Eurovolley Ανδρών 2019: Σούπερ οι Πολωνοί καθήλωσαν τους «οράνιε» Η δράση στους τέσσερεις Ομίλους

Με τις νίκες των Πολωνών και των Λευκορώσων να ξεχωρίζουν συνεχίστηκε την Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2019 το 31ο Eurovolley Ανδρών που διεξάγεται σε τέσσερεις χώρες Γαλλία (Montpellier), Βέλγιο (Βρυξέλλες – Αμβέρσα), Σλοβενία (Λουμπλιάνα) και Ολλανδία (Ρότερνταμ).

Η Εθνική Ελλάδας είχε ρεπό την Κυριακή και τη Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου στις 18:15 (Cytavision) δίνει κρίσιμο αγώνα με την Ρουμανία για τον Ά Όμιλο στο Sud de France Αrena του Μontpellier.

Α’ Όμιλος (Montpeliier)

Η Ιταλία πέτυχε την 3η νίκη της καταβάλλοντας την Ρουμανία με 3-1 και θα διεκδικεί την πρωτιά του Ομίλου. Το ίδιο και η Γαλλία που υπέταξε την Πορτογαλία με 3-0. Πέραν από την Ελλάδα στον Όμιλο είχε ρεπό και η πρωτοπόρος Βουλγαρία.

Η ταυτότητα

Sud de France Arena: ΡΟΥΜΑΝΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ 1-3 (15-25, 14-25, 25-23, 14-25)

Διάρκεια: 96 ‘

Θεατές: 566

ΜVP: Ivan Zaytsev (Ιταλία) 27 πόντους (12 break points)

Διαιτητές: Wim Cambre (Βέλγιο) – Βlaz Markelj (Σλοβενία)

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (D. Pascu): Mihalcea 5, Aciobanitei 10, Bartha 2, Lica 3, Bala 2, Spinu 2 – Αλλαγές: Matei 8, Dumitru 1, Georghita 4, Suson, Balean 7, Olteanu 2,  – Λίμπερο 1: Cristudor (22% υποδοχές, 6% άριστες) Λίμπερο 2: Κantor.

ΙΤΑΛΙΑ (G. Blengini): Juantorena 11, Gianneli 6, Zaytsev 27, Lanza 13, Piano 8, Anzani 3 – Aλλαγές: Candelaro 2, Sbertoli, Nelli 5 –Λίμπερο: Colaci (53% υποδοχές – 33% άριστες).

Sud de France Arena: ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ 0-3 (11-25, 20-25, 23-25)

Διάρκεια: 67’

Θεατές: 5083

ΜVP:Stephen Boyer (Γαλλία): 17 πόντους (6 break points)

Διαιτητές:Mykhaylo Medvid (Ουκρανία) – Nikolai Knizhnikov (Ρωσία)

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (H. Silva): N. Texeira 1, Cveticianin 4, A. Ferreira 9, Simoes,  B. Cunha 9, Tavares 1 – Aλλαγές: Da Silva 1, Martins 7, Menezes 3, M. Cunha 1.

ΓΑΛΛΙΑ (L. Tillie): Τoniuti 2, Tillie 10, Lyneel 11, Le Royx 7, Boyer 17, Le Goff 10 – Αλλαγές: Brizard, Rossard, Chinenyeze 1. –Λίμπερο: Grebennikov (64% υποδοχές – 64% άριστες).

Βαθμολογία

  1. Γαλλία (3 αγ.) 09
  2. Βουλγαρία (3 αγ.) 09
  3. Ιταλία (3 αγ.) 09
  4. Ελλάδα (3 αγ.) 00
  5. Πορτογαλία (3 αγ.) 00
  6. Ρουμανία (3 αγ.) 00

Β’ Όμιλος (Αμβέρσα)

Στον Β’ Όμιλο που οι αγώνες της Κυριακής έγιναν στην Αμβέρσα του Βελγίου, το Βέλγιο συνέχισετην ακάθεκτη πορεία του αφού κέρδισε και την Ισπανία με 3-0.  Παράλληλα, η Σερβία ανώτερη επιβλήθηκε της Σλοβακίας με 3-0. Στον Όμιλο δεν αγωνίστηκαν την Κυριακή Γερμανία και Αυστρία.

