ΕΝΠ-ΑΠΟΕΛ 2-2: Η ΕΝΠ τις εντυπώσεις, ο ΑΠΟΕΛ στον τελικό! (pics&vid)

Seri: Κατέβασε την εφαρμογή, κάνε το απόλυτο σερί και διεκδίκησε εώς και 100.000€ κάθε μήνα εντελώς δωρεάν! (Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις)

Στον τελικό κυπέλλου για 33η φορά στην ιστορία του θα βρεθεί ο ΑΠΟΕΛ.

Οι πρωταθλητές εξήλθαν ισόπαλοι 2-2 με την ΕΝΠ στο Παραλίμνι στον επαναληπτικό ημιτελικό αγώνα κυπέλλου του 1-0 του ΓΣΠ και σφράγισαν μια θέση στο μεγάλο τελικό της 22ας Μαϊου.

Πλέον οι «γαλαζοκίτρινοι» φουλάρουν για το νταμπλ, ενώ η ΕΝΠ έκλεψε τις εντυπώσεις καθώς προηγήθηκε δύο φορές απέναντι στην ομάδα της Λευκωσίας.

Του Τάσου Θεοδώρου

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με γοργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτό και ορθόδο ποδόσφαιρο. Η ΕΝΠ όμως ήταν η ομάδα που ευτύχισε να πάρει πρώτη κεφάλι στο σκορ και να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Συγκεκριμένα, στο 6′ ο Πίττας μετά από αδράνεια της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, με δυνατό εντός περιοχής σουτ από διαγώνια θέση σημείωσε το 1-0 και έδωσε προβάδισμα τους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον ΑΠΟΕΛ να αδυνατεί να απειλήσει την εστία του Κλέιμαν, παρά τις προσπάθειές του να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Τελικά οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 26′ με τον Αλωνεύτη μετά από φάση διαρκείας και μπέρδεμα στην περιοχή της ΕΝΠ.

Το γκολ αυτό απέβαλε την πίεση και το άγχος από τους πρωταθλητές, ωστόσο η ΕΝΠ ήταν αυτή που συνέχισε να είναι καλύτερη στο γήπεδο και να δικαιούται ακόμα ένα γκολ. Αυτό ήρθε τελικά στο 35′ με τον Ουντότζι από κοντά να σημειώνει το 2-1 εκμεταλλευόμενος τη λάθος συνεννόηση των Ρουέδα και Ρόμο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους τα δεδομένα ήταν ισορροπημένα και έτσι οι δύο ομάδες κατέληξαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-1, αλλά τους πρωταθλητές να έχουν μαθηματικό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Από εκεί που έμεινε ξεκίνησε το β’ μέρος του αγώνα, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και την ΕΝΠ να διαχειρίζεται καλά το υπέρ της προβάδισμα και τον ΑΠΟΕΛ να έχει την υπεροχή των κινήσεων. Ως πολύ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους καταγράφεται το δοκάρι που είχαν με τον Φακινέτι στο 51′.

Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ πήρε μέτρα μπροστά στο γήπεδο, χωρίς όμως να καταφέρνει να γίνεται απειλητικός και να διεμβολίσει την αντύπαλη άμυνα.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι παρά το 2-1 υπέρ της ΕΝΠ, η ψυχολογία των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ ήταν ανεβασμένη καθώς ακόμα και έτσι προκρινόταν στον μεγάλο τελικό.

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά απόκτησε εκ νέου γοργό ρυθμό, με τον ΑΠΟΕΛ να ασκεί πίεσει για να πετύχει το γκολ που θα «κλείδωνε» τη συμμετοχή του στον μεγάλο τελικό, κάτι που πέτυχε στο 90’+2′ με τον Βιντιγκάλ.

RE-PLAY:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

3′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση.

5′ Κάποιο πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Κλέιμαν.

6′ Σηκώνεται πάνω και συνεχίζεται το παιχνίδι κανονικά.

6′ ΓΚΟΛ! 1-0 για την ΕΝΠ!

Ανοίγει το σκορ η ομάδα του Παραλιμνίου με τον Πίττα να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο την αδράνεια στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ και με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή να τραντάζει τα δίχτυα του Ρόμο.

ΣΧΟΛΙΟ: Ισοφαρίζει πολύ νωρίς το σκορ του πρώτου αγώνα η ΕΝΠ. Έτσι με αυτά τα δεδομένα όλα είναι ανοικτά και το ενδιαφέρον μεγαλώνει. Συνολικό σκορ 1-1.

7′ Ο Πίττας αφιέρωσε το γκολ του στον τερματοφύλακα της ΕΝΠ U-19, Θεόδωρο Κουτσού, ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά το περασμένο Σάββατο απέναντι στην Ομόνοια.

