ΑΕΚ-Πετροκούμπ: 1-0: Αρχή με το… δεξί! (pics&vid)

Mε νίκη ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις η ΑΕΚ.

Απέναντι στην Πέτροκουμπ Μολδαβίας η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιάκεθ επικράτησε με το στενό 1-0, χάρη στο γρήγορο (3’) γκολ του Έκτορ Χέφελ.

Παρά τις προσπάθειες των δευτεραθλητών Κύπρου, το σκορ δεν μεγάλωσε και έτσι θα επιχειρήσουν να σφραγίσουν την πρόκριση στον επαναληπτικό. Σημαντικό όμως το προβάδισμα για την ομάδα της Λάρνακας.

Του Τάσου Θεοδώρου

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ιδανικά ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους δευτεραθλητές Κύπρου, καθώς ο Έκτορ Χέφελ μόλις στο 3′ και στην πρώτη ευκαιρία της ομάδας με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ. Το προβάδισμα της ΑΕΚ έδωσε στους ποδοσφαιριστές της σημαντικό ψυχολογικό προβάδισμα για τη συνέχεια.

Οι «κιτρινοπράσινοι» συνέχισαν να έχουν τις πρωτοβουλίες των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, ψάχνοντας για το δεύτερο γκολ που θα τους απέβαλλε ακόμη περισσότερο άγχος και πίεση. Στο 22′ ο Μοϊσόφ με κεφαλιά δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα γκολ των Λαρνακέων.

Άμεση ήταν η απάντηση των φιλοξενούμενων που στο 23′ με τον Τάρας να πιάνει το σουτ στην κίνηση να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Τόνιο.

Ακολούθως το παιχνίδι ισορροπήθηκε με τους φιξενούμενους να παίρνουν μέτρα μπροστά στο γήπεδο και να προσπαθούν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις προς την εστία του Τόνιο, χωρίς όμως να μπορούνα να διασπάσουν την πολύ καλά στημένη αμυντική γραμμή της ΑΕΚ.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα η ΑΕΚ κυρίως με πλαγιοκοπήσεις και στημένες μπάλες επιχείρησε να φτάσει στο 2-0, αλλά λίγο η αστοχία και λίγο η ατυχία στο 45’+2′ όταν και είχε δοκάρι, δεν της επέτρεψαν να πάει στα αποδυτήρια με μεγαλύτερο προβάδισμα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Διαφορετικά μπήκαν οι δύο ομάδες στην επανάληψη. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και το παιχνίδι ισορροπήθηκε, με την ΑΕΚ να παρουσιάζει πρόβλημα στην ανάπτυξη.

Παρά το ότι δημιουργήθηκαν οι ευκαιρίες, εντούτις η επιλογή των δύο τεχνικών να δώσουν έμφαση σε κινήσεις τακτικής, αύξησε τα φάουλ, τα νεύρα και την πίεση στη μεσαία γραμμή.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεφτε σταδιακά, ενώ η υγρασία και η ψηλή θερμοκρασία υποχρέωσαν τον διαιτητή του αγώνα σε νέο time-out για νερό στα μέσα του β’ μέρους.

Η ΑΕΚ θα μπορούσε να φτάσει στο 2-0 σίγουρα στο 83’, αν στη διπλή σπουδαία της ευκαιρία ο Γιάννου ήταν εύστοχος από κοντά.

Τελικά, όσο φιλότιμη και εργατική κι αν ήταν η ΑΕΚ στο γήπεδο, διατηρήθηκε το 1-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό.

Re-Play

A’ HMIXΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

3′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι.

3′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 για την ΑΕΚ!!!

Mε απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά ο Χέφελ στέλνει την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του Κρίστιαν και ξεσηκώνει τον κόσμο στις εξέδρες.

7′ Κάποιο πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Ντέντοφ.

8′ Επαναρχίζει το παιχνίδι.

10′ Αναγκαστική αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Έξω ο Ντένοφ, μέσα ο Γκούλτσεακ.

11′ Πιέζει η ΑΕΚ για το δεύτερο γκολ, κακό τελείωμα από τον Τριτσκόφσκι.

20′ Εικοσάλεπτο στην αναμέτρηση. ΑΕΚ-Πέτροκουμ στο 1-0.

22′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Ο Χέφελ εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Μοϊσόφ ήταν στην κατάλληλη θέση, έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως δεν βρήκε στόχο με την μπάλα να περνά αριστερότερα από το κάθετο δοκάρι το Αβράμ.

23′ Απαντά με ευκαιρία η Πέτροκουμπ.

Κάθετη πάσα προς τον Τάρας που έκανε το σουτ, με τον Τόνιο να μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία.

25′ ΣΧΟΛΙΟ: Συνεχίζει να έχει τον έλεγχο η ΑΕΚ. Ένα δεύτερο τέρμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου θα «κλείδωνε» τη σημερινή νίκη. Μπορεί και έχει και το ψυχολογικό πλεονέκτημα.

26′  Δίλεπτο time-out για νερό.

28′ Επαναρχίζει ο αγώνας.

30′ Hμίωρο στη Λάρνακα. Πάντα στο 1-0.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Μούτρακ.

