ΕΝΠ-Δόξα 0-1: Ένας Λουίς Κάρλος ήταν αρκετός… (pics&vid)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της Δόξας από το «Τάσος Μάρκου».

Οι ποδοσφαιριστές του Λούκα Χατζηλούκα χάρη σε ένα γρήγορο γκολ του Κάρλος (4′) επικράτησαν με το στενό 0-1 επί της ΕΝΠ και επέστρεψαν μετά από πέντε αγωνιστικές στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Φωνάζει για τη διαιτησία η ομάδα του Παραλιμνίου που δικαιούταν να πάρει πέναλτι στη φάση του 70′.

***Κεντρική φώτο Αρχείου***

Του Τάσου Θεοδώρου

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ιδανικά μπήκε στην αναμέτρηση η Δόξα, καθώς στην πρώτη ουσιαστικά μεγάλη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε άνοιξε το σκορ στο 4′ με τον Λουίς Κάρλος.

Το 0-1 σημειώθηκε μετά από λάθος του Φυτανίδη που ντεμπούταρε σήμερα με τη φανέλα της ΕΝΠ, ο Κάρλος δεν συγχώρεσε και με πλασέ απέναντι στον Κλέιμαν έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα με τη μεγάλη φάση να απουσιάζει απέναντι από τις δύο εστίες και τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε ένα παιχνίδι κέντρου και μεσαίας γραμμής.

Η μεγάλη φάση ήρθε τελικά στο 31′ για λογαριασμό της Δόξας με πρωταγωνιστή τον Ζατλ, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα.

Στο τελευταίο τέταρτο η ΕΝΠ πήρε βήματα μπροστά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να γίνει απειλητική, είχε όμως απέναντι της μια πολύ καλά οργανωμένη μεσοαμυντική γραμμή από τη Δόξα και έτσι το 0-1 παρέμεινε ως σκορ ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Καλύτερα μπήκε στην επανάληψη ΕΝΠ, η οποία πίεσε ψηλά τη Δόξα ψάχνοντας για το γκολ της ισοφάρισης και κλείνοντας όλους τους χώρους στα μετόπισθεν.

Από την πλευρά της η Δόξα δυσκολεύτηκε στην ανάπτυξη και στη δημιουργία φάσεων, αλλά έκανε σωστή διαχείρισητου υπέρ της προβαδίσματος.

Στο 70′ οι γηπεδούχοι δικαιούνταν να πάρουν πέναλτι σε ανατροπή του Ζάρατε στην περιοχή από τον Περέιρα, ωστόσο ο διαιτητής του αγώνα είχε αντίθετη άποψη.

Μέχρι το τέλος του αγώνα η ΕΝΠ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού, ελέγχοντας όλες τις κινήσεις και πιέζοντας πολύ ψηλά για το γκολ. Ωστόσο η υπεροχή αυτή ήταν ανούσια και στείρα.

Η Δόξα έκανε επαγγελματική διαχείριση του υπέρ της προβαδίσματος και επέστρεψε μετά από πέντε αγωνιστικές στα νικηφόρα αποτελέσματα.

RE-PLAY:

A’ HMIXΡΟΝΟ

Έναρξη του αγώνα.

3′ Aναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση.

4′ ΓΚΟΛ! 0-1 για τη Δόξα!

Ανοίγει το σκορ πολύ νωρίς η Δόξα με τον Λουίς Κάρλος να εκμεταλλεύεται το λάθος του Φυτανίδη και με ψύχραιμο πλασέ απέναντι στον Κλέιμαν να γράφει το 0-1.

6′ Απειλεί ξανά ο Κάρλος.

Η κεφαλιά του από κοντά ήταν όμως άστοχη.

10′ Πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι. ΕΝΠ-Δόξα στο 0-1.

17′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ Μιτρέα, η μπάλα άουτ.

20′ Εικοσάλεπτο στο παιχνίδι. ΕΝΠ-Δόξα στο 0-1.

30′ Ημίωρο στο παιχνίδι. ΕΝΠ-Δόξα πάντα στο 0-1.

31′ Φάση διαρκείας για τη Δόξα!

Ο Ζαλτ γύρισε γρήγορα εντός περιοχής και έκανε το σουτ με τη μπάλα ωστόσο να φεύγει λίγο πλάγια από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν.

34′ Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού των Ολίβα και Ζαλτ.

36′ Επαναρχίζει το παιχνίδι.

40′ Πέντε λεπτά για το ημίχρονο.

45′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ μέρους.

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στην επανάληψη.

50′ Ανεβασμένη η ΕΝΠ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Πιέζουν για την ισοφάριση οι γηπεδούχοι.

57′ Πρώτη και αναγκαστική αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Κουμής, μέσα ο Μαϊσουράτζε.

59′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ!

Εκτελέστηκε το κόρνερ από δεξιά, ο Αμπαρτζουμιάν από πολύ κοντά πιάνει το γυριστό σουτ, αλλά δεν μπορεί να σκοράρει και στέλνει την μπάλα άουτ.

60′ Μια ώρα στην αναμέτρηση. ΕΝΠ-Δόξα πάντα στο 0-1.

60′ Κίτρινη κάρτα στον Ριέρα.

68′ Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Ζαλτ, μέσα ο Παπαφώτης.

70′ Φωνάζουν για πέναλτι οι της ΕΝΠ.

Ο Ζάρατε στο έδαφος στην περιοχή της Δόξας. Τίποτα λέει ο διαιτητής. Από το re-play φαίνεται πάντως να υπάρχει παράβαση του Περέιρα στον άσο των γηπεδούχων.

70′ Κίτρινη κάρτα στον Ζάρατε για διαμαρτυρίες.

71′ Κίτρινη και στον Ολίβα για σκληρό μαρκάρισμα στην επόμενη φάση.

73′ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Ριέρα, μέσα ο Κολοκούδιας.

80′ Δέκα λεπτά για το τέλος. ΕΝΠ-Δόξα πάντα στο 0-1.

83′ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Πίττας, μέσα ο Ρασμούσεν.

84′ Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Κάρλος, μέσα ο Χατζηβασίλης.

89′ Kίτρινη κάρτα στον Μπόλιεβιτς.

90′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ!

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+2′ Κίτρινη κάρτα στον Χατζηβασίλη.