10′ Πρώτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση. ΕΝΠ-ΑΠΟΕΛ 1-0, συνολικό σκορ 1-1.

12′ Πρώτη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ!

Το σουτ μέσα από την περιοχή από τον Αλωνεύτη, η μπάλα κοντράρεται, στην απαναφορά ο Ντεβινσέντι δεν μπορεί να ευστοχήσει από θέση βολής.

20′ Εικοσάλεπτο στην αναμέτρηση. ΕΝΠ-ΑΠΟΕΛ 1-0, συνολικό σκορ 1-1.

ΣΧΟΛΙΟ: Προσπαθεί να αντιδράσει ο ΑΠΟΕΛ μετά το γκολ που δέχθηκε, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η ΕΝΠ στέκεται πολύ καλά στο γήπεδο.

25′ Κάθετη πάσα από τον Ζαχίντ στον Μπέζιακ, ο τελευταίος κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

26′ ΓΚΟΛ! 1-1 ο ΑΠΟΕΛ!

Φέρνει το παιχνίδι στα ίσα η ομάδα της Λευκωσίας και παίρνει σημαντικό προβάδισμα στην υπόθεση της πρόκρισης στον μεγάλο τελικό με τον Αλωνεύτη. Ο πολύπειρος άσος των πρωταθλητών έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ενώ ήταν στο έδαφος μετά από μεταβίβαση από τον Βιντιγκάλ. Η μπάλα από το re-play φαίνεται να χτυπά στο χέρι του, αλλά δεν υπάρχει πρόθεση από μέρους του σκόρερ.

ΣΧΟΛΙΟ: Με το γκολ αυτό ο ΑΠΟΕΛ κάνει το συνολικό σκορ σε 1-2 υπέρ του ΑΠΟΕΛ, με το εκτός έδρας γκολ να μετρά διπλά σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ουσιαστικά στην πρώτη του καλή ευκαιρία ο ΑΠΟΕΛ φτάνει στο πολύτιμο αυτό γκολ.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Ολίβα.

29′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Ολίβα, μέσα ο Μουλαζίμης.

30′ Ημίωρο στην αναμέτρηση. ΕΝΠ-ΑΠΟΕΛ 1-1, συνολικό σκορ 1-2.

35′ ΓΚΟΛ! 2-1 για την ΕΝΠ!

Ο Ουντότζι εκμεταλλεύεται τη λάθος συνεννόηση Ρουέδα-Ρόμο και από κοντά δίνει εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους.

ΣΧΟΛΙΟ: Τρία γκολ στο παιχνίδι, με σχεδόν ισάριθμες τελικές προσπάθειες από τις δύο πλευρές. Απίστευτη παραγωγικότητα στο Παραλίμνι. Ωστόσο με το 2-1, είναι ο ΑΠΟΕΛ που περνά στον τελικό λόγω του εκτός έδρας γκολ.

40′ Πέντε λεπτά για το ημίχρονο. ΕΝΠ-ΑΠΟΕΛ 2-1, συνολικό σκορ 2-2.

40′ Μπερδεύτηκαν και πάλι οι Ρουέδα και Ρόμο, όμως ο τελευταίος πρόλαβε και έδιωξε μακριά.

41′ Στο έδαφος ο Βιντιγκάλ, τελικά σηκώνεται και συνεχίζεται ο αγώνας.

42′ Μακρινό σουτ του Ουντότζι, απέκρουσε εύκολα ο Ρόμο.

45′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. ΕΝΠ-ΑΠΟΕΛ 2-1, συνολικό σκορ 2-2.

Αποβάλλεται ο προπονητής τερματοφυλάκων της ΕΝΠ, Κώστας Παγανιάς λόγω διαμαρτυριών.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

‘Εναρξη β’ μέρους.

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στην επανάληψη.

50′ Τίποτε το διαιίτερο στο πρώτο πεντάλεπτο.

51΄ ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΕΛ!

Μετά από σέντρα του Φακινέτι από αριστερά, η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

59′ Κίτρινη κάρτα στον Ρουέδα.

59′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Αλωνεύτης, μέσα ο Γιάκολις.

60′ Μία ώρα αγώνα στο Παραλίμνι. ΕΝΠ-ΑΠΟΕΛ 2-1, συνολικό σκορ 2-2, προκρίνεται ο ΑΠΟΕΛ.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βινσέντι.

66′ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Ζαράτε, μέσα ο Σερμπάκοφ.

70′ Είκοσι λεπτά για το τέλος. ΕΝΠ-ΑΠΟΕΛ 2-1, συνολικό σκορ 2-2, προκρίνεται ο ΑΠΟΕΛ.

