Καραμπάχ-ΑΠΟΕΛ 0-2: «Τούμπα» στο Μπακού και πάει ομίλους! (pics&vids)

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 2-0 (Ντε Βινσέντι 35′ πεν., Μάτιτς 68′) την Καραμπάχ στο Μπακού, έσβησε την ήττα με 1-2 στο ΓΣΠ και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Champions League.

Εξασφαλισμένη θέση σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης για την ομάδα της Λευκωσίας.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ και να κερδίσει χρόνο για τον μεγάλο σκοπό, την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League. Οι Γαλαζοκίτρινοι στα πρώτα λεπτά δέχθηκαν πίεση από την Καραμπάχ όμως δεν πληγώθηκαν με τον αμυντικό μηχανισμό των πρωταθλητών Κύπρου να ανταποκρίνεται στην πρόκληση των πρώτων λεπτών σε ένα εχθρικό γήπεδο.

Μετά το 15′ ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και κατάφερε να δημιουργήσει το σκηνικό που ήθελε. Κράτησε μπάλα κι έγινε πιο επικίνδυνος στα καρέ των Αζέρων. Στο 34′ ο Ιωάννου κέρδισε το πέναλτι που αξιοποίησε ο Ντε Βινσέντι ένα λεπτό αργότερα. Το προβάδισμα έφερε… μούδιασμα στους ποδοσφαιριστές της Καραμπάχ που δεν κατάφεραν να αντιδράσουν ουσιαστικά ενώ ο Μπέλετς στο 43′ εξουδετέρωσε προσπάθεια των γηπεδούχων διατηρώντας το μηδέν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΑΠΟΕΛ πιέστηκε και στο πρώτο 15λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου όμως κατάφερε να βγει αλώβητος κυνηγώντας το δεύτερο γκολ στη συνέχεια. Στο 68′ ο Ούρος Μάτιτς βρήκε χώρο εκτός περιοχής και με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό πόδια έκανε το 0-2 που χάρισε την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League.

Re-Play:
4′ Φάουλ έξω από την περιοχή πλάγια για τον ΑΠΟΕΛ. Απομακρύνουν οι αμυντικοί.
6΄ Ο Σλάβτσεφ πήγε για την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από κόρνερ αλλά δεν την έπιασε όπως θα ήθελε.
11′ Σέντρα από δεξιά με τον Σλάβτσεφ, στοπάρει και κάνειτ ο γυριστό σουτ ο Εμρέλι, άουτ
15′ Μακρινό κακό σουτ από τον Ντε Βινσέντι, άουτ
19′ Σουτ του Σλάβτσεφ, άουτ
24′ Προβολή από τον Μπέζιακ μετά από σέντρα του Ιωάννου, πάνω στον Βάγκνερ
27΄ Ο Μπέζιακ έκανε την κεφαλιά και έξιωσε σε κόρνερ ο Μεντβέτεφ.
30′ Κίτρνη στον Ντε Βινσέντι για φάουλ
34′ Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Νικόλας Ιωάννου κέρδισε το πέναλτι και ο Ντε Βινσέντι αναλαμβάνει την εκτέλεση…
35′ ΓΚΟΛ! Ο Ντε Βινσέντι ανοίγει το σκορ από το σημείο του πέναλτι

35′ Ο Μπέζιακ έκλεψε γύρισε την μπάλα στον Πάβλοβιτς που σουτάρει άουτ
43′ Τεράστια απόκρουση από τον Μπέλετς σε σουτ από τον Ζουμπίρ
Τέλος ημιχρόνου
Έναρξη δεύτερου μέρους
47′ Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ντε Βινσέντι. Ο Βάγκνερ απέκρουσε δύσκολα το δυνατό σουτ του Ντε Βινσέντι, ενώ η μπάλα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι.
49΄ Ο Μπέλετς βγήκε προλαβαίνοντας τον Ζουμπίρ ο οποίος έφυγε πίσω από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ.
51′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καραμπάχ. Λίγο έλειψε να μπει αυτογκολ από τον Μερκή, στην επιστοφή της μπάλα ο Λαφράνς έβαλε το σώμα και απέκρουσε σωτήρια.
55′ Δοκάρι σε σουτ του Αλμέιδα
58′ Ο Σλάβτσεφ με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ!
61′ Χαλένιους αντί Ντε Βινσέντι και αλλαγή συστήματος ο ΑΠΟΕΛ.
64′ Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ λίγο έξω από την περιοχή και κίτρινη στον Μαμάτοφ στο 64′. Εκτέλεσε ο Μάτιτς, η μπάλα άουτ
68′ ΓΚΟΛ! Ο Μάτιτς με γκολάρα κάνει το 0-2! Σκορ πρόκρισης τώρα για τον ΑΠΟΕΛ.

73′ Κιντάνα στη θέση του Σλάβτσεφ
73′ Σόουζα στη θέση του Πάβλοβιτς
78′ Κεφαλιά από τον Αΐλτον, κόρνερ
81′ Γκέγε αντί Ζουμπίρ
83′ Γιάκολις αντί Μπέζιακ
85′ Σουτ του Κιντάνα από καλή θέση, άουτ
87′ Αράζ στη θέση του Αΐλτον
90′ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
90’+1′ Κίτρινη στον Τάμαρι για την αντίδραση σε φάουλ
90’+4′ Κόκκινη στον Αλμέιδα σε δυνατό φάουλ στον Σόουζα
Τέλος αγώνα!

Καραμπάχ: Βάγκνερ, Αίλτον, Μαμάτοφ, Μεντβέντεφ, Σλάβτσεφ, Μίτσελ, Ρομέρο, Εμρέλι, Σαντίγκοφ, Ζουμπίρ, Αλμέιδα
Στον πάγκο:Μαγκομεντιαλίγεφ, Γκαράγεφ, Αράζ, Κιντάνα, Ριέρας, Χουσείνοφ, Γκέγε.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ιωάννου, Μιχαίλοβιτς, Λαφράνς, Μερκής, Γκέντσογλου, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι(Χαλένιους 61′), Μπέζιακ(Γιάκολις 83), Τάμαρι, Πάβλοβιτς(Σόουζα 73′)
Στον πάγκο οι Βάτερμαν, Καλογήρου, Αλωνεύτης, Βιντιγκάλ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάνιελ Σιέμπερτ (Γερμανία)
Α΄ ΒΟΗΘΟΣ: Γιαν Σίντελ (Γερμανία)
Β΄ ΒΟΗΘΟΣ: Λάσε Κοσλόφσκι (Γερμανία)
ΤΕΤΑΡΤΟΣ: Μάρτιν Πίτερσεν (Γερμανία)

*Περισσότεροι από 27 χιλιάδες οπαδοί της Καραμπάχ βρίσκονται στο γήπεδο.

*Ο εκπρόσωπος Τύπου του ΑΠΟΕΛ Νεκτάριος Πετεβίνος μίλησε πριν την έναρξη του ματς στην Cablenet: «Στο ποδόσφαιρο πάντα υπάρχουν πιθανότητες. Στο πρώτο παιχνίδι η Καραμπάχ δεν ήταν η καλύτερη ομάδα. Τα δεδομένα άλλαξαν. Μπορούμε να το παλέψουμε φτάνει να παρουσιαστούμε καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα. Θα διεκδικήσουμε τις λίγες πιθανότητες που έχουμε. Πάντα πάμε για να πάρουμε τη νίκη και θα παλέψουμε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο».