ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση 4-0: Γαλαζοκίτρινο τσουνάμι (pics&vid)

Stoiximan: Παίξε με 100€ bonus, Αγώνες με 0% γκανιότα καθημερινα, Πριμ στο παρολί, Κορυφαίες αναμετρήσεις σε live streaming

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Ανόρθωση με 4-0 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA στο ΓΣΠ. Σκόρερ για τους γαλαζοκίτρινους οι Νατέλ, Μοράις, Νικόλας Ιωάννου και Σόουζα.

Η εικόνα του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση και πιο συγκεκριμένα μόλις στο 3’ ο Ντούρις πήρε την μπάλα και έφυγε μπροστά, καταφέρνοντας να μπει μέσα στην περιοχή και να κάνει το σουτ αλλά ο Βάτερμαν απέκρουσε.

Στο 16’ όμως ο Ντούρις αποχώρησε λόγω προβλήματος τραυματισμού και στη θέση του πέρασε ο Κατσαράβα. Ένα λεπτό αργότερα ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ένα υπέροχο γκολ του Νατέλ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει και μόλις ένα λεπτό αργότερα έχασε ευκαιρία με τον Κατσαράβα ο οποίος έφυγε μπροστά, πέρασε και τον Βάτερμαν αλλά του σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Στο 20’ από κοντά ο Μικελντάτζε έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και για να δούμε καλή στιγμή έπρεπε να φτάσουμε στο 37’ όταν ο Ιωάννου έκανε λάθος γύρισμα στον Βάτερμαν με τον Κατσαράβα να προλαβαίνει να τσιμπά την μπάλα, η οποία όμως έφυγε έξω. Στο 44’ η Κυρία έχασε νέα ευκαιρία με τον Κόφι ο οποίος από καλή θέση έκανε το σουτ αλλά ήταν άστοχο. Η τελευταία φάση για το πρώτο μέρος ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Ιωάννου να επιχειρεί το μακρινό σουτ το οποίο όμως έφυγε ψηλά έξω.

Η πρώτη κλασική ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ήταν για τους κυανόλευκους στο 56’ όταν ο Κατσιαράβα έδωσε στον Μικελντάτζε, ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Βάτερμαν.

Στο 66′ ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Πράνιτς στον Νσούε. Ο Μοράις εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 2-0.

Στο 71′ ήρθε και το τρίτο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ με σκόρερ αυτή την φορά τον Νικόλα Ιωάννου. Μετά από σουτ του Νατέλ ο Βάργκιτς απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά ο Ιωάννου με σουτ έκανε το 3-0.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η ομάδα του Τραμετσάνι πέτυχε και τέταρτο γκολ με σκόρερ τον Σόουζα. Αρχικά ο Μπάλογκ έκανε το σουτ με τον Βάργκιτς να απεκρούει ασταθώς και στην επαναφορά ο Σόουζα έγραψε το τελικό σκόρ. 4-0.

ΑΠΟΕΛ (Π.Τραμετσάνι): Βάτερμαν, Βούρος (88΄ Ρουέδα), Μερκής, Ιωάννου (79΄ Καρλάο), Νσούε, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Μπάλογκ, Νατέλ (85΄ Εφραίμ)
Στον πάγκο: Ρομό, Αρτυματάς,Γκέντσογλου, Εφραίμ, Αρτεμίου, Μιλάνοφ, Αλωνεύτης

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Γ.Στρέπελ): Βάργκιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Μπεσάτ, Στρούνα, Βίκτορ, Κοφί (84΄ Κυριάκου), Ράγιος, Μικελντάτζε, Πράνιτς (72΄ Εγγλέζου), Ντούρις (16΄ Κατσαράβα)
Στον πάγκο: Δημητρίου, Ιωάννου, Παναγιώτου, Οικονομίδης,  Λαβόρδε, Κατσαράβα, Αρτυματάς

Re play

Τέλος αγώνα

90’ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με σκόρερ τον Σόουζα. Μετά από σουτ του Μπάλογκ, ο Βάργκιτς απέρχουσε ασταθώς με την μπάλα να καταλήγει τον Σόουζα ο οποίος με σουτ έκανε το τελικό 4-0.

88′ Έξω ο Βούρος, μέσα ο Ρουέδα.

80′ Καρλάο μέσα, έξω ο Ιωάννου.

72′ Μέσα ο Εγγλέζου, έξω ο Πράνιτς

71′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με σκόρερ τον Νικόλα Ιωάννου. Μετά από σουτ του Νατέλ ο Βάργκιτς απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά ο Ιωάννου με σουτ έκανε το 3-0.

67′ Ο Μοράις εκτελεί εύστοχα και κάνει το 2-0

66 Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ μετά από ανατροπή του Πράνιτς στον Νσούε.

56′ Δοκάρι για την Ανόρθωση. Ο Κατσιαράβα έδωσε στον Μικελντάτζε, ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Βάτερμαν.

48΄ Σουτ του Μπεσάτ, άστοχο.

46′ Έναρξη β’ μέρους.

45′ Tέλος ημιχρόνου.

45′ Σουτ από τον Ν. Ιωάννου, άστοχο.

44′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση με τον Κόφι να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

37΄ Ο Κατσαράβα πρόλαβε τον Βάτερμαν, και “τσίμπησε” την μπάλα ωστόσο έφυγε έξω.

20΄ Σουτ από τον Μικελντάτζε, η μπάλα κοντράρει σε σώματα.

18΄ Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Κατσαράβα να φεύγει μπροστά, και να περνά τον Βάτερμαν, αλλά το σουτ που έκανε ήταν άστοχο.

17′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέο Νατέλ.

16΄ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση αφού ο Ντούρις δεν μπορεί να συνεχίσει. Στην θέση του ο Κατσαράβα.

3′ Mεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Ντούρις να φεύγει μπροστά και να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Βάτερμαν απέκρουσε σωτήρια.

2′ Μετά από κόρνερ του Ζαχίντ, ο Νσούε έκανε την προβολή αλλά ο Βάργκιτς μάζεψε την μπάλα.

1′ Έναρξη αγώνα.

ΑΠΟΕΛ (Π.Τραμετσάνι): Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Νσούε, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Μπάλογκ, Νατέλ
Στον πάγκο: Ρομό, Αρτυματάς, Ρουέδα, Γκέντσογλου, Εφραίμ, Αρτεμίου, Μιλάνοφ, Αλωνεύτης, Καρλάο

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Γ.Στρέπελ): Βάργκιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Μπεσάτ, Στρούνα, Βίκτορ, Κοφί, Ράγιος, Μικελντάτζε, Πράνιτς, Ντούρις
Στον πάγκο: Δημητρίου, Ιωάννου, Παναγιώτου, Οικονομίδης, Κυριάκου, Λαβόρδε, Κατσαράβα, Εγγλέζου, Αρτυματάς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντουγκλάο (6η), Μπεσάτ (3η), Μικελντάτζε