Νικηφόρο ξεκίνημα για την Εθνική μας ομάδα Παίδων Κ15 στο διεθνές αναπτυξιακό τουρνουά που διοργανώνει η ΚΟΠ σε συνεργασία με την UEFA.
Σε αγώνα που έγινε στο “Στέλιος Κυριακίδης”, η Κύπρος νίκησε με  5-0 το Σαν Μαρίνο και πήρε τους πρώτους της τρεις βαθμούς στον όμιλο.

Ο Γιώργος Κέστας άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό και  ο Αργύρης Μάξιμος Οικονόμου πέτυχε το 2-0 στο 40′ διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Κρίστιαν Καζακαίος στο 67′, ο Ρομπέρτος Ρωτής στο 76′ και ο Δαυίδ Γερασίμου στο 86′  διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα σε ένα αγώνα στον οποίο η ομάδα μας ήταν σαφώς ανώτερη και έφτασε δίκαια στην ευρεία νίκη.
Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική μας την Παρασκευή η Αρμενία, στις 14:30 στο Στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης».

Κύπρος (Β. Κουλουντής): Μάρκος Άδωνη, Κωνσταντίνος Λυθραγκωμίτης, Μιχάλης Χατζηχαμπή (77′ Φίλιππος Θεοδώρου), Μιχάλης Νεοφύτου, Αντώνης Κονής (77′ Μάριος Τούμπας), Μάξιμος Αργύρης Οικονόμου (46′ Ρομπέρτος Ρωτής),  Σάββας Σάββα (46′ Δαυϊδ Γερασίμου), Γεώργιος Κέστας (67′ Παρασκευάς Κωνσταντίνου), Κρίστιαν Καζακαίος (67′ Μαρνέρος Χριστοδούλου), Σωτήρης Παναγή (67΄Λούκας Παρτασίδης), Ανδρέας Κάππος (46′ Κυριάκος Χριστοδούλου).
Στον άλλο αγώνα του τουρνουά, η Βουλγαρία νίκησε με 1-0 την Αρμενία.

Το πρόγραμμα των αγώνων:
1η αγωνιστική:
Αρμενία – Βουλγαρία 0-1
Κύπρος – Σαν Μαρίνο 5-0

2η αγωνιστική, Παρασκευή 01.12.2023
11:00 Βουλγαρία – Σαν Μαρίνο / Κοινοτικό Στάδιο Κουκλιών
14:30 Κύπρος – Αρμενία  / Στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης»

3η αγωνιστική, Δευτέρα 04.12.2023
10:00 Αρμενία – Σαν Μαρίνο / Κοινοτικό Στάδιο Κουκλιών
14:30 Κύπρος – Βουλγαρία  /  Στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης»

Σύμφωνα με τους κανονισμούς του τουρνουά, αν ένας αγώνας τελειώσει ισόπαλος, ακολουθούν πέναλτι. Η νικήτρια ομάδα στα πέναλτι παίρνει δύο βαθμούς και η ηττημένη ένα βαθμό.