Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια 5-2: «Ερυθρόλευκος» σίφουνας! (pics&vid)

Στους… πέντε ανέμους σκόρπισε απόψε την Ομόνοια η Νέα Σαλαμίνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» σε ένα απαιχνίδι με δύο ανατροπές και συνολικά επτά γκολ, πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης και τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν πήραν τον πρώτο λόγο για να τερματίσουν στην 5η θέση του πρώτου γκρουπ των play-offs.

Το πάλεψε αρκετά η Ομόνοια που υστέρησε στις λεπτομέρειες και παρέμεινε καθηλωμένη στην 6η θέση.

Του Τάσου Θεοδώρου

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Εκπληκτικό ήταν το πρώτο μέρος στο «Αμμόχωστος» με τις δυο ομάδες να προσφέρουν συγκινήσεις, θέαμα, δύο ανατροπές και συνολικά πέντε γκολ.

Στα αρχικά στάδια του αγώνα η Νέα Σαλαμίνα ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ήταν πιο επικίνδυνη, καταφέροντας να πάρει πρώτη κεφάλι στο σκορ με τον Μαργκάσα στο 5′, ενώ στο 1′ είχε και δοκάρι με τον Ελουντού.

Το γκολ αυτό έδωσε νέα ψυχολογική ώθηση στους γηπεδούχους, δεν επηρέασε όμως αρνητικά τους φιλοξενούμενους που επιδίωξαν να ξαναμπούν το παιχνίδι και ανοίχτηκαν στο γήπεδο.

Όπερ και εγένετο. Το γκολ της ισοφάρισης επιτεύχθηκε από τον Μαυρία στο 18′ για να πετύχει την ανατροπή στο 23′ με τον Κολοβό. Από εκείνο το σημείο και μετά και με το σκορ να βρίσκεται στο 1-2, οι γηπεδούχοι πείσμωσαν ακόμη περισσότερο.

Το παιχνίδι απέκτησε εκ νέου γρήγορο ρυθμό και οι χώροι ανοίχτηκαν, με τη Νέα Σαλαμίνα να ψάχνει από την πλευρά της το γκολ της ισοφάρισης και την Ομόνοια το γκολ που θα της «κλείδωνε» τη νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν τελικά το 2-2 με τον Ελουντού στο 33′. Δεν έμειναν όμως μέχρι εκεί καθώς πέτυχαν την ολική ανατροπή με τον Τιάγκο στο 42′

Το 3-2 ήταν και το τελικό σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Εξίσου ενδιαφέρον ήταν και το δεύτερο μέρος στο «Αμμόχωστος», με τις δύο ομάδες να ξεκινούν δυνατά ψάχνοντας για επιπλέον γκολ.

Σε γενικές γραμμές το ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, αλλά η Νέα Σαλαμίνα ήταν αυτή που ήταν πιο ουσιαστική στις ευκαιρίες που δημιούργησε και πιο συγκροτημένη στον αγωνιστικό χώρο.

Kορέιρα και Κλινγκσλει σε 52′ και 56′ αντίστοιχα ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 5-2. Πλέον η Ομόνοια αρκετά επηρεασμένη αρνητικά από την έκβαση του σκορ δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Έτσι το τελευταίο ημίωρο είχε τυπικό χαρακτήτα, αν και οι «πράσινοι» είχαν την υπεροχή στις κινήσεις.

RE-PLAY:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ μέρους.

1′ ΔΟΚΑΡΙ για τη Νέα Σαλαμίνα!

Ο Ελουντού στην πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους σημαδεύει από κοντά την αριστερή κάθετη δοκό του Μεχίας.

5′ ΓΚΟΛ! 1-0 για τη Νέα Σαλαμίνα!

Ανοίγουν το σκορ οι «ερυθρόλευκοι» με δυνατό εκτός περιοχής σουτ του Ρενάτο Μαργκάσα.

10′ Mεγάλη απόκρουση από τον Μεχίας!

12΄ΝΕΟ ΔΟΚΑΡΙ για την Νέα Σαλαμίνα!

Ο Γκολομπάρτ από πλάγια εντός περιοχής έστειλε με σουτ την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

18′ ΓΚΟΛ! 1-1 για την Ομόνοια!

Φέρνει το παιχνίδι στα ίσα ο Μαυρίας με κοντινό πλασέ, μετά από σέντρα του Μανρίκε από τα αριστερά.

24′ ΓΚΟΛ! 1-2 και ανατροπή για την Ομόνοια!