71′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Μπέζιακ, μέσα ο Εφραίμ.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Μοράις.

75′ Κοντινή κεφαλιά από τον Ρουέδα η μπάλα άουτ.

78′ Νέα καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ!

Ο Φατσινέτι με ξαφνικό σουτ απειλεί, μπλοκάρει ο Κλέιμαν.

78′ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Κοσμάς, μέσα ο Κολοκούδιας.

79′ Απαντά με ευκαιρία η ΕΝΠ!

Δυνατό σουτ από τον Φακινέτι με τον Κλέϊμαν να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ.

80′ Δέκα λεπτά για το τέλος. ΕΝΠ-ΑΠΟΕΛ 2-1, συνολικό σκορ 2-2, προκρίνεται ο ΑΠΟΕΛ.

84′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Ζαχίντ, μέσα ο Αρτυματάς.

87′ Κίτρινη κάρτα στον Πίττα.

89′ Μεγάλη η αγωνία στα τελευταία λεπτά. Με γκολ η ΕΝΠ πάει στον τελικό, ενώ αν μείνει έτσι το σκορ προκρίνεται ο ΑΠΟΕΛ.

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+3′ ΓΚΟΛ!  2-2 για τον ΑΠΟΕΛ και GAME OVER!

Λάθος στην άμυνα της ΕΝΠ, ο Ντε Βινσέντι έδωσε τον Βιντιγκάλ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Τέλος του αγώνα. Συνολικό σκορ 2-3 και ο ΑΠΟΕΛ στον τελικό!

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΝΠ (Κάριτ Φελκ): Κλέιμαν, Κυριάκου, Φυτανίδης, Αντωνίου, Ολίβα (29΄ Μουλαζίμης), Κοσμάς (79΄ Κολοκούδιας), Μαϊσουράτζε, Ριέρα, Ζάρατε (66΄ Σερμπάκοφ), Ουντότζι, Πίττας

Στον πάγκο: Πέτρου, Πιττάτζιης, Ελευθερίου, Φλουρής, Γκλαβίνα, Γκοζλάν

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Ρουέδα, Φακινέτι, Μοράις, Ζαχίντ (86΄ Αρτυματάς), Ντε Βινσέντι, Βιντιγκάλ, Αλωνεύτης (59΄ Γιάκολις), Μπέζιακ (72΄ Εφραίμ)

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ:

Διεξάγονται σήμερα οι επαναληπτικοί ημιτελικοί του Κυπέλλου Coca – Cola, μέσα από τους οποίους θα προκύψουν οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο στο μεγάλο τελικό που θα γίνει στις 22 του Μάη στο ΓΣΠ.

Η πρώτη ομάδα του τελικού θα προκύψει στο “Τάσος Μάρκου” στο Παραλίμνι. Στις 17:00, η ΕΝΠ θα υποδεχθεί το ΑΠΟΕΛ στον επαναληπτικό του 1-0 με το οποίο είχε νικήσει το ΑΠΟΕΛ στον πρώτο αγώνα.

Η δεύτερη φιναλίστ του τελικού θα προκύψει από Λεμεσιανό ντέρμπι. Στις 18:00 η ΑΕΛ, ως τυπικά γηπεδούχος, αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα στο Τσίρειο Στάδιο. Η ΑΕΛ είχε νικήσει με 2-1 στον πρώτο αγώνα.

Και οι δύο αγώνες θα μεταδοθούν από τη Cytavision.

Υπενθυμίζεται ότι, σε περίπτωση που αγώνας οδηγηθεί σε ημίωρη παράταση, οι ομάδες έχουν το δικαίωμα να προβούν μέχρι και σε τέσσερις αλλαγές.

Επίσης, σύμφωνα με την αλλαγή που ισχύει από τη φετινή σεζόν στους πειθαρχικούς κανονισμούς της ΚΟΠ, σε περίπτωση που ποδοσφαιριστής συμπληρώσει απαγορευτικό αριθμό καρτών για την συμμετοχή του στον τελικό Κυπέλλου Coca – Cola, τότε αυτόματα η ποινή της μιας αγωνιστικής θα διαγράφεται και θα δικαιούται να αγωνιστεί στον Τελικό Κυπέλλου.

ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ:

Radio:

Παίξε στην Parimatch με €100 bonus, 250+ αγορές και 500+ επιλογές ανά αγώνα, σε Κύπρο, Ελλάδα, Αγγλία και σε όλα τα μεγάλα πρωταθλήματα & ίσως τις καλύτερες αποδόσεις της αγοράς! Μοναδικές Προσφορές Live Bet Insurance και Series of Bets που σου δίνουν Μετρητά, με ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ προϋποθέσεις τζίρου!