Η ταυτότητα

 Ηall Lotto Arena Merksem – Antewrp: ΙΣΠΑΝΙΑ – ΒΕΛΓΙΟ 0-3 (17-25, 21-25, 14-25)

Διάρκεια: 68’

Θεατές: 4750

ΜVP: Sam Derro (Βέλγιο) 21 πόντοι (7 break points)

Διαιτητές: Dobromir Dobrev (Βουλγαρία) – Marc Bloemhard (Ολλανδία)

ΙΣΠΑΝΙΑ (F. M. Benitez): Trinidad 1, Rodriguez 10, Fernandez 4, Villena 8, Fornes 2, Gonzalez 6 –Αλλαγές: Colito 6, Ramon 2, De Amo – Λίμπερο: Gamiz (33% υποδοχές – 33% άριστες).

ΒΕΛΓΙΟ (B. van Kerchhove): Tuerlinckx 10, Deroo 21, D’ Hulst 2, Van de Velde 6, Van de Voorde 7, Roussaux 11 – Aλλαγές: Van de Dries 2 – Λίμπερο: Stuer (46% υποδοχές – 31% άριστες).

Ηall Lotto Arena Merksem – Antewrp: ΣΕΡΒΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ 3-0 (25-19, 25-20, 25-21)

Διάρκεια: 75’

Θεατές: 900

ΜVP: Uros Kovacevic 17 πόντοι (3 break points)

Διαιτητές: Ζsolt Mezoffy (Ουγγαρία) – Οlivier Guillet (Γαλλία)

ΣΕΡΒΙΑ (S. Kovac): Kovacevic 17, Krsamanovic 11, Ivonic 11, Jovonic 1, Luburic 10, Lisinac 4 – Αλλαγές: Οkolic – Λίμπερο: Μajstorovic (67% υποδοχές).

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (A. Krawarick): Ondrovic 3, Lux 7,  Patak 12, Zatko 1, Kovac 5, Gavenda 5 – Αλλαγές: Michalovic 8, Palgut, Krajcovic 1, Firkal. – Λίμπερο 1: Vitko (50% υποδοχή – 13% άριστες), Λίμπερο 2 Ihnat (25% υποδοχές).

Βαθμολογία

  1. Βέλγιο (3 αγ.) 08
  2. Σερβία (2 αγ.) 06
  3. Σλοβακία (3 αγ.) 05
  4. Ισπανία (2 αγ.) 01
  5. Γερμανία (2 αγ.) 01
  6. Αυστρία (2 αγ.) 00

Γ’ Όμιλος (Σλοβενία)

Στον  Γ’ Όμιλο που ενδιαφέρει και την Ελλάδα (λόγω διασταυρώσεων στους «16»), την Κυριακή έγινε φοβερός αγώνας μεταξύ Λευκορωσίας –Φινλανδίας με την ομάδα από τη χώρα της Βαλτικής να κάνει την ολική ανατροπή και από το 0-2 να κερδίζει 3-2. Η γηπεδούχος Σλοβενία κέρδισε την Τουρκία με 3-0 και κλειδώνει την τετράδα του Ομίλου. Με τα υφιστάμενα δεδομένα Φινλανδία, Τουρκία, Λευκορωσία διεκδικούν δυο θέσεις για τους «16».  Η πρωτοπόρος και πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρωσία είχε ρεπό όπως και η Βόρεια Μακεδονία.

 

Η ταυτότητα

Dvorana Center Stozice Ljubljana: ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ – ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 3-2 (13-25, 17-25, 30-28, 25-22, 15-13)

Διάρκεια: 137’

Θεατές: 3052

ΜVP: Artur Udrys (Λευκορωσία) 21 πόντους (5 break points)

Διαιτητές: Μilan Rajkovic (Κροατία) – Jan Krticka (Tσεχία)

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ(V. Beksha): Radziuk 4, Busel 10, Miskevich 11, Kuklinski 6, Kurash, Marozau – Aλλαγές: Antanovic 7, Burau 4, Tsiusknevich 2, Charapovic 9, Udrys 21,– Λίμπερο 1: Zabarouski (25% υποδοχές – 13% άριστες). – Λίμπερο 2: Arlevic (50% υποδοχές – 16% άριστες).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (J. Banks): Τervaportti 6, Siltala 15, Ronkainen 10, Sirila 14, Sivula 20, Kaurto 8 – Aλλαγές: Krastins, Sinkonnen 1, Kaislasalo 2, Lankinen 2, Ιvanov. – Λίμπερο 1: Kerminnen (53% υποδοχές – 41% άριστες).

