Β’ Κατηγορία: Νέο, ενδιαφέρον και ανταγωνιστικό πρωτάθλημα

Έξι ημέρες απομένουν για την έναρξη του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας 2019-20.

Διαβάστε επίσης: OΛΟ το μεταγραφικό πάρε-δώσε (2019/20) στη Β’ Κατηγορία με ένα κλικ!

Για πρώτη φορά το πρωτάθλημα αυτό θα διεξαχθεί σε δύο ομίλους με δεκαέξι συμμετέχοντες ομάδες.

Πρωταθλήτρια θα ανακηρυχθεί η ομάδα που θα συγκεντρώσει τους περισσότερους βαθμούς στον Όμιλο Β΄ Premier. Η πρωταθλήτρια ομάδα και η ομάδα που θα τερματίσει στη δεύτερη θέση του ομίλου θα προβιβαστούν στην Α΄ κατηγορία 2020-21. Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις τέσσερις τελευταίες θέσεις του ομίλου Β΄ Standard θα υποβιβαστούν στην Γ΄ κατηγορία 2020-21.

Άποψή μας αποτελει ότι το φετινό Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από την Α’ Κατηγορία. Είναι ανταγωνιστικό, είναι ενδιαφέρον, ποιότητα στα ρόστερ υπάρχει, προπονητές έμπειροι υπάρχουν, τα γήπεδα και οι εγκαταστάσεις έχουν βελτιωθεί και το σημαντικότερο, υπερισχύει ακόμα το στοιχείο του Κύπριου ποδοσφαιριστή.

Έτσι δεν αποκλείται να δούμε εκπλήξεις, αλλά και πολλές ανατροπές μέχρι το τέλος της σεζόν. Ευχή μας είναι επίσης να μην επαναληφθούν και να μην στιγματίσουν την κατηγορία φαινόμενα διαφθοράς και άλλα φαινόμενα που εντείνουν την προκατάληψη και την δυσωδία. Άλλωστε η νέα του μορφή φτιάχτηκε για αυτό ακριβώς τον λόγο και περιμένουμε να έχει αποτέλεσμα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της πρεμιέρας (πηγή: cfa.com.cy):

Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου, ώρα 16:30
ΑΣΙΛ – Ομόνοια Ψευδά
Ομόνοια Αραδίππου – Αγία Νάπα
Καρμιώτισσα Πολεμιδιών – Αλκή (Cablenet)
Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου, ώρα 16:30
Άρης – ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα

Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου, ώρα 18:00
Αναγέννηση Δερύνειας – Ονήσιλλος Σωτήρας (Cytavision)
Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου, ώρα 16:30
Ακρίτας Χλώρακας – Ερμής Αραδίππου
ΠΟ Ξυλοτύμπου – Διγενής Ακρίτας Μόρφου
ΑΕΖ – Οθέλλος Αθηαίνου

 

Οι έδρες των ομάδων (πηγή: cfa.com.cy):

ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΔΡΑ
1 ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣ
2 ΑΕΖ ΖΑΚΑΚΙΟΥ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΖΑΚΑΚΙΟΥ
3 ΑΚΡΙΤΑΣ ΧΛΩΡΑΚΑΣ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΧΛΩΡΑΚΑΣ
4 ΑΛΚΗ ΟΡΟΚΛΙΝΗ N. PAPAS GROUP “ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ”
5 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ ΣΤΑΔΙΟ “ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ”
6 ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ ΤΣΙΡΕΙΟ ΣΤΑΔΙΟ
7 ΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣ ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ
8 ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ ΜΟΡΦΟΥ ΜΑΚΑΡΕΙΟ ΣΤΑΔΙΟ
9 Ε.Ν.Υ.ΔΙΓΕΝΗΣ ΥΨΩΝΑ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΡΗΜΗΣ
10 ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ
11 ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΝΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ
12 ΟΘΕΛΛΟΣ ΑΘΗΑΙΝΟΥ ΣΤΑΔΙΟ «ΟΘΕΛΛΟΣ ΑΘΗΑΙΝΟΥ»
13 ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ
14 ΟΜΟΝΟΙΑ ΨΕΥΔΑ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΨΕΥΔΑ
15 ΟΝΗΣΙΛΟΣ ΣΩΤΗΡΑΣ 2014 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΣΩΤΗΡΑΣ
16 Π.Ο.ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006 ΚΟΙΝΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ

Ο πίνακας κατακτήσεων (πηγή: cfa.com.cy):

ΣΕΖΟΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
2018-2019 Εθνικός Άχνας
2017-2018 ΕΝ Παραλιμνίου
2016-2017 Αλκή Ορόκλινης
2015-2016 Καρμιώτισσα Πολεμιδιών
2014-2015 ΕΝ Παραλιμνίου
2013-2014 Αγία Νάπα (Β1) & Καρμιώτισσα Πολεμιδιών (Β2)
2012-2013 Άρης
2011-2012 Αγία Νάπα
2010-2011 Άρης
2009-2010 Αλκή Λάρνακας
2008-2009 Ερμής Αραδίππου
2007-2008 ΑΕΠ Πάφου
2006-2007 ΑΠΟΠ / Κινύρας Πέγειας
2005-2006 ΑΕΠ Πάφου
2004-2005 ΑΠΟΠ / Κινύρας Πέγειας
2003-2004 Νέα Σαλαμίνα
2002-2003 Αναγέννηση Δερύνειας
2001-2002 Νέα Σαλαμίνα
2000-2001 Αλκή Λάρνακας
1999-2000 Διγενής Ακρίτας Μόρφου
1998-1999 Αναγέννηση Δερύνειας
1997-1998 Ολυμπιακός
1996-1997 ΑΕΛ
1995-1996 ΑΠΟΠ
1994-1995 Ευαγόρας Πάφου
1993-1994 Άρης
1992-1993 Ομόνοια Αραδίππου
1991-1992 Εθνικός Άχνας
1990-1991 Ευαγόρας Πάφου
1989-1990 ΕΠΑ Λάρνακας
1988-1989 Ευαγόρας Πάφου
1987-1988 Κεραυνός Στροβόλου
1986-1987 ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς
1985-1986 Εθνικός Άχνας
1984-1985 Ερμής Αραδίππου
1983-1984 Ολυμπιακός
1982-1983 Ερμής Αραδίππου
1981-1982 Αλκή Λάρνακας
1980-1981 Ευαγόρας Πάφου
1979-1980 Νέα Σαλαμίνα
1978-1979 Κεραυνός Στροβόλου
1977-1978 Ομόνοια Αραδίππου
1976-1977 ΑΠΟΠ
1975-1976 Χαλκάνορας Ιδαλίου
1974-1975 Μικτό Πρωτάθλημα Β’-Γ’. Πρωταθλητής ο ΑΠΟΠ
1973-1974 ΑΣΙΛ Λύσης
1972-1973 ΑΠΟΠ
1971-1972 Ευαγόρας Πάφου
1970-1971 ΑΠΟΠ
1969-1970 Διγενής Ακρίτας Μόρφου
1968-1969 ΕΝ Παραλιμνίου
1967-1968 Ευαγόρας Πάφου
1966-1967 ΑΣΙΛ Λύσης
1965-1966 ΑΠΟΠ
1964-1965 ———————————————-
1963-1964 Δεν διεξήχθηκε Πρωτάθλημα
1962-1963 Πανελλήνιος Λεμεσού
1961-1962 Πανελλήνιος Λεμεσού
1960-1961 Ένωσις Αγίων Ομολογητών
1959-1960 Αλκή Λάρνακας
1958-1959 Δεν διεξήχθηκε Πρωτάθλημα
1957-1958 Ορφέας Λευκωσίας
1956-1957 Απόλλων Λεμεσού
1955-1956 Άρης
1954-1955 Νέα Σαλαμίνα
1953-1954 Άρης

Τάσος Θεοδώρου