PLAY

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

83′ ΓΚΟΛ για την Ντουντελάνζ και 3-4 με τον Σινάνι να σκοράρει με ωραίο σουτ.

76′ Έξω ο Ντε Βινσέντι, μέσα ο Εφραίμ

75′ Ωραία ατομική ενέργεια από τον Μπερνιέ ο οποίος κάνει το σουτ αλλά ο Μπέλετς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

72′ ΓΚΟΛ για την Ντουντελάνζ η οποία κάνει το 3-3 με σκόρερ τον Ντολζ μετά από σέντρα του Μουχουάρι.

67′ O Τάμαρι έδωσε στον Γκέντσογλου ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζουμπέρτ.

64′ O Στολζ κάνει το σουτ αλλά ο Μπέλετς μαζεύει.

59′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ που κάνει την ολική ανατροπή με σκόρερ και πάλι τον Πάβλοβιτς. Ο Τάμαρι βρήκε στον Ντε Βινσέντι ο οποίος έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα της Ντοντελάνζ να αποκρούει ασταθώς και ο Πάβλοβιτς από κοντά έκανε το 3-2.

57′ O Nτε Βινσέντι εκτελεί εύστοχα και κάνει το 2-2.

56′ Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ σε ανατροπή του Τάμαρι από τον Κιρτζ.

55′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Πάβλοβιτς μετά από σέντρα του Ζοαζίνιο.

52′ ΓΚΟΛ για την Ντουντελάνζ και 0-2 με σκόρερ αυτή τη φορά τον Μπερνιέ ο οποίος με σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπέλετς.

46′ Έξω οι Σόουζα και Γιάκολις, μέσα οι Ζοαζίνιο και Τάμαρι.

46′ Έναρξη β΄μερους

45′ Tέλος ημιχρόνου.

36′ ΓΚΟΛ για την Ντουντελάνζ με σκόρερ τον Σινάνι ο οποίος νίκησε τον Μπέλετς στο τετ α τετ. Την ασίστ την έδωσε ο Μπερνιέ.

35′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ντουντελάνζ, με τον Στολζ να είναι μόνος απέναντι από τον Μπέλετς και να επιλέγει την πάσα στον Μεντί, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπέλετς.

29′ Μετά από κόρνερ ο Μόρεν κάνει την κεφαλιά αλλά στέλνει την μπάλα έξω.

29′ O Μεντί έφυγε μπροστά και προσπάθησε να γίνει επικίνδυνος αλλά το γύρισμα το απομακρύνθηκε από τον Μερκή σε κόρνερ.

16′ Kαλή ευκαιρία πήγε να δημιουργηθεί για τον ΑΠΟΕΛ με τον Γιάκολις να προσπαθεί να γυρίσει στον Πάβλοβιτς, αλλά οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων απομάκρυναν.

10′ Ο Σινάμι το σουτ, πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

8′ Σουτ από τον Μάτιτς, άστοχο.

7′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ντουντελάνζ με τον με τον Σινάμι να κάνει το σουτ από κοντινή απόσταση αλλά να στέλνει την μπάλα λίγο έξω.

6′ Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από τον Στολζ η μπάλα κοντράρει και πάει κόρνερ.