Φανέρωσε κάποια πράγματα ο Κέρκεζ

Νικηφόρο ήταν το χθεσινό πρώτο φιλικό της ΑΕΛ επί Βουλγαρικούς εδάφους αφού επικράτησε με 1-0 της Ραντ, με γκολ του Αντάμοβιτς.

Σαφώς και το σκορ είναι το τελευταίο που ενδιαφέρει τον Ντούσαν Κέρκεζ αφού σκοπός των φιλικών είναι ο κόουτς να δοκιμάσει ποδοσφαιριστές και συστήματα.

Συγκεκριμένα ο Βόσνιος τεχνικός παρέταξε την ομάδα του στο πρώτο μέρους με τους Βοζίνια, Α.Τεσέιρα, Τζούνιορ, Γκοντάλ, Ν. Τεϊσειρα, Νταβόρ, Γκαστανάγια, Αντάμοβιτς, Γουήλερ, Χουράδο, Αγκάνοβιτς. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Πρόσεκ, Χ. Κυριάκου, Μουστάκης, Ράσο, Τόρες, Νταβόρ, Γκαστανάγια, Γερολέμου, Αβραάμ, Κάρλος, Γκαζαριάν.

Όπως βλέπετε μόνο οι Γκαστανάγια και Νταβόρ αγωνίστηκαν σε όλο το παιχνίδι με τους υπόλοιπους να παίζουν από ένα ημίχρονο.

Ο Κέρκεζ χρησιμοποίησε το σύστημα 3-5-2 σε όλο το 90λεπτο του αγώνα. Αυτό το σύστημα το χρησιμοποίησε προς το τέλος του πρωταθλήματος την περσινή σεζόν αλλά και σε αγώνες του Κυπέλλου και φαίνεται πως του άρεσε.

Με αυτό το σύστημα αναμένεται να κατεβεί και στα υπόλοιπα φιλικά έτσι ώστε οι ποδοσφαιριστές του να το εμπεδώσουν καλύτερα και να είναι πανέτοιμοι ενόψει του αγώνα με τον Άρη Θεσσαλονίκης.