O Ντι Μαρία τιμώρησε την Ρεάλ, επτάψυχη Ατλέτικο

Η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε 3-0 την Ρεάλ με σόου του Ντι Μαρία (δύο γκολ) ενώ χωρίς νικητή έληξε η ματσάρα στην Μαδρίτη μεταξύ Ατλέτικο και Γιουβέντους (2-2). Τριάρες για Σίτι και Μπάγερν.

Παρί Σεν Ζερμέν είχε να νικήσει την Ρεάλ Μαδρίτης από το 1994 όμως το βράδυ της Τετάρτης (18/9) το πέτυχε και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, με τους Παριζιάνους να κάνουν πάρτι κόντρα στην ομάδα του Ζιντάν επικρατώντας με 3-0 με ηγέτη τον Άνχελ Ντι Μαρία.

Η Γιουβέντους προηγήθηκε 2-0 στην Μαδρίτη στο 65ο λεπτό όμως η Ατλέτικο του Σιμεόνε κατάφερε να σώσει την παρτίδα στο 90′, ισοφαρίζοντας με τον Ερέρα, η Μπάγερν καθάρισε με 3-0 τον Ερυθρό Αστέρα στον όμιλο του Ολυμπιακού.

Η Μάντσεστερ Σίτι άφησε πίσω της την ήττα στην Premier League από την Νόριτς, επικρατώντας με 3-0 της Σαχτάρ στην Ουκρανία, σπουδαία νίκη στο Λεβερκούζεν για την Λοκομοτίβ Μόσχας κόντρα στην τοπική Μπάγερ (2-1), θρίαμβος της Ντίναμο Ζάγκρεμπ με 4-0 επί της σταχτοπούτας στο Champions League, Αταλάντα.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Παριζιάνους ήταν ένας πρώην παίκτης της Ρεάλ, ο Άνχελ Ντι Μαρία, ο οποίος γιόρτασε την 100η συμμετοχή του σε ευρωπαϊκή διοργάνωση πετυχαίνοντας τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του. Στο 14′ νίκησε τον Κουρτουά με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από γύρισμα του Μπερνάτ από τα αριστερά ενώ στο 33′ εκτέλεσε τον Βέλγο γκολκίπερ με εκπληκτικό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Η Ρεάλ Μαδρίτης προσπάθησε να αντιδράσει και έφτασε δύο φορές στην επίτευξη γκολ, όμως αμφότερα ακυρώθηκαν σωστά, στο 33′ για χέρι του Μπέιλ και στο 75′ για οφσάιντ του Λούκας Βάθκεθ. Το φινάλε βρήκε την Παρί να πανηγυρίζει και τρίτο γκολ με τον Μενιέ στο 91ο λεπτό και να επεκτείνει σε 22 ματς το εντός έδρας αήττητο σε παιχνίδια ομίλων Champions League (16 νίκες – 6 ισοπαλίες), με τους μερένγκες από την πλευρά τους να μένουν στο μηδέν (δεν είχαν ούτε μία τελική στο στόχο!) και ενώ είχαν βρει δίχτυα στα 15 από τα 16 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Μπριζ – Γαλατάσαραϊ 0-0

Παρί Σεν Ζερμέν – Ρεάλ  Μαδρίτης 3-0 (14′ 33′ Ντι Μαρία, 90+1′ Μενιέ)

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ο Ερυθρός Αστέρα στάθηκε αξιοπρεπώς στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα στην “Allianz Arena”, όμως δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της Μπάγερν, με τους Βαυαρούς να ολοκληρώνουν το ματς -χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρντς απόδοσης- έχοντας τρία γκολ και τρία δοκάρια!

Ο Κομάν στο 34′ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής (σέντρα ο Μπερνάτ) άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Κόβατς, ο Λεβαντόβσκι έκανε το 2-0 στο 80′ φτάνοντας τα 61 γκολ στα Κύπελλα Ευρώπης (8ος σκόρερ μαζί με τον Μπενζεμά) ενώ ο Τόμας Μίλερ διαμορφωσε το τελικό 3-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Σημειώνεται πως με αυτή τη νίκη, η νταμπλούχος Γερμανίας έφτασε τις 15 συνεχόμενες σε πρεμιέρα ομίλων Champions League.

Ολυμπιακός – Τότεναμ 2-2 (44′ Ποντένσε, 54′ πεν. Βαλμπουενά/ 26′ Κέιν, 30′ Μόουρα)

Μπάγερν Μονάχου – Ερυθρός Αστέρας 3-0 (34′ Κομάν, 80′ Λεβαντόβσκι, 90+1′ Μίλερ)

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ντίναμο Ζάγκρεμπ – Αταλάντα 4-0 (10′ Λέοβατς, 31′ 43′ 68′ Όρσιτς)

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (24′ Μαχρέζ, 38′ Γκιουντογκάν, 76′ Ζεζούς)

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ατλέτικο Μαδρίτης – Γιουβέντους 2-2 (70′ Σάβιτς, 90′ Ερέρα / 48′ Κουαδράδο, 65′ Ματουιντί)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Λοκομοτίβ Μόσχας 1-2 (25′ αυτ. Χέβεντες / 16′ Κριχόβιακ, 37′ Μπαρίνοφ)

REPLAY

Τέλος σε όλα τα ματς: Παρί Σεν Ζερμέν-Ρεάλ Μαδρίτης 3-0, Μπάγερν Μονάχου-Ερυθρός Αστέρας 3-0, Σαχτάρ Ντόνετσκ-Μάντσεστερ Σίτι 0-3, Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Αταλάντα 4-0, Ατλέτικο Μαδρίτης-Γιουβέντους 2-2, Μπάγερν Μονάχου-Λοκομοτίβ Μόσχας 1-2.

