ΑΕΚ – Κεραυνός 72-55: Πρασινοκίτρινο το πρώτο βήμα για τον τίτλο!

Seri: Κατέβασε την εφαρμογή, κάνε το απόλυτο σερί και διεκδίκησε εώς και 100.000€ κάθε μήνα εντελώς δωρεάν! (Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις)

Η πρωταθλήτρια ΑΕΚ, είναι η ομάδα που βρίσκεται… μια νίκη πιο μπροστά από τον Κεραυνό, στη μεταξύ τους μονομαχία, για την κατάκτηση του φετινού τίτλου, στο πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας!

Στην αναμέτρηση που έληξε πριν από λίγο, στο «Κίτιον», δίκαια οι πρασινοκίτρινοι επικράτησαν του Κεραυνού με 72-55!

Δίκαια, λόγω του ότι, από την αρχή πήραν το προβάδισμα (11-0 και 18-3) και σε κανένα σημείο, όχι δεν το απώλεσαν, αλλά δεν άφησαν και τον Κεραυνό, σε κανένα σημείο, να πιστέψει ότι θα μπορούσε να… έσπαγε την πρασινοκίτρινη έδρα!

Πλέον, η ΑΕΚ, έχει το προβάδισμα στο σκορ των νικών με 1-0, πράγμα που σημαίνει ότι το άγχος για εκμετάλλευση της έδρας, περνάει πλέον στην πλευρά του Κεραυνού, που ωστόσο έδειξε και σημάδια κούρασης, μετά την εξαντλητική σειρά αγώνων με τον ΑΠΟΕΛ, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης.

1η περίοδος

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, που αναγκάζοντας σε αρκετά λάθη, κυρίως στην οργάνωση, τον Κεραυνό, πήρε προβάδισμα με 11-0! Στη συνέχεια και παρά τα σημάδια αντίδρασης που έδειξε ο Κεραυνός, το σκορ είχε πάει στο 18-3!

Οι πρωτοβουλίες που πήρε ο Αμπουκάρ για τον Κεραυνό, απέφεραν σκορ για τους φιλοξενούμενους, που έριξαν κάπως τη διαφορά (21-11), αλλά στη συνέχεια, οι πρασινοκίτρινοι άνοιξαν τη διαφορά στους 14, όταν το σκορ πήγε στο 25-11.

Με τη λήξη της 1ης περιόδου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 27-16.

2η περίοδος

Βελτιωμένη παρουσιάστηκε η άμυνα του Κεραυνού στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, τη στιγμή που κατάφερε να παρασύρει την ΑΕΚ, σε έναν αργό ρυθμό, σε αντίθεση με το γρήγορο που είχε επιβάλει στην 1η περίοδο.

Ωστόσο, η διαφορά δεν έπεσε σε απειλητικά επίπεδα, παρότι για πρώτη φορά, μετά το αρχικό 11-0, ο Κεραυνός μείωσε κάτω από τους 10. Ο Κεραυνός εξακολουθούσε να έχει θέμα στο σκοράρισμα και έτσι στο 17`, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 39-28, χάριν στους πόντους των Στιούαρτ, Βερεμέγκο.

Στα τελικά στάδια του ημιχρόνου, η ΑΕΚ συντήρησε μιαν διαφορά γύρω από το +10 για να προηγηθεί στο 20λεπτο με 44-32.

3η περίοδος

Αν και στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, η διαφορά παρέμενε σταθερά γύρω από το +10 για την ΑΕΚ, εν τούτοις ο ρυθμός γινόταν όλο και πιο αργός, με τις δυο ομάδες να δίνουν περισσότερη έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία.

Βάση βέβαια της παρούσας εξέλιξης της αναμέτρησης, ο ρυθμός αυτός φαινόταν να βολεύει την ΑΕΚ, λόγω του ότι είχε το προβάδισμα. Ωστόσο, στο 26`, ο Κεραυνός έριξε τη διαφορά στους 7 (52-45).

Η απάντηση της ΑΕΚ όμως, ήταν ένα 5-0 σερί, χάριν στο οποίο ανέβηκε στο +12 (57-45) για να προηγηθεί στο 30` με 57-48.

Ο Κεραυνός σκόραρε από 16 πόντους στις τρεις πρώτες περιόδους!

4η περίοδος

Στις αρχές της 4ης περιόδου, η διαφορά ανέβηκε στους 13, πάντα βέβαια για την ΑΕΚ (62-49), τη στιγμή που οι Ουάγκιγκς, Ουίλις, είχαν αμφότεροι χρεωθεί από 4 φάουλ και επομένως, το πρόβλημα, ήταν πολύ μεγάλο για τον Κεραυνό, που ακόμα δεν είχε βρει την εύκολη λύση στο σκοράρισμα.

Η άμυνα, της ΑΕΚ εξακολουθούσε, παρά το προχωρημένο του παιχνιδιού, να δείχνει αξιοθαύμαστη ανασταλτική συνοχή!

Στο 37`, οι πρασινοκίτρινοι ήταν μπροστά με 65-53.

Τελικά στάδια

Δύσκολα φαινόταν ότι θα άλλαζε η μοίρα του πρώτου τελικού, μιας και ο Κεραυνός δεν εύρισκε σκορ με… τίποτα.

Χωρίς υπερβολή, διαδικαστικά ήταν τα τελικά στάδια, με τον Κεραυνό να μην μπορεί να αντιδράσει και με την ΑΕΚ, δίκαια να φθάνει στη νίκη, με τελικό σκορ 72-55, ενώ οι ερυθροκίτρινοι σκόραραν μόλις 7 πόντους στην 4η περίοδο!