Η κλήρωση του Europa League

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για τον β’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ΑΕΚ αν προκριθεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Levski Sofia (BUL)/MFK Ružomberok (SVK)

Τον Άρη Θεσσαλονίκης θα αντιμετωπίσει η ΑΕΛ! Το πρώτο ματς στην Ελλάδα.

Τον νικητή του ζευγαριού Brann (NOR)/Shamrock Rovers (IRL) θα αντιμετωπίσει ο Απόλλωνας στον Β’ προκριματικό γύρο του Europa League εφόσον προκριθεί. Εκτός έδρας το πρώτο ματς για την λεμεσιανή ομάδα.

 

 

Re-play:

14:10

Μία ώρα για την κλήρωση.

14:19

Η κατάσταση με την προκλήρωση.

Group 1

SP Tre Penne (SMR)/FC Santa Coloma (AND) v Sūduva (LTU)/Crvena zvezda (SRB)
BATE Borisov (BLR)/Piast Gliwice (POL) v Dundalk (IRL)/Riga FC (LVA)
Partizani (ALB)/Qarabağ (AZE) v Sheriff Tiraspol (MDA)/Saburtalo (GEO)

Group 2

Ararat Armenia(ARM)/AIK (SWE) v Feronikeli (KOS)/Lincoln Red Imps (GIB)
Valur Reykjavík (ISL)/Maribor (SVN) v Ferencváros (HUN)/Ludogorets (BUL)
Slovan Bratislava (SVK)/Sutjeska (MNE) v The New Saints (WAL)/Winners of the preliminary round

Group 3

Losing finalist, preliminary round v Astana (KAZ)/CFR Cluj (ROU)
HJK Helsinki (FIN)/HB Tórshavn (FRO) v Linfield (NIR)/Rosenborg (NOR)
Nõmme Kalju (EST)/Shkëndija (MKD) v F91 Dudelange (LUX)/Valletta (MLT)

Seeded sides in bold

—–

Second qualifying round main/League path (25 July & 1 August): draw at 14:00CEST, 19 June

Group 1

Dinamo Minsk (BLR)/Liepāja (LVA)
Espanyol (ESP)
Laçi (ALB)/Hapoel Beer-Sheva (ISR)
Atromitos (GRE)
Arsenal Tula (RUS)

IFK Norrköping (SWE)/Saint Patrick’s (IRL)
Neftçi (AZE)/Speranta Nisporeni (MDA)
Stjarnan (ISL)/Levadia Tallinn (EST)
Široki Brijeg (BIH)/Kairat Almaty (KAZ)
Cracovia Krakòw (POL)/Dunajská Streda (SVK)

Group 2

Sturm Graz (AUT)
Utrecht (NED)
AEK Larnaca (CYP)/Petrocub-Hincesti (MDA)
FK Jablonec (CZE)
UE Sant Julià (AND)/Europa (GIB)/Legia Warszawa (POL)

Barry Town United (WAL)/Cliftonville (NIR)/Haugesund (NOR)
Vitebsk (BLR)/KuPS Kuopio (FIN)
Akademija Pandev (MKD)/HŠK Zrinjski (BIH)
Levski Sofia (BUL)/MFK Ružomberok (SVK)
Pyunik (ARM)/Shkupi (MKD)

Group 3

Inter Turku (FIN)/Brøndby (DEN)
Malatyaspor (TUR)
Zeta (MNE)/Fehérvár (HUN)
Eintracht Frankfurt (GER)
Gabala (AZE)

Lechia Gdańsk (POL)
Dinamo Tbilisi (GEO)/SP La Fiorita (SMR)/Engordany (AND)
Olimpija Ljubljana (SVN)/Rīgas FS (LVA)
Breidablik (ISL)/Vaduz (LIE)
Radnicki Niš (SRB)/Flora Tallinn (EST)

Group 4

Malmö (SWE)/Ballymena United (NIR)/NSÍ Runavík (FRO)
Royal Antwerp (BEL)
Molde (NOR)/KR Reykjavík (ISL)
Zorya Luhansk (UKR)
Aberdeen (SCO)/RoPS Rovaniemi (FIN)

Domžale (SVN)/Balzan (MLT)
Fola Esch (LUX)/Chikhura Sachkhere (GEO)
Viitorul (ROU)
Čukarički (SRB)/Banants (ARM)
Buducnost Podgorića (MNE)/Narva Trans (EST)

Group 5

Osijek (CRO)
Prishtina (KOS)/St Joseph’s (GIB)/Rangers (SCO)
Roma (ITA)
Gzira United (MLT)/Hajduk Split (CRO)
Luzern (SUI)

CSKA-Sofia (BUL)/OFK Titograd (MNE)
Riteriai (LTU)/KÍ Klaksvík (FRO)/SP Tre Fiori (SMR)
Cork City (IRL)/Progrès Niederkorn (LUX)/Cardiff Met (WAL)
Debrecen (HUN)/Kukësi (ALB)
Ventspils (LVA)/Teuta (ALB)

Group 6

Mladá Boleslav (CZE)
FCSB (ROU)/Milsami Orhei (MDA)
Kauno Žalgiris (LTU)/Apollon Limassol (CYP)
Strasbourg (FRA)
AZ Alkmaar (NED)
Radnik Bijeljina (BIH)/Spartak Trnava (SVK)

