Ομόνοια – Δόξα 2-2: Έσωσε τον βαθμό στο τέλος ο Κολοβός (pics&vids)

Oμόνοια και Δόξα εξήλθαν ισόπαλες 2-2 στην 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Η ομάδα της Κατωκοπιάς ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 με σκόρερ τους Παβλόφ (26′) και Παπαφώτη (46′) ωστόσο η Ομόνοια έκανε το 2-2 με σκόρερ τους Μαυρία (80′) και Κολοβό (90′).

Η εικόνα του αγώνα

Η Ομόνοια όπως ήταν φυσιολογικό μπήκε καλύτερα στο γήπεδο από την Δόξα, και θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό της από την αρχή του αγώνα.

Η πρώτη υποψία φάσης δημιουργήθηκε στο 5’ όταν ο Λόρα από δεξιά έκανε την σέντρα στην περιοχή αλλά ο Ραμίρεζ δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή. Στο 15′ ο Ραμίρεζ επιχείρησε το σουτ αλλά ο Γκρέμσλ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 24′ οι πράσινοι είχαν δοκάρι μετά από σουτ του Άλεξ Σοάρες. Δυο λεπτά αργότερα η Δόξα κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη της φάση στο παιχνίδι όταν μετά απο κόρνερ του Μπόλιεβιτς, ο Παβλόφ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έκανε το 0-1.

Στο 41′ η ομάδα της Κατωκοπιάς έχασε ευκαιρία για δεύτερο γκολ, όταν ο Λουίς Κάρλος μετά από ωραία ατομική ένεργεια έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κάπου βρήκε και πήγε σε κόρνερ. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους η ομάδα του Αναστασίου είχε την ευκαιρία να κάνει το 1-1 αλλά η κεφαλιά του Γκόμεζ σταμάτησε στο δοκάρι.

Με το καλημέρα του δεύτερου μέρους, η ομάδα της Κατωκοπιάς κατάφερε να φτάσε και σε δεύτερο γκολ, όταν μετά από λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας, ο Λουίς Κάρλος έκανε το σουτ, με τον Μεχίας να αποκρούει ασταθώς, και στην επαναφορά ο Παπαφώτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια η ομάδα του Αναστασίου προσπάθησε να αντιδράσει με τον Ραμίρεζ να κάνει δυο σουτ τα οποία πέρασαν έξω στο 57′ και 59. Στο 61′ ο Μαυρίας έκανε το σουτ το οποίος ομώς απόκρουσε ο Γκρέμσλ.

Η Ομόνοια κατάφερε να κάνει το 1-2 με τον Μαυρία στο 80′ όταν μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Ζίβετς, ο οποίος έκανε την συρτή σέντρα στην περιοχή και ο Μαυρία με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο Κολοβός σκόραρε και έκανε το 2-2 μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Δόξας.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Μεχίας, Λόρα (12΄ Γκαφούρ), Βύντρα, Κούσουλος, Πρέτσε (55΄ Ζίβετς), Λοέ (55΄ Νταρμπισάιαρ), Σοάρες, Γκόμες, Μαυρίας, Κολοβός, Ραμίρεζ

Στον πάγκο: Παναγή, Μανρίκε, Κατελάρης, Μόντες, Χαραλάμπους, Τζιωνής

ΔΟΞΑ (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα (87΄ Μουκτάρης), Σωτηρίου, Μιτρέα, Νελσίνιο, Μπόλιεβιτς, Τίνκου, Ασαμόα, Λουίς Κάρλος, Παπαφώτης (65΄ Μπα), Παβλόφ (68΄ Ζατλ)

Στον πάγκο: Λοΐζου, Φερνάντες, Μπατέν, Χατζηβασίλης, Άδωνη

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χρυσοβαλάντης Θεουλή (Στ. Νικήτα, Γ. Γκίνος) Ν. Νεοκλέους (Μ. Αργυρού)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πρέτσε (3η) / Σωτηρίου (3η), Παβλόφ, Μπα

ΓΗΠΕΔΟ: ΓΣΠ

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 3.038

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ

ΟμόνοιαΠρέτσε, Κατελάρης, Ζίβετς (2), Γκόμες (5)

ΔόξαΣωτηρίου, Άδωνη, Παπαφώτης, Χατζηβασίλης, Ζατλ (2), Ασαμόα (5)

REPLAY

ΤΕΛΟΣ

90′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 2-2 με τον Κολοβό. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Δόξας ο Κολοβός με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

90′ Ευκαιρία για την Ομόνοια, με σουτ του Μαυρία μέσα από την περιοχή, να φεύγει έξω.

83′ Σουτ από τον Ζίβετς, εύκολα ο Γκρεμσλ.

80′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Μαυρία. Μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Ζίβετς, έκανε την συρτή σέντρα στην περιοχή και ο Μαυρία με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-2.

76′ Σουτ από τον Μαυρία, άστοχο.

66′ Αδύναμο το σουτ του Γκόμεζ, μάζεψε εύκολα ο τερματοφύλακας της Δόξας.

61′ Σουτ από τον Μαυρία, απεκρούει ο Γκρέμσλ.

59′ Eυκαιρία για την Ομόνοια με τον Ραμίρεζ και πάλι να κάνει το σουτ εντός περιοχής, αλλά να στέλνει και πάλι την μπάλα έξω.

57′ Σουτ του Ραμίρεζ, έξω.

55′ Έξω οι Πρέτσε και Λοέ, μέσα οι Ματ και Ζίβετς.

46′ ΓΚΟΛ για την Δόξα και 0-2. Mετά από λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας, ο Λουίς Κάρλος πήρε την μπάλα και έκανε το σουτ, με τον Μεχίας να απεκρούει ασταθώς και στην επαναφορά ο Παπαφώτης με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

46′ Έναρξη β’ μέρους.

45′ Tέλος ημιχρόνου.

45′ Δεύτερο δοκάρι στο παιχνίδι για την Ομόνοια μετά από κεφαλιά του Γκόμεζ.

41′ Ωραία ατομική ενέργεια από τον Λουίς Κάρλος ο οποίος επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα κάπου βρήκε και πήγε κόρνερ.

26′ ΓΚΟΛ για την Δόξα. Μετά από κόρνερ του Μπόλιεβιτς, ο Παβλόφ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

24′ Δοκάρι για τους γηπεδούχους μετά από σουτ του Άλεξ Σοάρες.

18′ Ευκαρία για τους πράσινους, με τον Ραμίρεζ να κάνει την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας της Δόξας έδιωξε σε κόρνερ.

15′ Σουτ από τον Ραμίρεζ εντός περιοχής, απεκρούει ο Γκρεμσλ.

5′ Eυκαιρία για την Ομόνοια με τον Λόρα να κάνει την σέντρα στην περιοχή αλλά κανένας από τους συμπαίκτες του δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και να την στείλει στα δίχτυα.