Κεραυνός – ΑΕΚ 89-81: Ερυθροκίτρινη απάντηση… ισοφάρισης!

Seri: Κατέβασε την εφαρμογή, κάνε το απόλυτο σερί και διεκδίκησε εώς και 100.000€ κάθε μήνα εντελώς δωρεάν! (Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις)

Η έδρα, είχε τον πρώτο λόγο και στη δεύτερη αναμέτρηση ανάμεσα στον Κεραυνό και στην ΑΕΚ, στο πλαίσιο της τελικής φάσης των πλέι-οφ, για το πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας!

Στην αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, στο “Κ. Παπαέλληνας”, ο Κεραυνός νίκησε τους πρασινοκίτρινους με 89-81 και πλέον, το σκορ των αγώνων, είναι στο 1-1 και επομένως, η μάχη για την κατάκτηση του φετινού τίτλου… ξαναρχίζει!

Όπως και στα δυο φετινά παιχνίδια των δυο ομάδων στην έδρα του Κεραυνού, έτσι και σε αυτό, υπήρξε εντυπωσιακή ανατροπή, που όμως δεν… κράτησε μέχρι τέλους!

Ο Κεραυνός προηγήθηκε στο 12` με 29-11, δηλαδή με +18, η ΑΕΚ προσπέρασε με 54-57 στο 28`, δηλαδή σε 16 λεπτά, έκανε συνολικό σερί 25-46 (!) αλλά στην καθοριστική 4η περίοδο, η ευστοχία των γηπεδούχων, με μπροστάρη τον Αμπουκάρ, ο Κεραυνός έφθασε στη νίκη!

Κάτι που σημαίνει ότι το άγχος εκμετάλλευσης της έδρας, περνάει (όπως πριν το ξεκίνημα των αγώνων) στην πλευρά της ΑΕΚ!

1η περίοδος

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον Κεραυνό, όμοιο με εκείνο που είχε κάνει η ΑΕΚ, στον πρώτο τελικό! Η ομάδα της Λάρνακας, μόνο στα αρχικά στάδια μπόρεσε να ακολουθήσει στο σκορ, καθώς στη συνέχεια, οι ερυθροκίτρινοι, επιβάλλοντας ένα γρήγορο τέμπο, συνδυασμένο με ψηλά ποσοστά ευστοχίας, άνοιγε συνέχεια την υπέρ του διαφορά.

Μετά το 7-7 στο 4`, οι γηπεδούχοι σκόραραν 14 αναπάντητους πόντους και έτσι στο 8`, το σκορ πήγε στο 21-7!

Αρκετά τα θέματα στην άμυνα της ΑΕΚ, που καλείτο από νωρίς να βρει λύσεις, για να μην της “ξέφευγε” το παιχνίδι. Με την ολοκλήρωση του 10λέπτου, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 23-9!

2η περίοδος

Η ΑΕΚ προσπάθησε να πιέσει στο μισό γήπεδο, όταν ξεκίνησε η 2η περίοδος και η αλήθεια, ήταν ότι του περιόρισε το σκοράρισμα. Ωστόσο, δεν εύρισκε και η ίδια λύσεις στην επίθεση και έτσι, στο 13` η διαφορά ανέβηκε στους 18 (29-11).

Τα αρκετά φάουλ και από τις δυο πλευρές, εμπόδιζαν στη συνέχεια ενός καλού ρυθμού, αλλά από τους πόντους του Σκίφιτς, η ΑΕΚ μείωσε σε 31-19. Λίγο αργότερα, η ΑΕΚ μείωσε σε 31-22 και πλέον, επανερχόταν στο παιχνίδι.

Ο Κεραυνός δεν εύρισκε εύκολα λύσεις στην επίθεση, αλλά με τη λήξη του ημιχρόνου, προηγήθηκε με 35-25.

3η περίοδος

Αισθητά βελτιωμένη, παρουσιάστηκε η ΑΕΚ από το ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Μείωσε τη διαφορά και ενώ ο Κεραυνός έψαχνε λύσεις στην επίθεση, για να συντηρήσει τη διαφορά, πάνω από τους 10 πόντους.

Ωστόσο οι πρασινοκίτρινοι, ψαλίδιζαν συνέχεια τη διαφορά και έτσι, στο 26`, από το -18 στις αρχές του αγώνα, μείωσαν στο καλάθι, όταν το σκορ πήγε στο 49-47! Πολλά τα προβλήματα στην άμυνα του Κεραυνού, που ωστόσο, αντέδρασε με σερί 5-0 (54-47).

Όμως η ΑΕΚ με 0-10 σερί, προσπέρασε με 54-57 στο 28` και πλέον, είχε κάνει την ανατροπή!

Ο Κεραυνός καλείτο να βρει λύσεις και τα κατάφερε, καθώς με τη λήξη της 3ης περιόδου, προσπέρασε με 60-59. Η ΑΕΚ σκόραρε 34 πόντους στην 3η περίοδο!

4η περίοδος

Απέμενε πλέον η 4η περίοδος και η αγωνία, ανέβαινε στο κατακόρυφο…

Στο ξεκίνημα, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 66-62. Οι δυο ομάδες, επέλεξαν προσεγμένες επιλογές στην επίθεση, μιας και τον πρώτο λόγο είχαν πλέον οι εκατέρωθεν δυνατές άμυνες.

Στο 34`, ο Κεραυνός άνοιξε τη διαφορά στο +6 (70-64), ενώ στο 36`, η διαφορά πήγε στους 8, όταν το σκορ έγινε 74-66 και πλέον, ήταν η σειρά της ΑΕΚ να βρει τις λύσεις.

Στο 37`, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 76-71 και λίγο μετά, σε 78-74

Τελικά στάδια

Με τρίποντο του Ουάκιγκς, ο Κεραυνός πήγε στο 81-74 στο 38` και έδειχνε να είναι πιο κοντά στη νίκη, καθώς λίγο μετά, με βολές του Κιγκ, η διαφορά ανέβηκε στους 8 (83-75).

Δύσκολα πλέον τα πράγματα για την ΑΕΚ, που είχε για αντίπαλο και το χρόνο… Ο Βερεμέγκο μείωσε σε 83-78.

Μετά από δυο δύσκολες φάσεις για τους διαιτητές, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 85-78 στο 39`  και αφού στη συνέχεια η ΑΕΚ, μείωσε σε 85-79, έκανε λάθος επίθεση και στη συνέχεια, ο Ουάγκιγκς με 2 βολές έκανε το 87-79 και κάπου εκεί, κρίθηκε το παιχνίδι!

Οι ερυθροκίτρινοι επικράτησαν με 89-81!