Δεν χάνει, αλλά… ούτε κερδίζει η Σοσιεδάδ! Οι Βάσκοι έμειναν για τρίτο διαδοχικό ματς από την έναρξη της La Liga στην ισοπαλία, αυτή τη φορά στην έδρα της Λας Πάλμας (0-0). Κάπως έτσι, παραμένουν αήττητοι αλλά παράλληλα και χωρίς νίκη μετά το ξεκίνημα του πρωταθλήματος, με τους γηπεδούχους να έχουν δύο ισοπαλίες και μία ήττα σε τρια ματς.
Ανώτερη στο πρώτο μέρος του αγώνα η Λας Πάλμας, είχε την κατοχή και ψαχνόταν διαρκώς για να βρει το προβάδισμα αλλά σπατάλησε τις ευκαιρίες που έφτιαξε, με τις καλύτερες όλων να έρχονται από τα πόδια των Ραμίρες και Λουαντίς. Ο Κούμπο λίγο έλειψε δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου να δώσει σκορ στο ματς στην πρώτη φάση της Σοσιεδάδ, ενώ στο 74’ ο Θουμπιμένδι είχε την δική του καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.
Με τις δύο ομάδες να μην τα παρατάνε και να ψάχνονται ως το τέλος, έχοντας από μία καλή ευκαιρία για να πάρουν τη νίκη. Πρώτα η ομάδα από τα Κανάρια Νησιά με τον Λουαντίς στο 83’ και τρία λεπτά μετά οι Βάσκοι με τον Αλί Τσο. Τίποτα, όμως, δεν άλλαξε και το 0-0 παρέμεινε ως το φινάλε του αγώνα…