Το 500ο γκολ του Μέσι και η φανέλα που ανέμισε στο «Μπερναμπέου»! (vid)

Σαν σήμερα, 23/4, πριν από δυο χρόνια, ο Λιονέλ Μέσι έκανε τους παίκτες της Ρεάλ να πέσουν στο έδαφος απαρηγόρητοι και τους οπαδούς της «βασίλισσας» να βλέπουν τη φανέλα του, όπως επιδεικτικά την κρατούσε μπροστά του!

Οι «μπλαουγκράνα» πέρασαν από τη Μαδρίτη με δραματικό τρόπο, με τον ηγέτη τους να σκοράρει στις καθυστερήσεις για το τελικό 3-2 και την ομάδα του Λουίς Ενρίκε ν’ ανεβαίνει στην κορυφή της βαθμολογίας με υπεροχή στη διαφορά τερμάτων.

Την 23η Απρίλη του 2017, η Ρεάλ προηγήθηκε με τον Καζεμίρο, οι Καταλανοί έκαναν την ανατροπή χάρη στα τέρματα των Μέσι και Ράκιτιτς και ο Σέρχιο Ράμος στο 77ο λεπτό αποβλήθηκε για να κάνει τρομερά δύσκολη την αποστολή των «μερένγκες».

Ο Χάμες Ροντρίγκες κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 85ο λεπτό και τότε που όλα έδειχναν να ολοκληρώνονται στην ισοπαλία που φυσικά θα ευνοούσε την ομάδα του Ζιντάν, ήρθε ο Λιονέλ Μέσι να τα αλλάξει όλα και να γράψει ιστορία.

Αριστερό πλασέ στην κίνηση, γκολ, 3-2 και η φανέλα με το όνομά του μπροστά στο πρόσωπο κάθε οπαδού!

Ο πανηγυρισμός του Αργεντινού έμεινε ανεξίτηλα χαραγμένος στη μνήμη του κόσμου, αλλά και του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο Πορτογάλος δεν το ξέχασε ποτέ και… έκανε το ίδιο πράγμα στο «Καμπ Νόου» μόλις βρήκε την ευκαιρία!