ΑΕΚ-Ομόνοια 2-2: Αμάν, τι παιχνίδι! (pics&vids)

Το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν απόψε ΑΕΚ και Ομόνοια.

Στο δεύτερο μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής όσοι βρέθηκαν στο «ΑΕΚ Αρένα» απόλαυσαν ένα σπουδαίο παιχνίδι που τα είχε όλα. Τέσσερα γκολ, ανατροπή και μπόλικο σασπένς.

Η ΑΕΚ πήρε πρώτη κεφάλι στο σκορ, η Ομόνοια έκανε το 1-2, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίουν στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων με τρίτο πέναλτι!

Του Τάσου Θεοδώρου

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με γοργό ρυθμό μπήκαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι με την ΑΕΚ να είναι αυτή που επιχείρησε να επιβάλει πρώτη το δικό της παιχνίδι έναντι του αντιπάλου.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν ψηλά, κυρίως με ένα γοργό passing-game, αλλά δεν κατάφεραν να διασπάσουν ουσιαστικά την αμυντική γραμμή της Ομόνοιας. Μόλις στο 9′ παρουσιάστηκε η μεγάλη ευκαιρία στην ΑΕΚ για να ανοίξει το σκορ όταν ο Λούφτνερ χτύπησε τον Τριτσκόφσκι εντός περιοχής.

Ο Σκοπιανός φορ της ΑΕΚ από τα έντεκα βήματα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ουζόχο. Η απόκρουση του πέναλτι από τον Νιγηριανό πορτιέρο ανέτρεψε τις ψυχολογικές ισορροπίες του αγώνα και από εκείνο το σημείο και μετά η Ομόνοια κατέστη κυρίαρχος του παιχνιδιού.

Η ΑΕΚ έδειξε να επηρεάζεται αρνητικά από αυτή την εξέλιξη και δεχόταν την πίεση και τις χαμένες ευκαιρίες τη μια πίσω από την άλλη. Ωστόσο, η επιθετική γραμμή της Ομόνοιας δεν ήταν εύστοχη σε όσες ευκαιρίες δημιούργησε.

Ακολούθως, στο τελευταίο τέταρτο η ομάδα της Λάρνακας ανέβηκε, πίεσε εκ νέου και κατάφερε να κερδίσει και δεύτερο πέναλτι. Στο 38′ ο Κάσες ανατράπηκε από τον Κούσουλο και ο διαιτητής του αγώνα υπέδειξε ξανά την άσπρη βούλα.

Αυτή τη φορά ο Τριτσκόφσκι ήταν εύστοχος και στο 39′ σημείωσε το 1-0 και διόρθωσε έτσι το λάθος του. Ωστόσο, το προβάδισμα της ΑΕΚ δεν κράτησε για πολύ αφού η Ομόνοια πίεσε ψηλά και έψαξε για την ισοφάριση.

Ο Δημήτρης Χριστοφή στο 45’+2′ έγραψε το 1-1 μετά από άψογο συνδυασμό στην περιοχή της ΑΕΚ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Από εκει που έμεινε ξεκίνησε το β’ ημίχρονο, με την Ομόνοια να είναι πιο παθιασμένη και να κηνυγά το γκολ  θέλοντας να πετύχει την ανατροπή. Η ΑΕΚ επέλεξε στο πρώτο δεκάλεπτο να παίξει συντηρητικά και να αναμένει το λάθος για να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Αυτή η τακτική όμως δεν βγήκε στους γηπεδούχους με την Ομόνοια σε μια από τις επελάσεις της να το εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο. Στο 66′ ο Γ. Γκόμες έγραψε από κοντά με πλασέ το 1-2 για τους φιλοξενούμενους μετά από μπαλιά του Εσρά στον Ντάρμπισαϊαρ και τετ-α-τετ του τελευταίου με τον Τόνιο.

Η ανατροπή του σκορ δεν πτόησε όμως τους γηπεδούχους που επιβεβαίωσαν το γιατί το παιχνίδι αυτό αποτέλεσε μεγάλο ντέρμπι. Η ΑΕΚ στο επόμενο δεκάλεπτο ανοίχτηκε, πίεσε ψηλά και έψαξε για το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι.

Ακολούθως, λίγο οι αλλαγές και λίγο η κούραση δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να αναπτυχθούν και να γίνουν απειλητικοί.

Πάνω που προσπαθούσαμε να τελειώσουμε το ρεπορτάζ μας, η ΑΕΚ κέρδισε και τρίτο πέναλτι με τον Κούσουλο να ανατρέπει τον Φλοριάν εντός περιοχής. Ο Τριτσκόφσκι ανέλαβε να εκτελέσει για τρίτη φορά και αυτή τη φορά ευστόχησε γράφοντας το 2-2.

