ΑΕΛ-Ανόρθωση 0-0: Ισοπαλία που δεν «χ»άλασε κανένα (pics&video)

Σε ένα παιχνίδι που δεν θα θυμόμαστε για αρκετό καιρό, ΑΕΛ και Ανόρθωση συμβιβάστηκαν στη λευκή ισοπαλία. Καλύτερη η «Μεγάλη Κυρία» στο πρώτο ημίχρονο, μοιρασμένο το δεύτερο σε φάσεις με τις δύο ομάδες στο τέλος να μην ξεκολλούν από το μηδέν.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Αναγνωριστικό ήταν το τέμπο στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν την μπάλα στη μεσαία γραμμή. Ο Κετσπάγια εξέπληξε παρατάσσοντας τρεις στην άμυνα με σκοπό κυρίως να κρα΄τησει μπάλα.

Στα αρχικά στάδια δεν έκρυβε συγκινήσεις το παιχνίδι με τις καλές στιγμές να είναι ελάχιστες. Αρχικά η ΑΕΛ επιχείρησε να απειλήσει με τον Γκαζαριάν, όμως η διπλή προσπάθεια για σουτ από τον Αρμένιο κατέληξε να αποκρούεται από αμυντικούς της Ανόρθωσης. Από την πλευρά της η Ανόρθωση στο 20’ λεπτό έφθασε κοντά στο γκολ, ο Ράγιος γύρισε στον Ντούρις που ήταν στο ύψος της μεγάλης περιοχής της ΑΕΛ, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, με τον Βοζίνια να είναι όμως σε ετοιμότητα να αποκρούει σε κόρνερ.

Στη συνέχεια το παιχνίδι εκτυλίχθηκε στη μεσαία γραμμή, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν όμως να μη βρίσκουν τους διαδρόμους προς το τέρμα. Σε μία αντεπίθεση της η Ανόρθωση, μετά από κερδισμένο κόρνερ της ΑΕΛ, έφθασε κοντά στο γκολ, όμως η κεφαλιά του Ντούρις στο 37′ μετά από γύρισμα του Γκαλίτσιου κατέληξε άουτ.

Στο τέλος του ημιχρόνου, έγινε μία φάση που θα συζητηθεί τις επόμενες μέρες. Ο Οκριασβίλι τσίμπησε την μπάλα εντός περιοχής, με τον Γκαζαριάν να ανατρέπει τον Γεωργιανό, όμως ο ρεφ Νικολάου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, κάτι που προκάλεσε τις έξαλλες διαμαρτυρίες από τους κυανολεύκους. Η επαναληπτική προβολή δεν δείχνει να δικαιώνει τον διαιτητή για την απόφαση του αυτή, ας περιμένουμε όμως τις απόψεις των ειδικών επί θεμάτων διαιτησίας.

Με δύο αλλαγές ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Κέρκεζ, με τους Γουίλερ και Κάρλος να περνούν στη θέση των κιτρινισμένων Γκοντάλ και Αγκάνοβιτς. Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που στεκόταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 53’ ο Βοζίνια δήλωσε παρών, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράγιος, οριζοντιώθηκε και απέκρουσε σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Εγγλέζου είδε το σουτ του να κτυπάει σε πόδια και να καταλήγει κόρνερ.

Στο 61’ η ΑΕΛ έγραψε την πρώτη της τελική προσπάθεια. Ο Ιβάν Κάρλος μπήκε στην περιοχή, έπιασε το σουτ με τον Λόρια να αποκρούει σταθερά.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε πιο αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να κυνηγήσουν τη νίκη και να φτιάχνουν πιο ξεκάθαρες φάσεις.

Ο Κέρκεζ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του στο 62’ περνώντας μέσα τον Ντάβορ αντί του Τόρες ενώ ο Κετσπάγια πέρασε μέσα σε δέκα λεπτά τους Καλτσά, Σαντίκ και Μανθάτη αντί των Τορνίκε, Ντούρις και Βασιλακάκη.

Στο 71’ η ΑΕΛ έφθασε μία ανάσα από το γκολ, όμως η γυριστή κεφαλιά του Τεσέιρα μετά από εκτέλεση κόρνερ βρήκε σε ετοιμότητα τον Λόρια που εκτινάχθηκε και απέκρουσε. Στη συνέχεια η Ανόρθωση έφτιαξε δύο καλές προϋποθέσεις, το γύρισμα του Καλτσά απομακρύνθηκε την ύστατη στιγμή πριν ο Μανθάτης βρεθεί σε θέση βολής, ενώ στο 80’ ο Βοζίνια νίκησε τον Ράγιος σε τετ-α-τετ. Στο 85’ είχαμε σπουδαία ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Αβραάμ να βλέπει την κεφαλιά του εντός της περιοχής να περνά μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λόρια.

