Πάφος-Νέα Σαλαμίνα 1-3: Τριάρα κι ανεβαίνει! (pics&video)

Seri: Κατέβασε την εφαρμογή, κάνε το απόλυτο σερί και διεκδίκησε εώς και 100.000€ κάθε μήνα εντελώς δωρεάν! (Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις)

Η Nέα Σαλαμίνα νίκησε 3-1 την Πάφο στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος και με το διπλό στο «Στέλιος Κυριακίδης» έφτασε τους 26 βαθμούς.

Άνοιξε το σκορ στο 28′ ο Μιντίκκης, ζευγάρωσε τα γκολ των ερυθρόλευκων με πέναλτι ο Κίνγκσλεϊ στο 80′, μείωσε ο  Ανγκούλο στο 87′ ενώ ο Νουρ διαμόρφωσε το τελικό 1-3 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Του Κωνσταντίνου Αντωνίου

Εικόνα του αγώνα

Η Πάφος ξεκίνησε την αναμέτρηση κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα με περισσότερη διάθεση για να δημιουργήσει ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενους με αποτελεσματικό αμυντικό μηχανισμό να περιορίζουν τους γηπεδούχους σε κατοχή μπάλας χωρίς… ουσία. Στο 6′ καταγράφηκε η πρώτη αξιοσημείωτη φάση όταν ο Βεσελόφσκι εξουδετέρωσε σουτ από τον Σιρόκ, ενώ μετά το πρώτο δεκάλεπτο η Νέα Σαλαμίνα άρχισε να βελτιώνεται κερδίζοντας μέτρα. Πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και συγκεκριμένα στο 28′ ο Μιντίκκης με μακρινό σουτ κατάφερε να δώσει προβάδισμα στην  ομάδα του.

Στην συνέχεια η ομάδα της Αμμοχώστου επιδίωξε να ζευγαρώσει τα τέρματά της χωρίς όμως ο Κίνγσλεϊ ο οποίος ήταν ο κύριος εκφραστής των φάσεων της Νέας Σαλαμίνας να βρίσκει στόχο. Η Πάφος με σπασμωδικές προσπάθειες δεν μπόρεσε ισοφαρίσει καθώς περιορίστηκε κυρίως σε μερικά άστοχα σουτ από τον Ανγκούλο, με το 0-1 να παραμένει μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Με ευκαιρία ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο όταν ο Φόλμπρεχτ επιχείρησε σουτ κερδίζοντας κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στη συνέχεια η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που κυνήγησε με περισσότερες αξιώσεις το γκολ δημιουργώντας σημαντικές ευκαιρίες κυρίως από στημένες μπάλες. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδης διπλασίασε τα γκολ της με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κίνγκσλεϊ στο 80′.

Η Πάφος στα τελευταία λεπτά πριν το 90′ άρχισε να πιέζει με τον Ανγκούλο στο 87′ να μειώνει προσωρινά σε 1-2, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με μακρινό σουτ ο Νουρ διαμόρφωσε το τελικό ΠάφοςΝέα Σαλαμίνα 1-3.

Re-Play:

5′  Xωρίς φάση στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα
6′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Σιρόκ εντός περιοχής να σουτάρει και τον Βεσελόφσκι να εξουδετερώνει!
10′ Η Πάφος είναι πιο απειλητική μέχρι στιγμής
14′ Ανέβηκε η Νέα Σαλαμίνα χωρίς να φτιάχνει  την μεγάλη ευκαιρία
17′ Ο Βεσελόφσκι μαζεύει μετά από σέντρα και προ του Σιρόκ
28′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μιντίκκης πιάνει στον… ύπνο την ομάδα της Πάφου με σουτ μερικά μέτρα έξω από την περιοχή!
29′ Ο Κίνγκσλεϊ πέφτει στην περιοχή μετά από τράβηγμα από το χέρι(!), ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το ματς…
32′ Σουτ από τον Ανγκούλο, άουτ
34′ Αστοχο σουτ από τον Κίνγκσλεϊ, άουτ
35΄Σουτ από τον Ανγκούλο, άουτ
36′ H κατοχή της μπάλας είναι 62%-38%
37′ Ευκαιρία για την Πάφο με τον Φιλιώτη να γυρίζει στην περιοχή με τον Βεσελόφσκι να μαζεύει προ του Φόλμπρεχτ
45+1′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Κορέια, κεφαλιά από τον Σικόρσκι, άουτ
Τέλος ημιχρόνου. 0-1.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου
46′ Σουτ από τον Φόλμπρεχτ, κόρνερ
51′ Εκτέλεση φάουλ από τον Ανγκούλο, άουτ
55′ Σουτ από τον Σιρόκ, κόρνερ
56′ Ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα όταν μετά από προσπάθεια του Μιντίκκη ο Γκολομπάρτ έκανε το σουτ με τον Μολ να διώχνει σε κόρνερ!
65′ Κεφαλιά από τον Σικόρσκι, κόρνερ!
65′ Κεφαλιά από τον Γκολομπάρτ, άουτ!
80′ Πέναλτι για την Νέα Σαλαμίνα μετά από πέσιμο του Κίνγκσλεϊ στην περιοχή.
80′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Κίνγκσλεϊ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι κάνει το 0-2
85′ Δοκάρι για την Πάφο μετά από σουτ του Λουλίνια εντός περιοχής
87′ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Ανγκούλο μειώνει σε 2-1 μετά από συνεργασία με τον Λουλίνια και πλασέ από κοντά
90′ Σουτ από τον Ζαντή, άουτ
90’+1′ ΓΚΟΛ 1-3! Ο Νουρ με σουτ εκτός περιοχής κάνει το 1-3.
Τέλος αγώνα

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Πάφος (Κόπιτς): Μολ, Σιρόκ, Μπαγκάρτ, Καρό, Χόλτ(Ζαντής 72′), Ζίβουλιτς(Λελιούκιν 60′), Φόλμπρεχτ, Κουλς(Λουλίνια 52′), Φιλιώτης, Ανγκούλο, Ράκελς

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Bεσελόφσκι, Μιντίκκης, Φουστάρ, Γκολομπάρτ, Χριστοφόρου, Κορέια, Ρέινολντς(Λεμέσιος 79′), Νουρ, Ελουντού(Zαΐλσον 77′), Σικόρσκι, Κίνγκσλεϊ

Κίτρινες: Φολμπρεχτ 37′(3η), Σιρόκ 58′(3η), Φιλιώτης 85′, Ανγκούλο 88′, Ζαντής 90’+/ Γκολομπάρτ 54′(9η)

Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνου Ανδρέας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ξάνθου Ανδρέας