Ζαλγκίρις-Απόλλωνας 0-2: Ισχυρό προβάδισμα με Πίττα-Ζελάγια (pics&video)

Με σκόρερ τους Πίττα (14′) και Ζελάγια (90’+ πεν.) ο Απόλλωνας νίκσε 2-0 την Ζαλγκίρις στην Λιθουανία και εξασφάλισε ένα αποτέλεσμα που αυξάνει τις πιθανότητες πρόκρισης για την ομάδα της Λεμεσού.

H εικόνα του αγώνα

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2′ έχασε την πρώτη του ευκαιρία, ότα μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάρκοβιτς, η μπάλα έφτασε στον Σαρδινέρο ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 14’ όμως η ομάδα του Αυγουστή κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με σκόρερ τον Ιωάννη Πίττα, ο οποίος πήρε όμορφα την μπάλα και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Μικεγιόνις και έκανε το 0-1.

Στο 39′ οι γαλάζιοι πήγαν να απειλήσουν όταν ο Πέδρο έκανε τη σέντρα αλλά Ζελάγια δεν πρόλαβε να ακουμπήσει την μπάλα με αποτέλεσμα ο Μικεγιόνις να διώχνει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες στο γήπεδο με αποτέλεσμα να μην βλέπουμε κάποια αξιόλογη φάση μέχρι το 69’. Σε εκείνο το σημείο οι γαλάζιοι απείλησαν όταν ο Ζελάγια βρήκε τον Γκακπέ ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 89′ ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι όταν ο Πίττας μπήκε στην περιοχή έκανε το τακουνάκι με τον Ζελάγια να κερδίζει το πέναλτι. Ο Ζελάγια ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το τελικό 2-0.

Ζάλγκιρις (Μ. Κέπας): Μικεγιόνις, Σίλβα(59′ Κλονιούνας), Ντάπκους, Φιγκεϊράδο, Μπούσμαν, Ρομαντόφσκι, Σιλκάιτις, Σίρβις(79′ Οτελέ), Σεσπλάουκις(65′ Πιλιμπάιτις), Σαντάουσκας, Γιαλκεβίτσιους

Στον πάγκο: Ματούζας, Μόκους, Άνισας, Κρουσνάουσκας

Απόλλων (Σ. Αυγουστή): Μολ, Σελίμοβιτς(46′ Σάλαϊ), Σακέτι, Μπεσάτ, Πίττας, Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Ζοάο Πέδρο, Παπουλής(65′ Γκακπέ), Γιούστε, Σαρδινέρο(79′ Αγκίρε)

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Ουεντραόγκο, Σπόλιαριτς, Βασιλείου

Διαιτητές: Αντμίρ Σέχοβιτς (Αμέρ Μάτσιτς – Γκόραν Ντούγιακ), Χάρις Καλγιάνατς (Βοσνία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φιγκεϊράδο, Σιλκάιτις, Γιαλκεβίτσιους / Ζελάγια, Πέδρο, Σακέτι

Re-Play:

Τέλος αγώνα

90′ ΓΚΟΛ 0-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζελάγια

89′ Πέναλτι για τον Απόλλωνα. Ο Πίττας στην περιοχή έκανε το τακουνάκι με τον Ζελάγια να κερδίζει το πέναλτι.

71′ Σέντρα από τον Πέδρο ο Ζελάγια κάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε και πάλι εκτός.

69′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Ζελάγια να δίνει στον Γκάκπε, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

65′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα με τον Γκάκπε να παίρνει τη θέση του Παπουλή.

51′ Σουτ από τον Μάρκοβιτς, μαζεύει εύκολα ο τερματοφύλακας της Ζαλγκίρις

46′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα με τον Σάλαϊ να παίρνει την θέση του Σελίμοβιτς και πραγματοποιεί το ντεμπούτο του.

46′ Έναρξη β’ μέρους

Tέλος πρώτου μέρους.

39′ Ο Πέδρο έκανε τη σέντρα αλλά Ζελάγια δεν πρόλαβε να ακουμπήσει την μπάλα με αποτέλεσμα ο Μικεγιόνις να διώχνει σε κόρνερ.

22′ Ευκαιρία για τηνΖαλγκίρις. Ο Φιγκειράδο έκανε το σουτ αλλά ο Γιούστε έβαλε την κόντρα και ο Μπεσάτ έδιωξε σε κόρνερ.

14′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα και 0-1 με σκόρερ τον Πίττα! Ο Πίττας πήρε την μπάλα με δυνατό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Μικεγιόνις και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

2′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάρκοβιτς, η μπάλα έφτασε στον Σαρδινέρο ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

1′ ‘Eναρξη αγώνα

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Ζάλγκιρις (Μ. Κέπας): Μικεγιόνις, Σίλβα, Ντάπκους, Φιγκειράδο, Μπούσμαν, Ρομαντόφσκι, Σιλκάιτις, Σίρβις, Σεσπλάουκις, Σαντάουσκας, Γιαλκεβίτσιους

Στον πάγκο: Ματούζας, Μόκους, Άνισας, Κρουσνάουσκας, Οτέλε, Κλονιούνας, Πιλιμπάιτις

Απόλλων (Σ. Αυγουστή): Μολ, Σελίμοβιτς, Σακέτι, Μπεσάτ, Πίττας, Μάκοβιτς, Ζελάγια, Ζοάο Πέδρο, Παπουλής, Γιούστε, Σαρδινέρο

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Ουεντραόγκο, Αγκίρε, Σάλαϊ, Σπόλιαριτς, Γκακπέ, Βασιλείου

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Διαιτητής ο Βόσνιος Αντμίρ Σέχοβιτς (Admir Šehović).

Βοηθοί του θα είναι οι συμπατριώτες του Αμέρ Μάτσιτς (Amer Macić) και Γκόραν Ντούγιακ (Goran Dujak), ενώ τέταρτος διαιτητής είναι ο Χάρις Καλγιάνατς (Haris Kaljanac).

Παρατηρητής διατησίας από το Βέλγιο είναι ο Γκάι Γκοθάλς (Guy Goethals), ενώ παρατηρητής αγώνα είναι από το Λιχτεστάιν ο Έντουαρντ Κιντλ (Eduard Kindle).