Το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

REPLAY

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

Με κίτρινες φανέλες και σκούρα μπλε παντελονάκια η ΑΕΛ, με  τα μπλε της η Ανόρθωση.

Θερμό χειροκρότημα για τον Κετσπάγια και τους ποδοσφαιριστές του από τους φίλους της Ανόρθωσης στη Δυτική.

Όλα έτοιμα για την έναρξη.

Έναρξη του αγώνα.

5′ Κίτρινη στον Αγκάνοβιτς, για φάουλ στον Γκαλίτσιο.

7′ Φάουλ για την Ανόρθωση.

11′ Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΛ. Ο Καζαριάν επιχείρησε δύο φορές με σουτ να απειλήσει, ωστόσο οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων απέκρουσαν.

12′ Κίτρινη στον Ντούρις.

16′ Κίτρινη στον Αντάμοβιτς.

17′ Κίτρινη στον Γκοντάλ. Φάουλ σε σχετικά καλό σημείο για την Ανόρθωση.

19′ Απευθείας εκτέλεη φάουλ από τον Ράγιος, η μπάλα άουτ.

20′ Πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση! Ο Ράγιος από δεξιά, γύρισε στο ύψος της μεγάλης περιοχής στον Ντούρις, εκεί ο Σλοβάκος έκανε το σουτ με την μία, ωστόσο ο Βοζίνια ήταν σε ετοιμότητα και  απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 30′ το παιχνίδι, κυκλοφορεί περισσότερο την μπάλα η Ανόρθωση, δίχως φάσεις όμως στα τελευταία 10 λεπτά.

36′ Κόρνερ για την ΑΕΛ. Το πρώτο για τους γηπεδούχους.

37′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση στην αντεπίθεση, ο Γκαλίτσιος από δεξιά έκανε τη σέντρα, η κεφαλιά του Ντούρις κατέληξε άουτ.

Τραυματίας στο έδαφος ο Κυριάκου. Ίσως προκύψει αλλαγή.

45′ Ανατροπή του Οκριασβίλι από τον Καζαριάν, παίζεται δείχνει ο Νικολάου κάτι που ξεσηκώνει θύελλα διαμαρτυριών.

Τέλος ημιχρόνου.

46′ Αλλαγές για την ΑΕΛ. Ο Γουίλερ αντί του Γκοντάλ. Ο Κάρλος αντί του Αγκάνοβιτς.

53′ Πολύ καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ράγιος, ο Βοζίνια οριζοντιώνεται και αποκρούει σε κόρνερ.

58′ Διαγώνιο σουτ από τον Εγγλέζου, θα κοντράρει σε πόδια και θα καταλήξει κόρνερ.

61′ Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Ο Ιβάν Κάρλος μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ, με τον Λόρια να αποκρούει.

62′ Γύρισμα του Αβραάμ από αριστερά, ο Σίλτενφελντ προ του Κάρλος θα διώξει σε κόρνερ.

63′ Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Στη θέση του Τόρες πέρασε ο Ντάβορ.

63′ Αλλαγή και για την Ανόρθωση. Ο Καλτσάς στη θέση του Τορνίκε.

65′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Ντούρις θα περάσει εκτός, στη θέση του ο Σαντίκ.

70′ Μακρινό σουτ του Αβραάμ, θα κοντράρει και θα καταλήξει κόρνερ.

71′ Μεγάλη απόκρουση από τον Λόρια. Μετά από κόρνερ ο Τεσέιρα θα πάρει την κεφαλιά με τον Γεωργιανό κήπερ να αποκρούει ενστικτωδώς.

Κίτρινη στον Γουίλερ.

73′ Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Στη θέση του Βασιλακάκη, πέρασε ο Μανθάτης.

74′ Γύρισμα του Καλτσά, προ του Σαντίκ θα απομακρύνουν σε κόρνερ οι γηπεδούχοι.

80′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Βοζίνια θα νικήσει τον Ράγιος σε τετ-α-τετ.

85′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, με την κεφαλιά του Αβραάμ να περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.