Dvorana Center Stozice Ljubljana: ΤΟΥΡΚΙΑ – ΣΛΟΒΕΝΙΑ 0-3 (28-30, 16-25, 23-25)

Διάρκεια:  97’

Θεατές:  6048

MVP: Tine Urnaut (Σλοβενία) 16 πόντους (7 break points)

Διαιτητές: Eldar Zulfugarov (Αζερμπαϊτζάν) – Sinisa Isailovic (Αυστρία)

ΤΟΥΡΚΙΑ (N. Ozbey): Gungor 13, Eksi 1, Gulmezoglu 4, Lagumdzija 10, Karasu 5, Ulu 6 – Aλλαγές: Keskin, Unver, Toy – Λίμπερο: Mert (40% υποδοχές, 15% άριστες).

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (A. Guiliani): Pajenk 9, Kozamernik 5, Gasparini 12, Vincic 3, Urnaut 16, Cebulj 8 – Aλλαγές: T. Stern 4, Z. Stern, Ropret – Λίμπερο: Kovacic (69% υποδοχές – 56% άριστες).

Βαθμολογία

  1. Σλοβενία (3 αγ.) 09
  2. Ρωσία (3 αγ.) 09
  3. Φινλανδία (3 αγ.) 04
  4. Τουρκία (3 αγ.) 03
  5. Λευκορωσία (3 αγ.) 02
  6. Βόρεια Μακεδονία (3 αγ.) 00

Δ’ Όμιλος (Ρότερνταμ)

Η μεγάλη νίκη της Πολωνίας που «έκλεισε το σπίτι» των γηπεδούχων Ολλανδών με 3-0 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην πρωτιά ξεχώρισε από τους αγώνες του Δ’ Ομίλου στο Ρότερνταμ. Η σαφώς ανώτερη Τσεχία κέρδισε την Εσθονία με 3-0 στον δεύτερο αγώνα της ημέρας. Αυτή τη στιγμή γίνεται μάχη πρωτιάς μεταξύ Πολωνών και Ολλανδών, ενώ Τσέχοι, Μαυροβούνιοι (δεν αγωνίστηκαν την Κυριακή) και Ουκρανοί (είχαν ρεπό την Κυριακή) διεκδικούν την πρόκριση.

Η ταυτότητα

Ahoy Sport & Excibition Centre Rotterdam: ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ 0-3 (19-25, 19-25, 19-25)

Διάρκεια: 76’

Θεατές: 11.000

ΜVP: Nimir Abdel – Aziz (Ολλανδία) 19 πόντους (3 break points)

Διαιτητές: Andrea Puecher (Ιταλία) – Τudor Pop (Ρουμανία)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (R. Piazza): Van Garderer 8, Ter Horst 5, Plak 3, Abdel – Aziz 19, Van Solkema 1, Parkinson 3 – Aλλαγές: Keemink 1, Jorna 1,  – Λίμπερο: Andringa (42% υποδοχές – 28% άριστες).

ΠΟΛΩΝΙΑ (V. Heynen): Nowakowski 7, Musaj 10, Leon Venero 12, Drzyzga 1, Kubiak 8, Bieniek 10 – Aλλαγές: Komenda 1 – Λίμπερο 1: Wojtaszek (100% υποδοχές), Λίμπερο 2: Zatorsky (83% υποδοχές – 43% άριστες).

Ahoy Sport & Excibition Centre Rotterdam: ΤΣΕΧΙΑ – ΕΣΘΟΝΙΑ 3-0 (25-18, 34-32, 28-26)

Διάρκεια:96’

Θεατές:2500

ΜVP:Jan Hadrava (Τσεχία) 23 πόντους (7 break points)

Διαιτητές: Roy Goren (Ισραήλ) –Stephan Bernstrom (Σουηδία)

ΤΣΕΧΙΑ (M. Nekola): Hadrava 23, Dzavoronok 15, Zajicek 12, Galabov 11, Janoush, Sedlacek 1 – Aλλαγές: Sobotka, Janku – Λίμπερο 1 : Monik (40% υποδοχές – 20% άριστες), Λίμπερο 2: Kunc (33% υποδοχές – 11% άριστες).

ΕΣΘΟΝΙΑ (G. Cretu): Kreek 9, Toobal 1, Teppan 3, Kollo 12, Taht 17, Aganits 7 – Aλλαγές: Juhkami 4, Keel Λίμπερο:  Rikberg (45% υποδοχή – 27% άριστες).

Bαθμολογία

  1. Πολωνία (2 αγ.) 06
  2. Ολλανδία (3 αγ.) 06
  3. Τσεχία (2 αγ.) 03
  4. Μαυροβούνιο (2 αγ.) 03
  5. Ουκρανία (2 αγ.) 03
  6. Εσθονία (3 αγ.) 00.