90′ Μπάγερν-Ερυθρός 3-0: Ο Μίλερ σκοράρει αυτή τη φορά.

91′ Παρί-Ρεάλ 3-0: Ο Μενιέ από κοντά δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Παρί.

90′ Ατλέτικο-Γιουβέντους 2-2: Κεφαλιά του Ερνάντες και 2-2.

80′ Μπάγερν-Ερυθρός 2-0: Ο Λεβαντόφσκι σκοράρει και καθαρίζει το ματς.

76′ Σαχτάρ-Σίτι 0-3: Σκοράρει ο Ζέσους για το 3-0.

76′ Παρί-Ρεάλ 2-0: Ο Μπενζεμά σουτάρει και σκοράρει από κοντά. Δεν μετράει το γκολ για οφσάιντ .

69′ Ντινάμο Ζάγκρεμπ-Αταλάντα 4-0: Χατ-τρικ από τον Όρσιτς και το… πάρτι συνεχίζεται για την Ντινάμο Ζάγκρεμπ.

70′ Ατλέτικο-Γιουβέντους 1-2: Ο Σάβιτς με κοντινή κεφαλιά μειώνει για την Ατλέτικο.

65′ Ατλέτικο-Γιουβέντους 0-2: Φοβερή σέντρα του Σάντρο, ο Ματουιντί βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και με καρφωτή κεφαλιά δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην Γιουβέντους.

48′ Ατλέτικο-Γιουβέντους 0-1: O Ιγκουαΐν έδωσε στον Κουαδράδο, ο οποίος με φοβερό σουτ στο απέναντι «Γ» άφησε… άγαλμα τον Όμπλακ για το 0-1.

Ξεκίνησαν τα δεύτερα ημίχρονα όλων των αγώνων.

Ημίχρονο σε όλα τα ματς: Παρί Σεν Ζερμέν-Ρεάλ Μαδρίτης 2-0, Μπάγερν Μονάχου-Ερυθρός Αστέρας 1-0, Σαχτάρ Ντόνετσκ-Μάντσεστερ Σίτι 0-2, Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Αταλάντα 3-0, Ατλέτικο Μαδρίτης-Γιουβέντους 0-0, Μπάγερν Μονάχου-Λοκομοτίβ Μόσχας 1-2.

42′ Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Αταλάντα 3-0: Τι κάνουν οι Κροάτες, φοβερά πράγματα! Ο Όρσιτς μετά το γύρισμα του Αντέμι δίνει αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του!

38′ Σαχτάρ-Σίτι 0-2: Ο Γκουντογκάν δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα τού Πεπ Γκουαρδιόλα.

37′ Λεβερκούζεν-Λοκομοτίβ 1-2: Ο Μπαρίνοφ με σουτ από τα 35 μέτρα μετά το λάθος του Χραντέτσκι, δίνει ξανά προβάδισμα στους Ρώσους.

34′ Μπάγερν-Ερυθρός Αστ. 1-0: Άψογη σέντρα του Πέρισιτς, ο Κομάν σκοράρει με κεφαλιά-ψαράκι για το 1-0.

33′ Παρί-Ρεάλ 2-0: Ο Ντι Μαρία σκοράρει ξανά, με άψογο πλασέ έξω από την περιοχή.

31′ Ντινάμο Ζάγκρεμπ-Αταλάντα 2-0: Μετά από γύρισμα του Λέοβατς, ο Όρσιτς σκόραρε με ωραίο πλασέ από το ύψος της περιοχής.

25′ Λεβερκούζεν-Λοκομοτίβ Μόσχας 1-1: Μετά από σουτ του Αρανγκίζ, ο Χέβεντες έβαλε την προβολή και έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

24′ Σαχτάρ-Σίτι 0-1: Ο Μαχρέζ παίρνει το ριμπάουντ και σκοράρει μετά από σουτ του Ρόδρι στο δοκάρι.

16′ Λεβερκούζεν-Λοκομοτίβ Μόσχας 0-1: Ο Κριχόβιακ με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή, παγώνει το Λεβερκούζεν.
14′ Παρί-Ρεάλ 1-0: Ο Άνχελ Ντι Μαρία σκοράρει από κοντά με ωραίο σουτ και δίνει το προβάδισμα στους Παριζιάνους. Φέρει ευθύνη και ο Κουρτουά που δέχεται το γκολ στην κλειστή γωνία.
10′ Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Αταλάντα 1-0: Ανοίγουν το σκορ οι γηπεδούχοι με προβολή του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Μάριν Λέοβατς.
Πρώτο δεκάλεπτο στα ματς, δεν υπάρχει σκορ πουθενά. ‘Ολα στο 0-0.