RE-PLAY:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

3′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση.

5′ Στριφογυρίζει η μπάλα έξω από την περιοχή της Ομόνοιας, προσπαθεί να απειλήσει η ΑΕΚ.

6′ Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ!

Ο Χέφελ με αριστερό σουτ-μπανανέ εκτός περιοχής στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

7′ Απαντά με ευκαιρία η Ομόνοια!

Από πολύ κοντά ο Μαυρίας πήγε να γυρίσει, έδιωξαν προ του Τόνιο οι της ΑΕΚ.

9′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ!

Στην αντεπίθεση της ΑΕΚ ο Λούφτνερ χτύπησε τον Τριτσκόφσκι με το πόδι στο σώμα και ο διαιτητής του αγώνα υπέδειξε την άσπρη βούλα. Παρά το επικίνδυνο παίξιμο δεν κιτρινίστηκε ο παίκτης της Ομόνοιας.

10′ Εκτελεί ο Τριτσκόφσκι… ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ ο Ουζόχο!

Ο φορ της ΑΕΚ εκτέλεσε ψύχραιμα και χωρίς δύναμη το πέναλτι με τον Ουζόχο να αποκρούει με τα πόδια στο κέντρο της εστίας.

12′ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για την ΑΕΚ!

Ο Τριτσκόφσκι έδωσε στον Γιάννου που βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Ουζόχο, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Στη συνέχεια ο Τέτε έκανε την μπαλιά, ο Τριτσκόφσκι εντός περιοχής έκανε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στα σώματα, ο Ραούλ έπιασε το σουτ, η μπάλα άουτ.

13‘ Διαμαρτύρονται έντονα οι Μπεργκ και Ταραπουλούζης και δέχονται από μία κίτρινη κάρτα.

15′ Φάουλ για την Ομόνοια σε καλό σημείο από τα δεξιά και κίτρινη κάρτα στον Πλάνας.

16′ Εκτελείται το φάουλ, κεφαλιά από τον Ντάρμπισαϊαρ, ψηλά άουτ η μπάλα.

19′ Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια!

Ο Τιάγκο έπιασε το δυνατό συρτό σουτ εντός περιοχής, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τόνιο.

20′ Συνεχίζει να πιέζει η Ομόνοια και νέα ευκαιρία!

Ζητά και πέναλτι η Ομόνοια σε αυτή τη φάση για χέρι του Γκονζάλεθ. Από την επαναληπτική προβολή φαίνεται ότι η μπάλα όντως βρίσκει το χέρι του Ισπανού μπαν της ΑΕΚ, ωστόσο ο διαιτητής του αγώνα έκρινε ότι αυτός δεν είναι σε αφύσικη θέση και ούτε αυξάνει τον όγκο του ποδοσφαιριστή. Έτσι δεν κρίνεται ως παρεμβολή.

25′ Κίτρινη κάρτα στον Γιάννου.

26′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια!

Ο Εσρά μπήκε στην περιοχή, έκανε τη μπαλιά με τον Χριστοφή να κάνει την προβολή, αλλά να μην βρίσκει στόχο.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Τέτε.

28′ Εκτελείται το φάουλ από τα δεξιά από τον Γ. Γκόμες, η κεφαλιά του Λούφτνερ που σκοράρει, αλλά ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ. Καμία διαμαρτυρία από μέρους των φιλοξενούμενων.

ΣΧΟΛΙΟ: Παιχνίδι ψυχολογίας αυτό που βλέπουμε στα πρώτα τριάντα λεπτά της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, κέρδισε και το πέναλτι, αλλά από τη στιγμή που το έχασε επηρεάστηκε αρνητικά. Έτσι η Ομόνοια έχει από εκείνο το σημείο τον έλεγχο και γίνεται διαρκώς απειλητική.

31′ ΑΕΚΟμόνοια πάντα στο 0-0.

38′ Πιέζει ψηλά η ΑΕΚ τα τλευταία λεπτά…

38′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ!

Ο Κούσουλος ανατρέπει τον Κάσες εντός περιοχής και έτσι η ΑΕΚ έχει ακόμα μία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

39′ ΓΚΟΛ! 1-0 για την ΑΕΚ!

Εκτελεί ξανά ο Ιβάν Τριτσκόφσκι και αυτή τη φορά στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ουζόχο και τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας στη δεξιά. Εύστοχος και το πανηγυρίζει έντονα.

43′ Αλλάζουν ξανά οι ψυχολογικές ισορροπίες. Ανεβαίνει και ο ρυθμός του αγώνα.

44′ Ευκαιρία για την Ομόνοια!

Η μπάλα στα πόδια του Χριστοφή από δεξιά, συγκλίνει εντός της περιοχής, πιάνει το δυνατό σουτ με το αριστερό, η μπάλα έχει κατεύθυνση προς τα δίχτυα, κάπου κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

45′ Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45’+2′ ΓΚΟΛ! 1-1 για την Ομόνοια!

Φέρνει το παιχνίδι στα ίσα ο Δημήτρης Χριστοφή με δυνατό πλασέ εντός περιοχής μετά από όμορφο συνδυασμό της επιθετικής γραμμής των φιλοξενούμενων και το πανηγυρίζει έντονα.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ μέρους.

47′ Ευκαιρία για την Ομόνοια!

Έγινε από τα δεξιά η μπαλιά στην περιοχή, μόνος ο Ματ έπιασε την κεφαλιά, άουτ η μπάλα.

49′ Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια!

Ωραίο διαγώνιο σουτ του Εζρά, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τόνιο σε κόρνερ.

55‘ Πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη. Παραμένει το 1-1.

62′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Ραούλ, μέσα ο Ακοράν.

ΣΧΟΛΙΟ: Πραγματικό ντέρμπι το αποψινό. Ανατροπές στην υπεροχή και αμφόρροπο το παιχνίδι σε κάθε δεκάλεπτο. Πιέζει η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά.

65′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Νέο τετ-α-τετ Τριτσκόφσκι με Ουζόχο με τον τελευταίο να κερδίζει.

66′ ΓΚΟΛ! 1-2 για την Ομόνοια!

Πετυγχαίνει την ανατροπή η ομάδα της Λευκωσίας με τον Γ. Γκόμες από κοντά προ κενής εστίας να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Είχε προηγηθεί η μπαλιά του Εσρά στον Ντάρμπισαϊαρ και το τετ-α-τετ του Άγγλου με τον Τόνιο.

70′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Ντάρπισαϊαρ, μέσα ο Μικού.

72′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Χριστοφή, μέσα ο Β. Γκόμες.

74′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Κάσες, μέσα ο Φιόλιτς.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Τιάγκο.

75′ Δεκαπέντε λεπτά για το τέλος. Μεγάλη η αγωνία και ο ρυθμός του παιχνιδιού ανεβαίνει. Λογικό είναι να πιέσει τώρα η ΑΕΚ

80′ Καλή στιγμή για την Ομόνοια!

Αντεπίθεση για την Ομόνοια, ο Εσρά κάνει τη μπαλιά από τα αριστερά, δεν προλαβαίνει ο Μίκου για την προβολή.

86′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Γιάννου, μέσα ο Φλοριάν.

88′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Εζρά, μέσα ο Τζιωνής.

90′ Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

90΄ +6 Πέναλτι για την ΑΕΚ. Ο Κούσουλος ανέτρεψε τον Φλοριάν!

90΄+8 ΓΚΟΛ! 2-2 για την ΑΕΚ!

Ο Τρισκόφσκι ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι!

Τέλος του αγώνα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Τόνιο, Τρουγιόλς, Γκονζάλεθ, Πλάνας, Ραούλ (62΄ Ακοράν), Τέτε, Σάστρε, Κάσες (76΄ Φιόλιτς), Χέφελ, Τρισκόφσκι, Γιάννου (86΄ Φλοριάν)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τάντι, Σπόλιαριτς, Ιωάννου, Αναστασίου, Γκαρσία

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένινγκ Μπεργκ): Ουζόχο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Κούσουλος, Γιόρντι Γκόμες, Τιάγκο, Χριστοφή (72΄ Βίτορ Γκόμες), Εζρά (88΄ Τζιωνής), Νταρμπισάιαρ (71΄ Μίκου)

Στον πάγκο: Παναγή, Χούμποτσαν, Περέιρα, Μανρίκε, Τζιωνής, Ορτέγα, Κακουλής

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 15′ Πλάνας, 25′ Γιάννου, 27′ Τέτε / 13′ Μπεργκ (προπονητής), 13′ Ταραπουλούζης (β. προπονητής), 75′ Τιάγκο

ΟμόνοιαVsΑΕΚ: Η ιστορία όλη…

ΟμόνοιαVsΑΕΚ: Αυτοί που φόρεσαν και τις δύο φανέλες (pics)

Η ΑΕΚ προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη με 0-2 επί της Πάφος FC, ενώ η Ομόνοια προέρχεται από την εντός έδρα νίκη με 2-0 επί της Νέας Σαλαμίνας.

Η Ομόνοια δεν χρωστά παιχνίδι, ενώ η ΑΕΚ χρωστά το παιχνίδι της πρεμιέρας με τον Απόλλωνα.

Οι γηπεδούχοι έχουν τρεις βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι έξι βαθμούς στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.