Τα φέρνει όλα τούμπα η Ομόνοια με το Δημήτρη Κολοβό.

29′ Κίτρινη κάρτα στον Φουστάρ.

30′ Ημίωρο στη Λάρνακα. Πάντα στο 1-2.

32′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Ομόνοια, πάνω στη γραμμή της περιοχής από τα αριστερά.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Λόε.

32′ Εκτελείται το φάουλ, αποκρούει ασταθώς ο Μεχίας, στην επαναφορά η μπάλα απομακρύνεται από τους αμυνόμενους.

33′ ΓΚΟΛ! 2-2 για τη Νέα Σαλαμίνα!

Εκπληκτικό γκολ από τον Ελουντού που με μακρινό σουρ φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

38′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια!

Έπειτα από σέντρα του Μαυρία, ο Μόντες με κεφαλιά εντός μικρής περιοχής δεν κατάφερε να βρει στόχο.

41′ Nέα σπουδαία ευκαιρία για την Ομόνοια!

Οι πράσινοι μπήκαν καθετα στην περιοχή της Σαλαμίνας με τον Κολοβό που γύρισε στον Μόντες αλλα΄ο τελευταίος δεν κατάφερε να σκοράρει με πλασέ.

42′ ΓΚΟΛ! 3-2 για τη Νέα Σαλαμίνα!

Ανατροπή στην ανατροπή από τη Νέα Σαλαμίνα με τον Τιάγκο με μακρινό δυνατό σουτ να τραντάζει τα δίχτυα του Μεχίας. Εκπληκτικά πράγματα στο «Αμμόχωστος» απόψε!

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

47′ Κίτρινη κάρτα στον Γκόμεζ.

52′ ΓΚΟΛ! 4-2 για την Νέα Σαλαμίνα!

Έγινε η χαμηλή σέντρα από τον Ελουντού, οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να απομακρύνουν, η μπάλα στρώθηκε στον Κορέια που με κοντινό σουτ σημείωσε το 4-2.

56′ ΓΚΟΛ! 5-2 για τη Νέα Σαλαμίνα!

Εντελώς μόνος ο Κίνγκσλεϊ με καρφωτήκεφλαιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Διαστάσεις θριάμβουν στην αποψινή νίκη των «ερυθρόλευκων»!

59′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Λόε, μέσα ο Κατελάρης.

60′ Μία ώρα αγώνα στη Λάρνακα. Εκπληκτικό παιχνίδι! Πάντα στο 5-2.

70‘ Είκοσι λεπτά για το τέλος. Αδυνατεί να αντιδράσει η Ομόνοια. Παραμένει το 5-2.

71′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Μόντες, μέσα ο Ζίβετς.

72′ Δυνατό σουτ από τον Κωστή στο ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μεχίας.

76′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Κίνγκσλεϊ, μέσα ο Πικής.

79′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Κολοβός, μέσα ο Χαραλάμπους.

80′ Δέκα λεπτά για το τέλος. Όλα φαίνεται να έχουν κριθεί…

81′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Μαργκάσα, μέσα ο Νουρ.

82′ Κίτρινη κάρτα στον Χαραλάμπους.

86′ Άστοχο σουτ από τον Κατελάρη.

Τέλος του αγώνα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Φουστάρ (85΄ Χατζηκωνσταντή), Γκολομπάρτ, Ρέινολντς, Τζαΐλσον, Κορέια, Μαργκάσα(82΄Νουρ), Κωστή, Ελουντού, Τιάγκο, Κίνγκσλεϊ (75΄ Πική)

Στον πάγκο: Λύτρας, Σεργίου, Γκαρσία, Σικόρσκι,Νικολάου, Μινίκκης

ΟΜΟΝΟΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Μεχίας, Γκαφούρ, Κούσουλος, Μότα, Μανρίκε, Λοέ (59΄Κατελάρης), Γκόμες, Μόντες (71΄Ζίβετς), Μαυρίας, Κολοβός (79΄Χαραλάμπους), Νταρμπισάιαρ

Στον πάγκο: Αντωνίου, Βύντρα, Φώτη,Ατζαγκούν, Εντρένα,Ραμίρεζ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29′ Φουστάρ, 32′ Λόε / 82′ Χαραλάμπου;

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: — / —

ΣΚΟΡΕΡ: 5′ Μαργκάσα, 33′ Ελουντού, 42′ Τιάγκο, 56′ Κίνγκσλεϊ / 18′ Μαυρίας, 24′ Κολοβός