34′ Κίτρινη κάρτα στον Τζου.

35′ Εκτέλεση φάουλ από τον Τρουγιόλς, η μπάλα άουτ.

36′ Σπουδαία μεταβίβαση από τον Γιάννου στον Φλοριάν, το γύρισμα από τον τελευταίο και κόρνερ για την ΑΕΚ από τα δεξιά.

37′ Περνά χωρίς αποτέλεσμα το κόρνερ.

40′ Πέντε λεπτά για το ημίχρονο.

43′ Αρκετά τα φάουλ στο παιχνίδι. Δύο όμως μόνο οι κάρτες από τον ρεφ του αγώνα.

45′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

45+2′ Φάουλ για την ΑΕΚ από τα αριστερά.

ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Η μπάλα μετά την εκτέλεση φάουλ του Σάστρε και παρέμβαση του Τάρας κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι της Πέτροκουμπ.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

B’ HMIXΡΟΝΟ

Αλλαγή στο ημίχρονο για την ΑΕΚ. Έξω ο Θ. Ιωάννου, μέσα ο Τέτε.

Έναρξη β’ μέρους.

47‘ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Κοντινή κεφαλιά από Μόισοφ απέκρουσε και έσωσε ο Άβραμ.

49′ Κίτρινη κάρτα στον Κογιοτσάρι.

51′ Κίτρινη κάρτα στον Τριτσκόφσκι.

54‘ Φάουλ σε καλό σημείο για την Πέτροκουμπ.

Συρτό σουτ από τον Κοχοκάρι, δεν ανησυχεί και μπλοκάρει ο Τόνιο.

55′ Κάποια αψιμαχία μπροστά από τον πάγκο της Πέτροκουμπ.

Από το re-play φαίνεται ο Ντζομο να χτυπά στη διεκδίκηση στον αέρα το κεφάλι του Φλοριάν.

56′ Κίτρινη κάρτα στον Ντζομο και πρώτες βοήθειες στον φορ της ΑΕΚ.

58′ ΣΧΟΛΙΟ: Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα στο β’ μέρος. Η ΑΕΚ δυσκολεύεται να κυκλοφορήσει την μπάλα και να γίνει απειλητική. Θέλει προσοχή το παιχνίδι.

60′ Πάει να χαλάσει τώρα το παιχνίδι… Φάουλ και ύπουλα χτυπήματα και από τις δύο πλευρές…

60′ Κίτρινη κάρτα στον Τάρας.

61′ Αλλαγή για την Πέτροκουμπ. Έξω ο Τάρας, μέσα ο Σλίβιτσα.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Μπέγιαν.

68′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Χέφελ, μέσα ο Ακοράν.

69′ Επικίνδυνο σουτ προς τον Τόνιο!

Ο Τζού από μακριά έκανε του δυνατό σουτ, η μπάλα πήρε μια επικίνδυνη τροχιά και ο Τόνιο έδιωξε με τα δάκτυλα σε κόρνερ.

70′ Αλλαγή για την Πέτρογουμ. Έξω ο Μπέγιαν, μέσα ο Τούρσαν.

74′ Δίλεπτο time-out για νερό.

76′ Επαναρχίζει το παιχνίδι.

81′ «Κύμα» τώρα από τους νεοσύλλεκτους στη νότια εξέδρα. Το απολαυάνουν οι στρατιωτές!

83′ ΔΙΠΛΗ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για την ΑΕΚ!

Συνεργασία Τριτσκόφσκι με τον Απόστολο Γιάννου ο οποίος  έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα της Πετροκούμπ να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

90’+1‘ Ο Φλοριάν δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα από κοντά, έπειτα από σέντρα από δεξιά.

Tέλος αγώνα

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΕΚ (Ι. Ιδιάκεθ): Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Τρισκόφσκι, Χέφελ(68′ Ακοράν), Γκονζάλεθ, Ιωάννου(46′ Τέτε), Σάστρε, Φλοριάν, Ραούλ, Γιάννου

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τάντι, Ακοράν, Τέτε, Αναστασίου, Κωνσταντίνου, Κάσες

Πέτροκουμπ (Λ. Ποπέσκου): Αβράμ, Ντζομό, Μουντράκ, Τάρας(63′ Σλίβτσα), Ντεντόβ(10′ Γκουίλτσεακ), Μπεζιάν(70′ Τσούρκαν), Κοτζιοκάρι, Ντουάνια, Ποτιρνίτσε, Τζου, Τζαρντάν

Στον πάγκο: Ρέιλαν, Ρούσου, Τουρκάν, Σλίβτσα, Γκουίλτσεακ, Μπογκντάνοβιτς, Τίτσουλ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51′ Τριτσκόφσκι / 32′ Μούτρακ, 34′ Τζου, 49′ Κογιοτσάρι, 55′ Ντζομο, 60′ Τάρας, 67′ Μπέγιαν

Βοηθοί οι Τomáš Vorel, Gabriel Ádám και 4ος ο Pavol Chmura

Παρατηρητής διαιτησίας ο Μαλτέζος Charles Agius και παρατηρητής αγώνα ο Δανός Jan Damgaard