Με ανατροπή η Αταλάντα προσπέρασε τη Μίλαν

Η ομάδα του Γκασπερίνι επικράτησε 2-1 της Σπαλ, αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ και βρέθηκε πάνω από τη Μίλαν, που αργότερα υποδέχεται την Κάλιαρι και θέλει νίκη για να… επιστρέψει στην έκτη θέση.

Ο Πετάνια άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό για να ισοφαρίσει ο Ίλισιτς στο 57ο λεπτό και ο Σαπάτα ολοκλήρωσε το come back των γηπεδούχων στο 79’, χαρίζοντας τη νίκη στους γηπεδούχους με το γκολ του.

Ήττα-σοκ γνώρισε η Σαμπντόρια, καθώς είδε την προτελευταία της βαθμολογίας, Φροζινόνε, να επικρατεί 1-0 με το τέρμα του Σιοφανί μόλις στο 25ο λεπτό, με αποτέλεσμα οι Γενοβέζοι να πετάξουν σημαντικούς πόντους στην προσπάθεια που κάνουν για την έκτη θέση.

Δύσκολη νίκη με 1-0 για την Τορίνο επί της Ουντινέζε, με τον Άινα να πετυχαίνει στο 31’ το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Ο Ντε Πολ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 74’, καθώς αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Ο Ντι Μάιο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 90+7’ σε ένα παιχνίδι με δέκα λεπτά καθυστερήσεις.