«Πάγωσε» τη Λίβερπουλ η Νάπολι – Yπερηχητική η Σάλτσμπουργκ (Αποτελέσματα – videos)

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να περάσει από την έδρα της Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν 1-0 των «κόκκινων», παρά το γεγονός ότι οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Το πρώτο γκολ σημείωσε ο Μέρτενς με πέναλτι στο 82’, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιορέντε με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0 και χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σάλτσμπουργκ ήταν εντυπωσιακή απέναντι στην Γκενγκ και με πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο (!), μπήκε με το δεξί στη διοργάνωση, επικρατώντας 6-2.

Ο 19χρονος επιθετικός των γηπεδούχων, Έρλινγκ Μπράουτ Χάαλαντ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ, ο οποίος κάνει χατ-τρικ στο ντεμπούτο του στην διοργάνωση.

Ο γιος του παλιού παίκτη της Μάντσεστερ Σίτι σκόραρε τρεις φορές (2’, 36’, 45) και έγινε, επίσης, ο νεότερος παίκτης που κάνει χατ-τρικ στην διοργάνωση πίσω από τον Ραούλ και τον Ρούνεϊ. Τα άλλα γκολ της Σάλτσμπουργκ σημείωσαν οι Χουάνγκ (36’), Σομποζλάι (45’+2’) και Ούλμπερ (62’). Για τη Γκενγκ σκόραρε ο Λουκούμι (40’) και ο Σαματά (52’).