Ordabasy Shymkent (KAZ)/Torpedo Kutaisi (GEO)
Häcken (SWE)
Alashkert (ARM)/Makedonija Skopje (MKD)
Lokomotiv Plovdiv (BUL)
Maccabi Haifa (ISR)/NS Mura (SVN)
Brann (NOR)/Shamrock Rovers (IRL)

Group 7

Aris Thessaloniki (GRE)
Esbjerg (DEN)
Vitória SC (POR)
Wolverhampton (ENG)
Budapest Honvèd (HUN)/Žalgiris Vilnius (LTU)
Partizan (SRB)

AEL Limassol (CYP)
Sabail (AZE)/Universitatea Craiova (ROU)
Shakhtyor Soligorsk (BLR)/Hibernians (MLT)
Connah’s Quay (WAL)/Kilmarnock (SCO)
Crusaders (NIR)/B36 Tórshavn (FRO)
Jeunesse Esch (LUX)/Tobol Kostanay (KAZ)

Seeded sides in bold

14:20

Από κυπριακή πλευράς στην κληρωτίδα, θα βρίσκονται και οι τρεις εκπρόσωποι μας στη διοργάνωση (ΑΕΛ, ΑΕΚ και Απόλλωνας). Θα προηγηθεί στις 14:00 η κλήρωση για τον β΄ προκριματικό γύρο, για το μονοπάτι των πρωταθλητών. Σε αυτή τη φάση, δεν υπάρχει καμία ομάδα από την Κύπρο. Θυμίζουμε ότι στο μονοπάτι των πρωταθλητών συμμετέχουν οι ομάδες που θα αποκλειστούν από τον α΄ γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η κυπελλούχος ΑΕΛ θα είναι στους αδύναμους από τον β΄ προκριματικό γύρο της διοργάνωσης. Αντίθετα, ο Απόλλωνας θα είναι στους ισχυρούς μέχρι τον γ΄ γύρο, ενώ η ΑΕΚ θα είναι στους ισχυρούς στους δύο πρώτους γύρους.

Όλες οι ομάδες ευελπιστούν σε βατές κληρώσεις για να μπορέσουν να πετύχουν το στόχο τους.

Η ΠΡΟΚΛΗΡΩΣΗ ΓΙΑ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΙ ΑΕΚ ΣΤΟΝ Α΄ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟ

Ο Απόλλωνας βρίσκεται στο 7ο γκρουπ ως δυνατός και θα αντιμετωπίσει μια ομάδα εκ των Teuta, La Fiorita/Engordany, Siroki, DAC 1904 Dunajska Streda, Kauno Zalgiris.

Η ΑΕΚ βρίσκεται στο 9ο γκρουπ,  στους δυνατούς και θα αντιμετωπίσει μία ομάδα εκ των Κραιόβα, Μπαλζάν, Λάτσι, Σκούπι, Πετροκούπ και Τρανς Νάρβα.
14:28
Ακόμη μισή ώρα για την έναρξη της κλήρωσης.
14:37
ΕΔΩ, η επίσημη κάλυψη της κλήρωσης.
15:10
Η ΑΕΚ αν προκριθεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Levski Sofia (BUL)/MFK Ružomberok (SVK)
15:15

Ο Ατρόμητος του Γιάννη Αναστασίου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Κρακοβία – Ντουνάισκα.

15:18
Τον Άρη Θεσσαλονίκης θα αντιμετωπίσει η ΑΕΛ! Το πρώτο ματς στην Ελλάδα.
15:20

Τον νικητή του ζευγαριού Brann (NOR)/Shamrock Rovers (IRL) θα αντιμετωπίσει ο Απόλλωνας στον Β’ προκριματικό γύρο του Europa League εφόσον προκριθεί. Εκτός έδρας το πρώτο ματς για την λεμεσιανή ομάδα.

Αναλυτικά όλα τα ζευγάρια:

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ ΤΟΥ EUROPA LEAGUE

ΓΥΡΟΣ ΗΜΕΡ. ΚΛΗΡΩΣΗΣ 1ο ΜΑΤΣ 2ο ΜΑΤΣ
1ος προκριματικός 18 Ιουνίου 11 Ιουλίου 18 Ιουλίου
2ος προκριματικός 19 Ιουνίου 25 Ιουλίου 1 Αυγούστου
3ος προκριματικός 22 Ιουλίου 8 Αυγούστου 15 Αυγούστου
playoffs 5 Αυγούστου 22 Αυγούστου 29 Αυγούστου

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

(κλήρωση στις 30 Αυγούστου στο Μονακό)

1η αγωνιστική 19 Σεπτεμβρίου
2η αγωνιστική 3 Οκτωβρίου
3η αγωνιστική 24 Οκτωβρίου
4η αγωνιστική 7 Νοεμβρίου
5η αγωνιστική 28 Νοεμβρίου
6η αγωνιστική 12 Δεκεμβρίου

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΝΟΚ ΑΟΥΤ

ΓΥΡΟΣ ΗΜΕΡ. ΚΛΗΡΩΣΗΣ 1ο ΜΑΤΣ 2ο ΜΑΤΣ
“32” 16 Δεκεμβρίου 20 Φεβρουαρίου 27 Φεβρουαρίου
“16” 28 Φεβρουαρίου 12 Μαρτίου 19 Μαρτίου
“8” 20 Μαρτίου 9 Απριλίου 16 Απριλίου
“4” 20 Μαρτίου 30 Μαρτίου 7 Μαΐου

ΤΕΛΙΚΟΣ

27 Μαΐου, Stadion Energa Gdańsk, Gdańsk