Ιχνηλασίες: Ο Ρουμάνος κίπερ που δεν γνώρισε… νίκη!
Old Stories

Μετά από μία μέτρια χρονιά τη σεζόν 2004-05, στην ΑΕΚ θέλησαν να κάνουν επανεκκίνηση και να φτιάξουν μια ομάδα που θα διεκδικήσει θέση στα πιο ψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Ένας από τους ποδοσφαιριστές που ήρθαν με την ελπίδα πως θα δώσουν την απαραίτητη ποιότητα στην ομάδα της Λάρνακας, ήταν ένας 31χρονος Ρουμάνος τερματοφύλακας, με εξαιρετικό βιογραφικό.

Ιχνηλασίες: Τσέχικη «ασφάλεια» κάτω από τα γκολπόστ

Ιχνηλασίες: Ο Λετονός που θα «μάτωνε» τα δίχτυα (αλλά δεν…)

Ιχνηλασίες: Το «εξαμηνίτικο» αστέρι από την Αργεντινή

Ιχνηλασίες: Το Κοσταρικανικό… κοπέλι!

Ήταν ο δεύτερος ξένος τερματοφύλακας που ήρθε στους κιτρινοπράσινους μετά τον Σλοβένο Λάλιτς. Ο ύψους 1.81 Ρουμάνος είχε γεμάτες σεζόν στην Δυναμό Βουκουρεστίου, με την οποία κατέκτησε ένα πρωτάθλημα και τρία κύπελλα, ενώ είχε αγωνιστεί και στις Φαρούλ, Οτελούλ και Νασιονάλ Βουκουρεστίου, όλες ομάδες της Α’ κατηγορίας της χώρας του.

Ο γκολκίπερ της AΕΚ έκανε ντεμπούτο στο Δασάκι της Άχνας, απέναντι στον Εθνικό. Έκανε την πρώτη του καλή απόκρουση στο 33ο λεπτό, σε σουτ του Στεπάνοβιτς, δεν κάνει το ίδιο όμως σε ένα φοβερό σουτ του Κοτσώνη ένα λεπτό αργότερα. Και σαν να μην έφτανε αυτό, μετά από 9 λεπτά δέχεται και δεύτερο τέρμα από κεφαλιά του Κεμπάτζε. Έτσι η πρώτη του συμμετοχή συνοδεύτηκε με ήττα των κιτρινοπράσινων (μείωσε το σκορ ο Κότσιτς στο δεύτερο ημίχρονο).

Ακολούθησαν δύο ακόμα ήττες από την Ένωση στο Παραλίμνι και την Oμόνοια στο ΓΣΖ, ενώ οι πρώτες αμφιβολίες για την ποιότητα του Ρουμάνου κίπερ έκαναν την εμφάνισή τους στο παιχνίδι με την AΕΛ στο Τσίρειο για την 4η αγωνιστική. Ο Κάριτς είχε πιάσει ένα σουτ από το ύψος της επανορθωτικής γραμμής, με την πορεία της μπάλας να ξεγελά τον τερματοφύλακα και να καταλήγει στα δίχτυα…

Στο επόμενο παιχνίδι με την Aνόρθωση ο «ήρωας» του σημερινού μας άρθρου δέχεται νέο γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου από τον Νικολάου και μένει στα αποδυτήρια για να τον αντικαταστήσει ο Κυθρεώτης… Σε πέντε παιχνίδια ο Ρουμάνος δέχτηκε 8 γκολ, ενώ η AΕΚ δεν έκανε καμία νίκη. Στην επόμενη αγωνιστική έμεινε στον πάγκο και με τον Κυθρεώτη κάτω από τα δοκάρια, οι κιτρινοπράσινοι κάνουν την πρώτη τους νίκη.

Επέστρεψε στην βασική ενδεκάδα την 11η αγωνιστική, σε ένα στείρο 0-0 με την Nέα Σαλαμίνα στο ΓΣΖ και έπαιξε το τελευταίο του παιχνίδι στην 12η, στην ήττα από την ΑΠΕΠ στο γήπεδο της Λακατάμιας. Ο Ρουμάνος αποχώρησε τον Ιανουάριο, επιστρέφοντας στην χώρα του, μετρώντας 7 συμμετοχές στις οποίες δέχτηκε 10 τέρματα. Με την επιστροφή του στη Δυναμό Βουκουρεστίου πήρε αμέσως φανέλα βασικού και έπαιξε για 14 παιχνίδια μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος, κατακτώντας την 3η θέση και την έξοδο στην Ευρώπη.

Στην Κύπρο έμεινε για μόλις ένα εξάμηνο και δεν πρόλαβε να «γνωρίσει» τον Ρόναλντ Γκόμεζ, ήρωα του προηγούμενου άρθρου μας. Ίσως τελικά η χώρα μας να μην του… πήγαινε.